Συλλεκτικό Στέκι
20 Δραχμές 1884 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Γεώργιος Α' (1863-1913) (https://syllektiko-steki.gr/forum-12.html)
+--- Νήμα: 20 Δραχμές 1884 (/thread-149.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


RE: 20 Δραχμές 1884 - sroussos - 01/06/17 21:02:14

Ναι έχετε δίκιο. Εγώ έμεινα στην ισοτιμία της  pay pal που τα αντάλλασσε σχεδόν 1-1 αλλά βλέπω πήρε πάνω του το ευρό 1,12 $ 
Τελικά το 210 € ενισχύει τον ισχυρισμό μου ότι το εικοσάρικο σήμερα έχει συλλεκτική υπεραξία.


RE: 20 Δραχμές 1884 - nikos11 - 01/06/17 21:28:53

Νομίζω σε αυτό συμφωνούμε όλοι, ότι δηλαδή έχει συλλεκτική υπεραξία.


RE: 20 Δραχμές 1884 - ΛΑΚΗΣ - 01/06/17 21:34:59

ο κυριος γιωργος
[ο sac} ξερω ότι μετραει ο λογος του κ ότι λεει είναι κοντα στην πραγματικοτητα..αλλα λεω πως είναι συλλεκτικο διοτι όταν βγει ένα σε δημοπρασια η σε πωληση η σε προσφορα δεν μενει κ πολύ ωρα μεχρι να πωληθει..
 δειτε κ εδώ ποσο διδεται         https://www.coininvest.com/en/gold-coins/drachma/


είναι μια τιμη που σιγουρα παραπεμπει σε κατι συλλεκτικο,σιγουρα περισσοτερο από ένα οποιοδήποτε 20 αρικο της ιδιας σειρας από την ενωση που ειχαν οι τοτε χωρες {νομισματικη}..με απολυτο σεβασμο στον sac κ ολους βεβαια παιδια


RE: 20 Δραχμές 1884 - coll - 01/06/17 21:46:56

(01/06/17 21:28:53)nikos11 Έγραψε:  Νομίζω σε αυτό συμφωνούμε όλοι, ότι δηλαδή έχει συλλεκτική υπεραξία.

Εγω ειδα φως και μπηκα  Wink 
Εχω  8 σελιδες αδιαβαστες , αλλα συμφωνω κι εγω!!!!!!
Το εικοσαρικο λοιπον  εχει συλλεκτικη αξια  , απλα λιγο λιγοτερη απο αυτη που εχουν οι σελιδες στις  λαμβανει μερος στην συζητηση ο Γιωργος Tongue


RE: 20 Δραχμές 1884 - sac - 02/06/17 13:16:59

(01/06/17 21:34:59)ΛΑΚΗΣ Έγραψε:  [ο sac} ξερω ότι μετραει ο λογος του

Από χρυσαφικά είμαι "χαρακτηριστικά" άσχετος (πράγμα για το οποίο χαίρομαι), οπότε... μη μου δίνεις και πολλή σημασία. :-)

Νόμιζα ότι ανήκει στην κατηγορία των νομισμάτων που βρίσκονται εύκολα σε ακυκλοφόρητο και δεν έχουν συλλεκτική αξία σε χειρότερη κατάσταση.

Τέσπα, ήταν ευκαιρία να πούμε μια καλημέρα με δυο-τρεις φίλους που με διόρθωσαν.

Από την άλλη, όσοι χάρηκαν που με έπιασαν να κάνω λάθος, μαγκιά τους. Θα 'χουν να το διηγιούνται και στα εγγόνια τους!!!



Πάντως, σε συμπάθησα ιδιαίτερα, επειδή χρησιμοιποιείς το "κόλπο" με τη γραμμή. Κι ας είσαι χρυσουλιάρης, χεχε!


RE: 20 Δραχμές 1884 - coll - 02/06/17 13:37:32

(02/06/17 13:16:59)sac Έγραψε:  
(01/06/17 21:34:59)ΛΑΚΗΣ Έγραψε:  [ο sac} ξερω ότι μετραει ο λογος του

Από χρυσαφικά είμαι "χαρακτηριστικά" άσχετος (πράγμα για το οποίο χαίρομαι), οπότε... μη μου δίνεις και πολλή σημασία. :-)

Νόμιζα ότι ανήκει στην κατηγορία των νομισμάτων που βρίσκονται εύκολα σε ακυκλοφόρητο και δεν έχουν συλλεκτική αξία σε χειρότερη κατάσταση.

Τέσπα, ήταν ευκαιρία να πούμε μια καλημέρα με δυο-τρεις φίλους που με διόρθωσαν.

Από την άλλη, όσοι χάρηκαν που με έπιασαν να κάνω λάθος, μαγκιά τους. Θα 'χουν να το διηγιούνται και στα εγγόνια τους!!!



Πάντως, σε συμπάθησα ιδιαίτερα, επειδή χρησιμοιποιείς το "κόλπο" με τη γραμμή. Κι ας είσαι χρυσουλιάρης, χεχε!



Αγαπητε Γιωργο 

Ειναι λανθασμενη αποψη να θεωρεις οτι μπορει κανεις να χαρηκε επειδη ενδεχομενως σε καποιο θεμα να εκανες ισως καποιο λαθος.
Προσωπικα ουτε χαρηκα , ουτε θεωρησα οτι εσφαλες.
Δεν υπαρχει κατι προσωπικο (οπως ισως εσυ θεωρεις)αν και ορισμενες φορες  δινεις σαφεστατα την  εντυπωση οτι επιδιωκεις διαφωνιες  και εντασεις με τον ιδιορυθμο τροπο που σκεπτεσαι και ενιοτε που εκφραζεσαι.
Απο μενα ειναι σεβαστος , απλα ισως εχουμε διαφορετικη αισθηση του χιουμορ, του οποιου εκανα χρηση παιρνοντας εναυσμα και θαρρος απο την υπογραφη σου

Φιλικα 
Σωτηρης


RE: 20 Δραχμές 1884 - coll - 02/06/17 13:48:26

Με λιγα λογια δηλαδη , ζητω συγνωμη αν σε ενοχλησε το γραπτο μου.


RE: 20 Δραχμές 1884 - sac - 02/06/17 13:54:07

(Δεν ενδιαφέρει το φόρουμ και μπορείτε να το σβήσετε αν νομίζετε.)

Σου το ξαναείπα και σου ξαναλέω: Με όσους που βάζουν τα κομματικά πάνω από τις προσωπικές τους σχέσεις δεν θέλω πάρε-δώσε. Γιατί, απλούστατα, και αύριο το ίδιο θα συμβεί. (Η τελευταία πρόταση... ενδιαφέρει και το φόρουμ.)



Παρεμπιπτόντως, δεν είναι η μόνη κατηγορία που έχω "διαγράψει" από τη ζωή μου. Άλλους τους έχω διαγράψει για άλλους λόγους.


RE: 20 Δραχμές 1884 - coll - 02/06/17 14:01:44

(02/06/17 13:54:07)sac Έγραψε:  (Δεν ενδιαφέρει το φόρουμ και μπορείτε να το σβήσετε αν νομίζετε.)

Σου το ξαναείπα και σου ξαναλέω: Με όσους που βάζουν τα κομματικά πάνω από τις προσωπικές τους σχέσεις δεν θέλω πάρε-δώσε. Γιατί, απλούστατα, και αύριο το ίδιο θα συμβεί. (Η τελευταία πρόταση... ενδιαφέρει και το φόρουμ.)



Θα απαντησω γαιτι εγραψα βιαστικα και δεν καταλαβα τι λες


RE: 20 Δραχμές 1884 - coll - 02/06/17 14:17:52

Το χεσαμε το θεμα αλλα τελως παντως ας λυθει αυτη η παρεξηγηση.

Προφανως αναφερεσαι σε μια παλια πολιτικη διαφωνια μεταξυ μας.
Ειλικρινα δεν θυμαμαι τι εχω γραψει τοτε , και δεν θυμαμαι γιατι τα πολιτικα  τα εχω χεσμενα περισσοτερο απο οτι αλλο.
Πιθανον και να τρολαρισα σκοπιμα,  δεν θυμαμαι.
Σε καθε περιπτωση να ξερεις οτι τα πολιτικα οχι μονο δεν τα βαζω μπροστα σε φιλιες φυσικα , αλλα ουτε καν μπροστα σε γνωριμια με αγνωστο οπως μου εισαι εσυ!!
Για ονομα του θεου εδω περναμε την ωρα μας και ενιοτε χαβαλεδιαζουμε σε servivor κλπ ανοησιες ,συχνα  πλην νομισματικων.
Δεν υπαρχει λογος να παιρνεις τα παντα επι πονου , ιδικα αφου και  εσυ οπως και ολοι οι ενηλικοι εχουμε συναισθηση του χαρακτηρα μας