Συλλεκτικό Στέκι
Εκτίμηση 10λεπτο Κυβερνήτη - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Καποδίστριας (1828-1831) (https://syllektiko-steki.gr/forum-10.html)
+--- Νήμα: Εκτίμηση 10λεπτο Κυβερνήτη (/thread-1202.html)

Σελίδες: 1 2 3 4


RE: Εκτίμηση 10λεπτο Κυβερνήτη - smartmorpheus - 13/06/17 17:46:41

[img][Εικόνα: fFWq6j.jpg][/img]


RE: Εκτίμηση 10λεπτο Κυβερνήτη - stefanos.ionian - 13/06/17 17:48:47

Γεια σας,οποιος εχει φωτογραφιες απο γνησιο η πλαστο δοκιμιο του 10 λ  να βαλει σε επομενο ποστ.

Περιπου 20 χρονια ασχολουμαι με την περιοδο καποδιστρια, εχω δει διαφορα δοκιμια!

Οι τιμες μεταβαλλονται ανα 10ετια, αλλη τιμη το 2003 αλλη τιμη το 2012!


RE: Εκτίμηση 10λεπτο Κυβερνήτη - silahim - 13/06/17 18:17:07

(13/06/17 16:15:11)orfeas Έγραψε:  Αυτό το δοκίμιο είναι το έκτο που έχω στο αρχείο μου.
Υπάρχει στις 3-4 μεγαλύτερες συλλογές καποδιστριακών και από ότι νομίζω δεν θα υπάρξει μεγάλος ανταγωνισμός

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει.

ορφεας


Επτά μήνες είναι που έχει κάνει την εμφάνισή του Ορφέα μου και ακόμα δεν έχει πουληθεί! Τώρα θα πουληθεί?
Αν δεν ρίξει τις αξιώσεις του.............εκεί θα μείνει! Εγώ έμαθα ότι άρχισε να ''ενοχλεί'' ο ίδιος αυτούς που του 
έδωσαν αρχικές προσφορές!!! Ο ανταγωνισμός πάει περίπατο!! Smile

Ο Νίκος έχει δίκιο. Το ''έκαψε'' μόνος του το νόμισμα. Ο τρόπος που βγήκε στη διάθεση ήταν λανθασμένος εξ αρχής.
Τώρα που έγινε πλέον γνωστό σε όλους, '' δεν μαζεύετε''!!! Τώρα μόνο ένας οίκος τον σώζει πιστεύω. Και θέλει χρόνο
και ίσως ίσως πιστοποίηση.


RE: Εκτίμηση 10λεπτο Κυβερνήτη - solferino - 13/06/17 18:41:51

μια χαρα ειναι το νόμισμα κατα τη γνώμη μου.. Απλά , οι συλλεκτες Καποδιστριακών που το εχουν, το εχουν. 

Οι πιο ''μικροι'' δεν μπορουν να το αγοράσουν πρακτικά.

Υπαρχουν και καποιοι οι οποιοι ενδιαφερονται αλλα το οτι το κερμα ειναι στη Ρωσία δε βοηθαει bank tranφερ + το αν και κατα πόσο trustworthy είναι ο Ρώσος. Κατι ραντεβου στο Μόναχο κλπ κλπ πάλι δε βοηθάνε.

Αυτο με το 'εκαψε' το νόμισμα ποτέ μου δεν το κατάλαβα. Δηλαδη αν κάποιος σουλατσαρει ολα μέρα π.χ. μια μιση 1843 μσ66 (λεμε τώρα) και ζηταει τον ουρανο με τα αστρα και το δουν απαντες, το έκαψε? Δηλαδη αν το δω εγω τελευταίος και ταχω τα φραγκα και το θελω θα πω 'ααα οχι το εχουν δει ολοι δεν το θελω??'.. Δεν το καταλαβαίνω.


RE: Εκτίμηση 10λεπτο Κυβερνήτη - haros - 13/06/17 18:54:30

Βασιλη πολλα πραγματα στις αποφασεις των συλλεκτων για αγορες κλπ δεν εξηγουνται απολυτα με την λογικη.
 Υπαρχουν συλλεκτες, μην με ρωτας γιατι, που θεωρουν οτι εαν ενα νομισμα περιφερεται πολυ καιρο προς πωληση σε διαφορα μερη κλπ, κατα καποιον τροπο "εκπορνευεται".

 Θα σου φερω ενα παραδειγμα, που παλι δεν εξηγειται με την λογικη, αλλα ισως με την ψυχολογια.
 Εαν στο ebay ενας νικητης δημοπρασιας δεν πληρωσει, διδεται το δικαιωμα στον πωλητη να στειλει στον underbider μια προσφορα "δευτερης ευκαιριας", να παρει δηλαδη το νομισμα στο τελευταιο στοιχημα που αυτος εβαλε, δηλαδη χαμηλοτερα απο την τιμη που εκλεισε η δημοπρασια.
 Στο 99,99% των περιπτωσεων, ο underbider την απορριπτει....


RE: Εκτίμηση 10λεπτο Κυβερνήτη - silahim - 13/06/17 19:33:15

(13/06/17 18:41:51)solferino Έγραψε:  μια χαρα ειναι το νόμισμα κατα τη γνώμη μου.. Απλά , οι συλλεκτες Καποδιστριακών που το εχουν, το εχουν. 

Οι πιο ''μικροι'' δεν μπορουν να το αγοράσουν πρακτικά.

Υπαρχουν και καποιοι οι οποιοι ενδιαφερονται αλλα το οτι το κερμα ειναι στη Ρωσία δε βοηθαει bank tranφερ + το αν και κατα πόσο trustworthy είναι ο Ρώσος. Κατι ραντεβου στο Μόναχο κλπ κλπ πάλι δε βοηθάνε.

Αυτο με το 'εκαψε' το νόμισμα ποτέ μου δεν το κατάλαβα. Δηλαδη αν κάποιος σουλατσαρει ολα μέρα π.χ. μια μιση 1843 μσ66 (λεμε τώρα) και ζηταει τον ουρανο με τα αστρα και το δουν απαντες, το έκαψε? Δηλαδη αν το δω εγω τελευταίος και ταχω τα φραγκα και το θελω θα πω 'ααα οχι το εχουν δει ολοι δεν το θελω??'.. Δεν το καταλαβαίνω.


Αγαπητέ Βασίλη.
Η ερώτησή σου σχετικά με το ''έκαψε'' αναιρείτε αυτομάτος απο την ίδια την ερώτηση.
Έχεις δει πολλές φορές μισή του 43 ΜΣ  να περιφέρετε σε φεισμπουκ,γιουντουμπ και λοιπά σάιτ 7-8 μήνες??? 
Εμένα ο αρχικός τρόπος διάθεσης ήταν αυτός που με προβλημάτισε. Νόμισμα 8000 ευρώ να βγαίνει στο φέισμπουκ
προς πώληση...κάτι μου έκανε! Πρώτα το βγάζει ακαθάριστο.......''κάποιος'' του λέει το νόμισμά σου έχει σκουριά 
και δεν κάνει τόσο.......τον πιάνει πανικός και το καθαρίζει εντός μίας βδομάδα(το παρακολουθούσα) και το ξαναρίχνει 
στη πιάτσα ''καλό'' τώρα.......μου θυμίζει (θα καταχραστώ τη φιλοξενία του φόρουμ και τον αγαπητών φίλων)
 κολομπ@ρίστικη υπόθεση!!!
Για όλα τα υπόλοιπα έχεις απόλυτο δίκιο. Ναι αν είχα τα χρήματα ΜΠΟΡΕΙ να του έκανα μία προσφορά. 
Τονίζω ότι εύχομαι να έρθει στην Ελλάδα.............και δεν προσπαθώ καθόλου να μειώσω το νόμισμα.
Το νόμισμα μου αρέσει και μακάρι να το είχα στη συλλογή μου. Τα σύκα σύκα και η σκάφη σκάφη!!


RE: Εκτίμηση 10λεπτο Κυβερνήτη - Nonos - 13/06/17 20:05:15

Καλός φίλος μου έστειλε αυτήν δημοπρασία https://www.cngcoins.com/Coin.aspx?CoinID=223566 του 2013 στην οποία ένα τέτοιο δοκίμιο, σε κατάσταση MS63, έκλεισε χωρίς προμήθειες στα  $37500, τον ευχαριστώ πολύ, όπως ευχαριστώ και τα μέλη που απάντησαν σε ότι ρώτησα.


RE: Εκτίμηση 10λεπτο Κυβερνήτη - solferino - 13/06/17 20:41:13

Μιχάλη,  έχω δει πολύ σπανιότερα από μισές 43 να περιφερονται έως ότου να πουληθούν.  Στο εξωτερικό σε οίκους δημοπρασίας να περιφερονται από οίκο σε οίκο.  
Η γνώμη μου είναι ότι δε βοηθάει το είναι ο μάστορας είναι από τη Ρωσία. Ο ίδιος ο πωλητής το έλυσε το πρόβλημα και θεωρώ είναι θέμα ημερών να πουληθεί. 
Τέλος,  κατ εμε δεν είναι νόμισμα των 8000. Αλλά πολύ παραπάνω.


RE: Εκτίμηση 10λεπτο Κυβερνήτη - Μολοσσος - 13/06/17 21:49:00

εγω το χειμωνα του εδινα 10 000! δεν τα ηθελε τωρα που ξεμεινε απο αγοραστες για 13-15 χιλιαρικα και μου εστειλε μηνυμα ξεμεινα και εγω απο λεφτα γιατι εκανα αλλες αγορες! προσωπικα δε δινω ουτε 5 τωρα! οχι μονο που δεν τα εχω αλλα εχω ξενερωσει με την ολη φαση, και επισης εχω αποφασισει να χαλαρωσω λιγο με τον καποδιστρια, αφου ουτως η αλως δεν προκειται να τα αποκτησουμε ολα τι 2-3 παραπανω τι 2-3 παρακατω? ας ειναι και αυτο ενα απο αυτα που δε θα αποκτησω ποτε μαζι με τοσα αλλα! η στρατηγηκη ειναι που χτιζει συλλογες και οχι η κατα μετωπο επιθεση! και οταν το ξεχναω αυτο πληρωνω ακριβα! θεωρω οτι θα πουληθει το νομισμα και απο οτι εχει δηλωσει ο ιδιος ο προσφερων υπαρχει προσφορα για 7 000! για μενα αν τον αφησει ο οποιοσδηποτε ενδιαφερομενος εχει απομεινει θα τη ριξει και αλλο την τιμη!

ειναι ενα ιδιαιτερο νομισμα αλλα οι εκτιμησεις οτι αξιζει πολυ παραπανω δεν ξερω κατα ποσον ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα! και ο λογος ειναι απλος οι φραγκατοι συνηθως θελουν απροβληματιστα νομισματα και αυτο εχει προβληματα! με μεγαλυτερο αυτο που του προσθεσε ο ρωσος που το καθαρισε!


RE: Εκτίμηση 10λεπτο Κυβερνήτη - smartmorpheus - 14/06/17 08:45:58

On Hold..... Cool Cool Cool