Συλλεκτικό Στέκι
Πόσο πιστεέτε, οτι εχει μειωθεί ο αριθμός των Συλλεκτών, που είτε εχουν σταματήσει ? - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συζήτηση για Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-104.html)
+--- Νήμα: Πόσο πιστεέτε, οτι εχει μειωθεί ο αριθμός των Συλλεκτών, που είτε εχουν σταματήσει ? (/thread-2968.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5


RE: Πόσο πιστεέτε, οτι εχει μειωθεί ο αριθμός των Συλλεκτών, που είτε εχουν σταματήσει ? - nikos - 16/12/18 19:35:18

Και τα συλλεκτικα ειναι ακριβως μια μικρογραφια της σημερινης μας κοινωνιας.
Η καουρα του καθενος ειναι τι βαθμο θα πιασει ενα νομισμα σε μια εταιρια πιστοποιησης για να πουληθει στην 3πλασια τιμη που θα απευθυνεται σε μια πλεοψηφια συλλεκτικου κοινου τελειως αδιαφορη να κατσει να διαβασει για να μην αγοραζει και το καρτελακι.
Ασχετα αμα το κρεας βαφτιζεται ψαρι
Ακομα και πιο παλιοι δηθεν συλλεκτες που ειναι πολλοι δεν μπορουν να ξεχωρισουν αν ενα νομισμα ειναι πλαστο και γραφουν ενα σωρο αρλουμπες γεμιζοντας σελιδες με αποτελεσμα καποιος νεος που διαβαζει αυτοματα να γινεται υποψηφιος για μαδημα στα χερια ενος επιτηδειου.
Εγω στους παλιοτερους βλεπω υποκρισια και στους νεοτερους καχυποψια.....και πισω απ'ολα το κερδος.Ο ενας κυνηγαει τον αλλον.Και οι λογικοτεροι κανουν υπομονη και περιμενουν μεσα στο χαος ,τι πρεπει να αγορασουν και τι οχι ασχετως αν χρειαστει να περιμενουν οσο χρειαστει....


RE: Πόσο πιστεέτε, οτι εχει μειωθεί ο αριθμός των Συλλεκτών, που είτε εχουν σταματήσει ? - exmim - 16/12/18 20:23:11

Δεν πρέπει να έχει αλλάξει κάτι, ίσως κάποιος να φεύγει, κάποιος άλλος έρχεται. Σίγουρα το ίντερνετ έχει παίξει τον ρόλο του (θετικό η αρνητικό) στην παρουσία των συλλεκτών στην αγορά της Ελλάδας. Είναι και πολλοί στο ευρώ αποκλειστικά...... χμ μπορεί και να έχουν αυξηθεί κιόλας.


RE: Πόσο πιστεέτε, οτι εχει μειωθεί ο αριθμός των Συλλεκτών, που είτε εχουν σταματήσει ? - Foumantsou - 17/12/18 09:43:21

Εγώ πάντως αν και καινουριος σχετικά συλλεκτης πιστεύω οτι είναι σε σταθερά επίπεδα ίσως να μειώνεται ένα μικρό ποσοστό λογω της κρίσης και  λόγω του ότι οι νέοι συλλέκτες δεν μελετάνε και πληρώνουν πολύ παραπάνω για κάτι που τους αρέσει και μετά που βλεπουν οτι δεν παίρνουν πίσω ούτε τα μισα από αυτα που δώσανε ,το παρατάνε το άθλημα . 
Αν και δύσκολα βλέπεις νέους (σε ηλικία ) συλλέκτες , και αν βρεις κάποιους ασχολουνται με 2ευρα που βρισκουν από ρεστα και προσπαθουν να τα πουλήσουν 2 φορές πανω η με τπτ νομίσματα του κιλου που βρήκαν σπίτι τους . Αλλά μόλις βλέπουν ότι δεν βγάζουν λεφτά τα παρατάνε  . Γενικά λίγοι νέοι το κάνουν γιατί το γουστάρουν και το αγαπάνε και  όχι για να βγάλουν λεφτά.
Παντως εγώ που είμαι κάτω από 30 έχω γνωρίσει πολύ λίγα άτομα συλλεκτες στην ηλικία μου κοντά , με όσους έχω γνωριστεί η έχω κάνει συναλλαγές.
Και επίσης οι πιο πολύ νέοι που παίρνουν από τον πατέρα τους κληρονομια κάποια συλλεκτικά , είτε νομίσματα είτε κάτι άλλο , κοιτάνε να τα πουλήσουν. Λίγοι είναι αυτοί που το συνεχιζουν.

Αυτο πάντως  με τις περιγραφές στο φεισμπουκ και εγώ το παρατηρώ συνέχεια  και μάλιστα σε ενός συγκεκριμενου που βάζει συνέχεια και γελάω με αυτά που λέει , μια μέρα απάντησα στην απορία του για ένα νόμισμα που το είχε πολύ παραπάνω από την αξία του , πως και άργησε να πουληθεί και του στέλνω το ίδιο νόμισμα  απο πωλήσεις στο ιμπει που ηταν πολυ φθηνοτερα και έχει και τις προμηθειες και μετα μου έλεγε  ότι δεν επιτρέπεται να σχολιάζω και τέτοια . Τεσπά να μην τα πολυλογω του την έλεγα πολύ ώρα και μετά έκανα και αποχώρηση από την ομάδα . Είναι για γέλια πάντως  : Μοναδικο κομμάτι δεν υπάρχει σε όλη την αγορά σε τέτοια τιμή, μόνο εδώ και μόνο για σήμερα αυτή η προσφορά . Μην το χάσετε . Μου θυμίζει τηλεμάρκετινκ . Επίσης Σου παρουσιάζει νομισμα χφ το πολύ , σαν μς καραλουστρατο και ακυκλοφόρητο , μόλις βγήκε από το νομισματοκοπείο δλδ.


RE: Πόσο πιστεέτε, οτι εχει μειωθεί ο αριθμός των Συλλεκτών, που είτε εχουν σταματήσει ? - Foumantsou - 17/12/18 09:45:51

Εγω στους παλιοτερους βλεπω υποκρισια και στους νεοτερους καχυποψια.....και πισω απ'ολα το κερδος.Ο ενας κυνηγαει τον αλλον.Και οι λογικοτεροι κανουν υπομονη και περιμενουν μεσα στο χαος ,τι πρεπει να αγορασουν και τι οχι ασχετως αν χρειαστει να περιμενουν οσο χρειαστει....


Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον φίλο Νίκο , δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα .


RE: Πόσο πιστεέτε, οτι εχει μειωθεί ο αριθμός των Συλλεκτών, που είτε εχουν σταματήσει ? - solferino - 17/12/18 10:26:55

Τα τελευταία 7 χρόνια που ασχολούμαι πέθαναν μερικοί συλλεκτες που είχανε τεράστιες συλλογές. Συνυπολογίζοντας οτι λόγω του ότι ο μεγαλυτερος δημοπρατης στην Ελλαδα αποφασισε να πουλάει μόνο πιστοποιημενα και όχι raw ειχε σαν αποτέλεσμα να ανοίξουν πολλες συλλογες και να υπάρξει μια φρενίτιδα στους αγοραστές καθώς μπορούσαν να αγοράσουν κομμάτια που παλαιότερα δε μπορούσαν.

Δε νομιζω οτι εχει να κάνει με το αν αυξηθηκαν ή μειώθηκαν οι συλλέκτες.

Οσο το ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ κέρμα πωλείται raw π.χ. 4000 και αφοτου πιστοποιηθει πωλείται είτε 1000 είτε 10000.... αυτοι που το μάτι τους κόβει και εχουν άντερα θα το εκμεταλεύονται και θα βλέπουμε τεραστιες διακυμάνσεις. Οταν μετα απο μερικά χρόνια θα εχει πιστοποιηθει η συντιπτικη πλειοψηφια των ελληνικών νομισματων, κάθε ημερομηνία θα εχει μία στανταρντ τιμή.

Εγώ ψήφισα οτι εχει αυξηθει ο αριθμός χωρίς να είμαι και βέβαιος..


RE: Πόσο πιστεέτε, οτι εχει μειωθεί ο αριθμός των Συλλεκτών, που είτε εχουν σταματήσει ? - haros - 17/12/18 12:08:06

Παντως τωρα που ξαναδιαβαζω το ερωτημα της δημοσκοπησης, δεν περιλαμβανει τα ποιοτικα χαρακτηριστικα, αλλα μονο τα αριθμητικα.
Αν δηλαδη εχουν σταματησει να ειναι ενεργοι 10 δυνατοι συλλεκτες τον τελευταιο χρονο, αλλα εχουν προστεθει 20 νεοι που ασχολουνται με νομισματα του 10αρικου, η απαντηση θα επρεπε να ειναι "εχουν αυξηθει". 
 Αυτο ομως θα εδινε μια στρεβλη εικονα της συνολικης συλλεκτικης αγορας, η οποια σε αυτη την περιπτωση θα ειχε  μεγαλη μειωση του τζιρου. (αλλα αυξηση των συμμετεχοντων)

 Ισως θα μπορουσε να βγαλει κανεις συμπερασμα εαν απαντουσαν 5-6 εμποροι (κατι που φυσικα δεν προκειται να κανουν) με το σκεπτικο "περσι ειχα 50 σταθερους πελατες, απο αυτους οι 5 σταματησαν να αγοραζουν τελειως, αλλα απεκτησα 2 νεους που αγοραζουν συστηματικα, αρα υπαρχει μια μειωση 6% του αριθμου των συλλεκτων που αγοραζουν απο το μαγαζι μου."
 Αλλα και παλι θα ηταν λειψο το συμπερασμα, γιατι δεν θα εξεταζε τι γινεται στο ebay, στο facebook κλπ.
Αυτα, μιλωντας παντα για τον αριθμο των συλλεκτων, οχι για τα επιμερους ποιοτικα χαρακτηριστικα τους.


RE: Πόσο πιστεέτε, οτι εχει μειωθεί ο αριθμός των Συλλεκτών, που είτε εχουν σταματήσει ? - giorgos_p - 17/12/18 15:05:44

Αν μου επιτρέψετε να "χωθώ" λίγο στην κουβέντα, καθώς βλέπω ότι έχει να κάνει με το νομισματικό χώρο, νομίζω ότι είναι αρκετά δύσκολο να γίνει μια αριθμητική εκτίμηση με ιδιαίτερη βεβαιότητα, δεδομένου ότι ο συλλεκτισμός είναι πολλές φορές "ατομική υπόθεση".

Ίσως να είχε μια σχετική αξία και το να εκτιμηθεί πόσοι συλλέκτες έχουν μετακινηθεί και προς άλλα συλλεκτικά πεδία, πέρα από τα "κλασικά" του νομίσματος και του γραμματοσήμου. Στα militaria π.χ. από το 2003 που ασχολούμαι εγώ, μάλλον υπάρχει μια αύξηση ή τουλάχιστον υπάρχει περισσότερος κόσμος που "φανερώθηκε" λόγω μέσων κοινωνικής δικτύωσης, φόρουμ κτλ.

Επίσης βλέπω και μια τάση σε αρκετό -νεότερο- κόσμο, να ασχολείται με "λίγο απ' όλα". Λίγο από νομίσματα, λίγο από μετάλλια, λίγο από militaria (ήδη χαοτικά πεδία από μόνα τους), λίγο από "οτιδήποτε παλιό μας αρέσει", με μια συνεκδοχική έλλειψη εξειδίκευσης και συνεπώς και ποιοτικής, σε βάθος μελέτης του κάθε αντικειμένου. Το παρατηρώ και στα φόρουμ, όπου μερικές φορές οι απαντήσεις που δίνονται, είναι αποτέλεσμα των μηχανών αναζήτησης και όχι της έρευνας. Το πού μπορεί να οδηγεί αυτό μεσοπρόθεσμα ή μακροπρόθεσμα, θα είχε επίσης ένα ενδιαφέρον, αν θα μπορούσαν να υπάρχουν κάποια αξιόπιστα αριθμητικά δεδομένα. Πόσο στοιχίζει σε παραίτηση κόσμου π.χ. η ανακάλυψη δαπανηρών λαθών εκ των υστέρων κτλ.



RE: Πόσο πιστεέτε, οτι εχει μειωθεί ο αριθμός των Συλλεκτών, που είτε εχουν σταματήσει ? - K.PADELIS - 17/12/18 17:38:07

(16/12/18 19:16:00)coll Έγραψε:  Aυτο που εχω παρατηρησει εγω ειναι μια αδικαιολογητη (ή και δικαιολογημενη δυστυχως )αυξηση τιμων των συλλεκτικων εν μεσω κρισης.
Ευελπιστω λοιπον να μην ξεφουσκωσει αποτομα.
Η απορια σου Στελιο ειναι νομιζω απορια ολων των συλλεκτων, που μονο υποθεσεις μπορουν να κανουν
Αυτοι παντως που γνωριζουν με σιγουρια την απαντηση δεν ειναι οι συλλεκτες αλλα οι εμποροι

Να πω και εγω οτι εχει αλαξει ο τροπος που ενοουμε πιοα τον συλλλεκτη οπως ειχα εγω απο παλια στο μυαλο μου.Ονεος συλλεκτης δεν κανει πληροτητα αλλα κυνηγαει μονο μς και εκεινα που ειναι πανω απο 62 .Ετσι ο παλιος που αγοραζε vf  δραχμη 34 η φαιν πενταλεπτο 44 κλπ  δεν υπαρχει ποια σεποσοστο πανω απο 80/100.Ετσι εμφανιστηκαν νεοι στον χωρο που το χομπυ το καναν επενδυση η οτι αλλα θες.


RE: Πόσο πιστεέτε, οτι εχει μειωθεί ο αριθμός των Συλλεκτών, που είτε εχουν σταματήσει ? - haros - 17/12/18 18:29:38

Ειναι πολυ ενδιαφερουσα η παραμετρος που θετει ο Γιωργος P, για την ασχολια πολλων (κυριως νεων) με "λιγο απο ολα" στα συλλεκτικα.
 Θα ελεγα οτι αυτο σαν φαινομενο παντα υπηρχε, αλλα εχει ενταθει το τελευταιο καιρο, για λογους που θα εξηγησω.

 Αυτη λοιπον η "εισπηδηση" σε διαφορους τομεις του συλλεκτισμου ηταν ανεκαθεν συνδεδεμενη με την οικονομικη πλευρα του συλλεγειν, με το αλισβερισι.
 Πολυ συχνα ενας συλλεκτης πχ νομισματων βρισκει μπροστα του (σκονταφτει πανω τους) αντικειμενα που δεν ειναι μεν του συλλεκτικου του πεδιου, αλλα γνωριζει με την τριβη του με τα συλλεκτικα οτι εχουν καποια αξια, οπως παλια γραμματοσημα, μιλιταρια, παλια εγγραφα κλπ.
 Σε καποιες περιπτωσεις θα τα παρει, ελπιζοντας οτι τα παιρνει πολυ φτηνα, (παιρνοντας φυσικα ρισκο) με σκοπο να τα δωσει σε αυτους που τα συλλεγουν, βγαζοντας ετσι καποιο ευκαιριακο κερδος (που μπορει να το χρησιμοποιησει για ενισχυση της συλλογης του, η οπου θελει).
Το (γρηγορο) κερδος κανεις δεν εμισησε, και ας λεει το ρητο αλλα. Wink

  Αυτο λοιπον ανεκαθεν υπηρχε και οταν γινεται απο εμπειρους συλλεκτες, το ρισκο ειναι εν γνωσει τους.

  Ομως τον τελευταιο καιρο εχει ενταθει σαν φαινομενο, γιατι, οπως εγραψα παραπανω, εχει αυξηθει πολυ ο αριθμος των "νεων" που ανακατευτηκαν με τα συλλεκτικα απο σποντα, (κυριως στο ιντερνετ) ελπιζοντας μονο στο μεροκαματο και σε τιποτα αλλο.
  Ειναι λογικο λοιπον να μαζευουν οτιδηποτε τους "γυαλισε" και πιστευουν-ελπιζουν  οτι θα πληρωθει απο τους συλλεκτες του ειδους.
  Ειναι απολυτως σιγουρο οτι πολλοι την πατανε και θα την πατησουν και θα τα παρατησουν γενικως τα συλλεκτικα.
  Αυτο ομως, σε αυτη την περιπτωση, δεν πρεπει να λογιζεται ως "απωλεια", μιας και, ουτως η αλλως, δεν επροκειτο ποτε να κανουν συλλογη, οποιουδηποτε ειδους.


RE: Πόσο πιστεέτε, οτι εχει μειωθεί ο αριθμός των Συλλεκτών, που είτε εχουν σταματήσει ? - coll - 17/12/18 22:48:49

Αν και η συζητηση ξεφυγε ελαφρως απο την συγκεκριμενη πορεια νομιζω πηρε χρησιμη και ενδιαφερουσα τροπη.
Σαφως και εγω πιστευω οτι εχει γινει μια διαπλατυνση των  συλλεκτικων ενδιαφεροντων απο αρκετους ,που ή προυπηρχε ή προεκυψε.
Θα διαφνωνησω ομως στην χρεια που του δινεις ωστε να φαινεται αυτο κατι ΚΑΚΟ.
 Οντως εχει το μειονεκτημα οτι θελεις πιο ευρειες γνωσεις πανω σε περισσοτερα αντικειμενα(που παλι δεν ειναι κακο να αποκτησει κανεις.)
Ομως αυτο δεν γινεται απαραιτητα απο εμπορους ή ευκαιριακους ή νεους συλλεκτες που σκοπο εχουν το κερδος. 
Αν το δει καποιος συλλεκτης  απο <επενδυτικη αποψη> δεν ειναι παραλογο, αφου ισως σε καποιο τομεα που υπαρχει ενδιαφερον μπορει μια εποχη οι τιμες να ειναι π.χ τεχνιεντως παραφουσκωμενες και ο ενδιαφερομενος να κρινει οτι καλως φρεναρει, κανοντας διασπορα χρηματων σε παλι κατι ενδιαφερον σεαλλο τομεα.
 Αλλωστε στον συλλεκτισμο η ψωρα εξελισεται και μεταλλασεται. Δεν θεωρω οτι η λογικη του να <κλεισω ενα κεφαλαιο> (που συνηθως ποτε δεν κλεινει) ειναι οτι καλυτερο . 
Λογικο επισης να προκυψει να αρεσουν σε καποιον και αλλα ειδη δηλαδη και το θεωρω υγειες και λογικο . Μπορει π.χ να μου ειναι αρεστα τα Οθωνικα αλλα γιατι οχι και τα Ευρωνομισματα. Γιατι οχι και καποια world coins ή οτι αλλο.
Με λιγα λογια εθιξες το θεμα κρινοντας μονο την περιπτωση των εμποροσυλλεκτων, ομως τετοιες συνηθεις εχουν και οι υγιεις συλλεκτες νομιζω κι ας μην <κλεισουν> ποτε τιποτα