Συλλεκτικό Στέκι
1/2 Δραχμη 1834 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: 'Οθωνας (1832-1862) (https://syllektiko-steki.gr/forum-11.html)
+--- Νήμα: 1/2 Δραχμη 1834 (/thread-100.html)

Σελίδες: 1 2


1/2 Δραχμη 1834 - oldgeotzo - 01/12/16 23:25:34

Ένα από τα νομισματα που με προβληματισε οσο αφορρα..τι βαθμο θα επαιρνε σε μια ενδεχομενη
πιστοποιηση..
Ακουω σκεπτικα ..βαθμούς και οτιδήποτε.
Χαλαρα ανετα και ότι βλέπεται ..details ...vf25..f15..ανετα Smile


RE: 1/2 Δραχμη 1834 - Dimarxos - 01/12/16 23:53:40

εχει θεματακια αλλα και μπουκωμα μητρας βλεπω!!Ασε τις μισες και βαλε αυτο που θα σου παρω Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin
απο βαθμο θα εβαζα ενα καλο vf επειδη εισαι αδερφος!!!


RE: 1/2 Δραχμη 1834 - gerta - 02/12/16 00:15:48

Γιώργη μου καλησπέρα. Για το συγκεκριμένο ξέρεις πολύ καλά ότι οι γνώσεις μου είναι κάτω του μετρίου. Ουτε γνωριζω την δυσκολια του. Παντός δεν φεύγει από vf. Περιμένω να δω , αυτό που είδα στο χέρι και έπαθα πλάκα. Ακόμα το σκέφτομαι....


RE: 1/2 Δραχμη 1834 - jimse - 02/12/16 01:08:42

παρόλα τα κατεβάσματα το vf το πιάνει.Βάση ορολογίας κατάστασης θα έλεγα vf35. Για πιστοποίηση δεν θα το έστελνα για τον βαθμό. Άν θα έμπαινε σε κουτί θα ήταν μονο και μόνο γιατι πλέον τα καλά... δύσκολα τα βρίσκεις και είναι πολύ ακριβα.. και μένουν όλα αυτά τα υπόλοιπα f-vf να τριγυρίζουν απο χέρι σε χέρι και να κλείνουν τρύπες.


RE: 1/2 Δραχμη 1834 - oldgeotzo - 02/12/16 07:16:49

Καλημέρα στη παρεα και ευχαριστω για τις γνωμες-αποψεις.
Περιμενω και άλλες, στο τελος θα γραψω και γω ολο μου το σκεπτικο
Σκοπος του συγκεκριμενου νομισματος- ποστ ,είναι να δουμε πιο διαφορετικες
περιπτώσεις που δεν είναι UNC ..και να "εκπαιδευόμαστε" μεταξυ μας Rolleyes


RE: 1/2 Δραχμη 1834 - μαρκος - 02/12/16 09:32:42

Εγω προσπαθω να καταλαβω και να μαθω στον ¨¨ατιμ﨨 τον Οθωνα ,δεν γνωριζω πολλα μια και το πεδιο του εχει αρκετο βαθος,σε αυτο εδω πιστευω με κλιμακα sheldon ειναι xf,νομιζω οτι ολα τα θεματα που εχει η τα περισσοτερα παντως προερχονται απο την μητρα,καλοριζικο και ευχομαι τα καλυτερα.
υ.γ Πανεπιστημιο ο Οθωνας και θελει βημα βημα ,προσωπικα με φοβιζει λογω απειριας και πηγαινω με ρυθμο χελωνας αλλα εχει και αυτο την μαγεια του,ειναι σαν την πρωτη μερα στο σχολειο που τοτε φανταζε βασανο αλλα τωρα την αναπολουμε ολοι,καλημερα


RE: 1/2 Δραχμη 1834 - georok - 02/12/16 11:06:56

XF 40


RE: 1/2 Δραχμη 1834 - malef13 - 02/12/16 19:33:33

Καλησπέρα κύριε Γιώργο. Τα γνωστά μητρικά προβλήματα έχει για μένα το νόμισμα το οποίο είναι πανέμορφο. Πιστεύω και εγώ πως είναι XF και πολύ ωραίο. Smile


RE: 1/2 Δραχμη 1834 - lucky_louk - 02/12/16 20:23:25

Πολύ ενδιαφέρουσα η κουβέντα και με προβληματίζει, δεν έχω εντρυφήσει στον 'Όθωνα γιατί μου την δίνει η ανομοιομορφία και τα προβλήματα στις κοπές (αλλά αυτό είναι μιαν άλλη κουβέντα αισθητικής), αλλά xf δεν θα το έβλεπα το νόμισμα ποτέ των ποτών... Αλλά το γεγονός ότι μιλάτε για καλό vf ή και xf δίνει την αίσθηση ότι δεν βλέπω σωστά. Από την άλλη γνωρίζοντας τι γάτα με πέταλα είναι ο Κρητικός που το ανέβασε είμαι σίγουρος ότι υπάρχει μια παγίδα άξια σχολιασμού...
Θα ήθελα να ακούσω περισσότερα για τα γνωστά μητρικά προβλήματα.  Confused


RE: 1/2 Δραχμη 1834 - oldgeotzo - 02/12/16 22:28:24

Καλησπέρα και από δω ..θα κανω τα αδυνατα δυνατα να σας κουρασω Big Grin Big Grin
πρωτα να πω ότι ενώ πιστευω ότι η καταχραση στη πιστοποιηση δεν είναι σωστη..και εγω δεν το τηρω
καμια φορα και εδώ είναι μια από αυτές τις περιπτώσεις.

Όταν εκατσα να δω το νομισμα πριν 1 χρονο που μπηκα στη διαδικασια ανβαθμισεων..αποφασισα
ότι επειδή πιθανον να "εχουμε" διαφορεπτικη οπτικη επρεπε να πιστοποιηθεί. .

Για το νομσμα τη γνωμη μου όπως το ειδα..σωστα η λαθος ..αλλα το πως του εβαλα βαθμο στο μυαλο μου
-Ειδα εν αρχη ότι στο αυτι ..δεν υπαρχει διαχωρισμος ( από κοπης και όχι από φθορα (περα από αυτή της κατάστασης του)..οποτε εγινε ξεκαθαρο ότι και η παραπανω "αλλοιωση" ηταν μητρας.
-Τα ιδια και πισω στο κατω μερος και όχι μονο του θυρεου (φυσιολογικη φθορα αναλογη της κατάστασης του.. υπαρχει..μη μπερδευτούμε τι λεμε)
-Ξαναγυρισα στο κεφαλι ..αφαιρεσα από "το βλεμμα μου" το κοματι που αφορουσε τα μητρικα ..και πηγα πανω
ξεκινώντας από τη πρωτη τουφα του μαλλιου του ...ειδα ότι υπηρχαν διαχωριστικες γραμμες στα ψηλα του σημεια
σε επιπεδο  45/50...συνηγορησε και το λουστρο περιμετρικα  στα γραμματα ..από πισω τα ιδια ..εναπομειναν λουστρο στα φυλλα και σε σημεια του πεδιου.
-Οποτε αφου υπαρχει λουστρο και μαλιστα σε σημεια του παιδιου...δε μπορει να γραψει vf  βαθμο..
επειδή όμως και το χτυπημα εχει σημασια και marks κτλ δε μπορουν να του δωσουν παρα ένα xf
και μαλλον 45..
Τελικως εγραψε 45..οχι ότι είναι τιποτα  ιδιαιτερο ..αλλα αν αναβαθμίσης καποια στιγμη να
μην υπαρχει διαφωνια στο τι κατασταση είναι.
Αυτά τα λιγα( Big Grin ) από εμενα, σχετικα με το βαθμο ..και για την οποια καταχρηση πιστοποίησης σε
πιο δυσκολες περιπτωσεις