Συλλεκτικό Στέκι

Πλήρης έκδοση: 100 Δραχμες
Βλέπετε μια σύντομη έκδοση του περιεχόμενου. Δείτε την πλήρη έκδοση.
Σελίδες: 1 2
Ενα θεμα που εχει γινει viral το τελευταιο διμηνο ειναι αυτο με τα 100αρικα του Μεγα Αλεξανδρου,πολυ ανθρωποι πανω στην απελπισια και την οικονομικη δυσπραγια διαβαζοντας για θησαυρο τρελλαθηκαν και νομιζουν οτι κατεχουν περιουσια,ειλικρινα δεν τους παρεξηγω μια και η ελπιδα πρεπει να υπαρχει.
Στο θεμα αυτο θα ανεβασω μια αγορα που εκανα προσφατα (οχι τιποτα ιδιαιτερο )αλλα να χαμε να λεγαμε μια και υπαρχει η ενοτητα με την Β Δημοκρατια ,μιλαω για τις 100 δραχμες 1998 τις οποιες θεωρω μαζι με τις 50δραχμες 1994(Ομηρο) ως τις μελλοντικες key date στην συγκεκριμενη σειρα της μεταπολιτευσης(κατι σαν 5 και 10 λεπτα του 1870 για παραδειγμα)
Συγκρινοντας το τιραζ στα 100δραχμα Μ.Αλεξανδρου συμβαινει ενα παραξενο για εμενα ,ποιο ειναι αυτο;;
1)1990 τιραζ 949.484
2)1992 τιραζ 129.984.181
3)1994 ----   133.670.485
4)1998---------6.985.848
5)2000-----17.563.888
Παρατηρωντας τις συγκεκριμενες κοπες λοιπον βλεπουμε οτι η σειρα με τις λιγοτερες κοπες ειναι αυτη του 1990 την οποια εγω προσωπικα σε σωρο 100δραχμων εχω βρει παρα πολλες φορες αλλα σε ψαξιμο πανω απο 600 εκατοδραχμα και βαλε δεν εχω βρει ποτε μα ποτε του 1998 .Προς τι αυτη η αποκλιση λοιπον και σπανιοτητα;;;
Θα ηθελα επισης οι φιλοι που το κατεχουν πολυ καλυτερα απο εμενα να βαλουν σε αυτο το ποστ και τις ποικιλιες στην σειρα του 1990(απουσια διακοσμου κτλ) αλλα και το σφαλμα στου 1994 ετσι ωστε να υπαρχει ενας ομορφο οδηγος για τα συγκεκριμενα 100αρικα

[attachment=515]
[attachment=514]
.
Αν δεις μάρκο ζηταω κάποια νομίσματα β δημοκρατίας μέσα σε αυτά είναι είναι και ένα 100αρικο του 1998. Δεν έχω ψάξει τοσα πολλά βέβαια αλλά καμιά 50αρια που έχω τιποτα
Μαρκο μολις εριξα μια ματια σε μερικα χυμα ημερομηνιων μασουρια.
Βρηκα ενα ΜΟΝΟ του 98 και τυχαια βρηκα και ενα ΕΛΛΗ.ΝΙΚΗ του 94.
Προφανως εχεις δικιο για το 98
Με βάλατε σε σκέψεις και πήγα και τα έψαξα.
Θα συμφωνήσω και εγώ και μάλιστα θα προσθέσω οτι υπάρχει και μια σπανιότητα στα του 2000. Στα περίπου 50 κομάτια που έχω δε βρήκα κανένα του 1998 και 2000. Μόνο αυτά που έχω στο άλμπουμ
Ευχαριστω παιδια για την συμμετοχη στο ποστ ,να πω μονο οτι δεν ανακαλυψα την πυριτιδα σε ολους τους καταλογους του 98 ειναι ποιο σπανιο και στην τιμη ποιο ακριβο απο τα αλλα σε ακυκλοφορητη κατασταση.Παρατηρηστε επισης τα 50δραχμα του 94 σε ακυκλοφορητες καταστασεις να δειτε ποσα θα βρειτε.
υ.γ Φιλε Σωτηρη σου εκανα καλο Big Grin ,σε εβαλα σε πειρασμο και βρηκες του 94 την ΕΛΛΗ.ΝΙΚΗ οποτε ευκαιρισεις βγαλτο μια φωτο εδω
Φιλε Ααφραγκ ωραιος εχεις του 98 σε ακυκλοφορητη,θα διαφωνησω μονο στου 2000 ,εχει παρα πολλα και μαλιστα και σε κασετινακια αλλα και στην σειρα που εβγαλε η τραπεζα μεσα σε φακελο τα οποια βρισκονται ευκολα και σε χαμηλη τιμη .
Μαρκο δεν ειναι ακυκλοφορητα αλλα δε βαριεσαι.........
Να σου πω την αληθεια δεν πολυασχολουμαι με σφαλματα η καιμποικιλιες , Εχω τοσα κενα σε νομισματα που με ενδιαφερουν ,που τετοιες συλλογες τι θεωρω περιττες.
Σε καθε πεφιπτωση οι γνωσεις ειναι καλες .

Υ.Σ Εχω βαλει και μια ζητηση εχε με στα υπ οψιν?
Του 98 ακυκλοφόρητο δεν είναι, όσο για του 2000 στα raw που είχα δε βρήκα κανένα. Ίσως απλά είμαι εγώ ο άτυχος!  Smile
  Μαρκο στα κατοστάρικα του 1990 έχω βρει 4 ποικιλίες (η μια μάλλον είναι κάποιο σφάλμα) . Και μια στο 1994.
  Ουσιαστικα 3 ποικιλίες στο 1990 και μια στο 1994. Σου ανεβάζω φωτο να υπάρχουν. 
  Χωρίς διάκοσμο , δεύτερο κύκλο εσωτερικά , και βουλωμένο Α στο 1990   Και ΕΛΛΗ.ΝΙΚΗ στο 1994.  
Μιμη πανεμορφα φιλε να τα χαιρεσαι,μου αρεσουν ολες σου οι επιλογες και οι ευστοχες αναβαθμισεις που κανεις ,εισαι μερακλης τελεια και παυλα    .- Heart
Αχ Μαρκο, όλοι το ίδιο είμαστε, γιατί αγαπάμε αυτό που κάνουμε. Κάποιες φορές μόνο μας πιάνει (όλους μας ε!!) ο εγωισμός και η απληστία (με την καλή έννοια) και ξεφεύγουμε λίγο.Δεν βαριέσαι, αν δεν κάναμε τετοια, δεν θα ήμασταν άνθρωποι. Ορε φιλοσοφία ακόμα δεν ξύπνησα, κάτσε να κάνω καφέ , γιατί θα πω και άλλες μπαρούφες Smile Smile . !!
Σελίδες: 1 2