Συλλεκτικό Στέκι
20 Δραχμές 1884 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Γεώργιος Α' (1863-1913) (https://syllektiko-steki.gr/forum-12.html)
+--- Νήμα: 20 Δραχμές 1884 (/thread-149.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


RE: 20 Δραχμές 1884 - sac - 02/06/17 16:46:00

Η συζήτηση έχει γίνει... απίστευτη!

Αν δεν θυμάσαι τι έγραψες, είναι δικό σου πρόβλημα. Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι και αύριο μπορεί να μου γράψεις τα ίδια.

Αν μου έλεγε κάποιος: "Αυτό (το συγκεκριμένο) που έγραψα το παίρνω πίσω και θα προσπαθήσω να μην το ξαναγράψω, γιατί καταλαβαίνω ότι ενοχλήθηκες ή προσβλήθηκες" θα το δεχόμουν. Αν δεν θυμάσαι κιόλας, τι να λέμε...

Άσε που εγώ (για τον εαυτό μου) προσπαθώ (όσο μπορώ) να μετράω τις λέξεις μία-μία.


RE: 20 Δραχμές 1884 - coll - 02/06/17 17:14:38

(02/06/17 16:46:00)sac Έγραψε:  Η συζήτηση έχει γίνει... απίστευτη!

Αν δεν θυμάσαι τι έγραψες, είναι δικό σου πρόβλημα. Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι και αύριο μπορεί να μου γράψεις τα ίδια.

Αν μου έλεγε κάποιος: "Αυτό (το συγκεκριμένο) που έγραψα το παίρνω πίσω και θα προσπαθήσω να μην το ξαναγράψω, γιατί καταλαβαίνω ότι ενοχλήθηκες ή προσβλήθηκες" θα το δεχόμουν. Αν  θυμάσαι κιόλας, τι να λέμε...

Άσε που εγώ (για τον εαυτό μου) προσπαθώ (όσο μπορώ) να μετράω τις λέξεις μία-μία.



<Το εικοσαρικο λοιπον  εχει συλλεκτικη αξια  , απλα λιγο λιγοτερη απο αυτη που εχουν οι σελιδες στις  οποιες λαμβανει μερος στην συζητηση ο Γιωργος> 

Για το παραπανω  απολογηθηκα Γιωργο. Δεν νομιζω οτι συνεννοουμαστε! 
Δηλαδη να ζητησω συγνωμη  περι ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ παρελθοντικης τοποθετησης μου  που ΔΕΝ  θυμαμαι και ΔΕΝ  θυμασαι, αλλα για την οποια εξεφρασες παραπονο περι φιλιας;;
Αστο να παει στο καλο...... γιατι θα παρουν πασατεμπο για την διαμαχη μας...

Αντε καλο απογευμα


RE: 20 Δραχμές 1884 - digo - 02/06/17 17:34:34

Στη θεωρια καλα ολ'αυτα, αλλα γιατι η πολιτικη αποψη που εξεφρασε (ισως, σοβαρα η γι αστειο) παιζει πιο πολύ ρολο σ'ενα νομισματικο φορουμ από τους ποδοσφαιρικούς χαρακτηρισμούς;

Τα 64αρια παντως, ετσι για την ιστορια, νομιζω "πηραν μποροστα" μετα από μια δημοπρασια στο ebay οπου ένα 64αρι (όμως παρα πολύ καλο, και αδικημενο) εφτασε τα $1300-$1350, και το οποιο μετα επαναπιστοποιηθηκε ως 65 και βρίσκεται στην πληρεστερη και καλυτερη συλλογη του Γεωργιου Α. Αλλα και τα 65αρια, θεωρούνταν νομισματα των 2000 ευρω τοτε, (2-3 χρονια), τα λιγα που υπηρχαν.

Εκτοτε, κάθε 64αρι, φτανει σε βλακωδεις τιμες και χωρις να υπαρχουν οι συνθήκες ν'ανεβει βαθμο, κατι που εχει πιθανότητες λιγωτερες από 5% συνολικα , με όλα τα 64αρια, ασε ποσα θα κατεβαιναν κιολας στο 63 η και χειροτερα αν το επετρεπαν οι ιδιοκτητες τους.

Προσωπικα θεωρω εντελως εξωφρενικη και την τιμη των 2800 (ουτε καν ηξερα ότι ο εκδοτικος οικος Gadoury που είναι γνωστος για τους καταλογους που εκδιδει κανει και αγοραπωλησίες) αλλα κυριως την εντελως παρανοϊκη τιμη που εφτασε το μοναδικο πιστοποιημενο προυφ (γιατι υπαρχουν κι αλλα), ένα PR68CAM στις 50+ χιλιαδες (νομιζω; ο Κωστας θα τα θυμαται καλυτερα αυτά) όταν στην ιδια δημοπρασια πουληθηκε 20δραχμο του 1833 PCGS SP66 , καπου γυρω στα 30τοσες χιλιαδες .

Το SP66 θα μπορουσε κι αυτό ναχε πιστοποιηθεί ως προυφ, το συνηθιζει η  NGC , ενώ η PCGS πολύ σπανια δινει το προσημο PR σε Ελληνικα νομισματα του 19ου αιωνα. Για την ιστορια, το SP67 που κατεχει την πρωτη θεση στα πιστοποιημένα του 1833, και που βρισκεται σε γνωστη συλλογη, ειχε πουληθεί 9500 ευρω, από τον ιδιο οικο που πουλησε και το SP66, αλλα σε εποχη προ-σιξμπιντ.... Οι στεβλωσεις εχουν πολλαπλους λογους.

Αλλωστε το προυφ του 1884, διετιθετο απιστοποιητο προς πωληση για πολυ καιρο στην τιμη φιξ των 10000 ευρω. Παρα πολλα εάν δεν επαιρνε προυφ πιστοποιηση, αλλα για οποιον εχει τις γνωσεις και το κατεχει πραγματικα το θεμα του grading κι όχι μπακαλιστικα, απεδείχθη εκ των υστερων ότι ηταν ένα ρισκο που απεδωσε 500%+....

Προσωπικα δεν μου εχει τυχει ΠΟΤΕ να βρω 20δραχμο του 1884 σε τιμη μεταλλου, οποια κι αν είναι η κατασταση του. Φυσικα κι εχει συλλεκτικη υπεραξια σε ολες τις καταστασεις, και ας μην ξεχναμε ότι εχουν μεινει πολύ λιγωτερα από τον αριθμο που εβγαλε το νομισματοκοπειο. Και τελος, όταν η Ελλαδα, η μαλλον η ΤΤΕ πουλουσε χρυσο,σε προ-ευρω εποχες, ηταν υποχρεωμενη να βαζει και νομισματα με συλλεκτικη υπεραξια μεσα, δηλαδή κυριως χρυσα 20δραχμα του 1884 αλλα και 1876 σε χαμηλο-μεσαιες συλλεξιμες καταστασεις, (συν ολα τα ξενα κυριως νομισματα -αλλα οχι λιρες- που η ΤΤΕ ειχε αγορασει για μεταλλο απο ιδιωτες) ενας ακομη παραγοντας που συντελει στην συνολικη μειωση του αριθμου αυτων που διατιθενται ,και για το 1876 αλλα και για το 1884.


RE: 20 Δραχμές 1884 - haros - 02/06/17 18:03:54

Δημητρη, επεδιωξες ποτε, στα σοβαρα, να αποκτησεις αυτο το νομισμα σε οτιδηποτε κατω απο au? (ακομα και στα νιατα σου..) 

 Το ποσο ζηταει ο καθενας που εχει ενα χρεπι ,συνηθως καθαρισμενο και κατω και απο VF στους παγκους και στα φεισμπουκια και στα φορα ειναι αλλο θεμα, οπως αλλο θεμα ειναι και ποσα δινουν για αυτο παιδια που δεν εχουν ακομα την σωστη αισθηση σπανιοτητας για το καθε νομισμα.
 Οχι και συλλεκτικη, βρε αδερφε, η "ελληνικη λιρα" σε οποιαδηποτε κατασταση..
 Να πει κανεις "απο XF και πανω", να πω ενταξει..
 Τες πα, ο καθενας οπως νομιζει αξιολογει και οσο θελει πληρωνει.
 (Και μην μου πει κανεις για τιμες μεταλλου κλπ, ολα τα καπως δημοφιλη χρυσα, εστω και χρεπια, εχουν καποιο πριμιουμ ουτως η αλλως.., εδω πανω απο το μεταλλο πουλιουνται χρεπια κοινες λιρες)


RE: 20 Δραχμές 1884 - digo - 02/06/17 21:05:01

Δημήτρη, επειδή ρωτάς, το θυμάμαι σε δραχμές πριν το 2000 σε σταθερή τιμη 35000 ,καταστασεις VF-XF και ανεξαρτήτως εμπόρου. Μια μερα, ένας παλαιος έμπορος έφερε μια παρτιδουλα με 12 διαμαντακια, για το καθένα απο τα οποια ζητούσε 120000 αδιαπραγμάτευτα και βέβαια εξαφανίστηκαν ολα σε χρόνο dt.

Επειδή εχεις αναφέρει και παλιότερα οτι σ'αρεσει να αγοράσεις τετοια χρυςα με μηδέν η λίγο premium, αντιλαμβάνομαι οτι εχεις μεγαλύτερη πείρα. Ειλικρινά δεν το εχω δει ποτε σε τιμη μετάλλου, και μιλάω για λογικές τιμες, οχι ο,τι ζητάει ο κάθε άσχετος. Απ'την αλλη δεν το εχω στ'αληθεια συναντήσει ποτε σε καταςταςη κατω απο Fine και φαντάζομαι οτι κι αυτο οφείλεται στο οτι ειναι χρυςο και υπάρχει κάποιος σεβασμός .

Πάντως το 550000 ειναι παραπλανητικό, πολλα απ'αυτα έγιναν μέταλλο ,αλλα έμειναν μόνιμα στο εξωτερικό και σίγουρα υπάρχουν πολλές άλλες ξένες παρόμοιες εκδόσεις, Γαλλικές, Βέλγικες, Ελβετικές ,Ιταλικές κλπ με πολλαπλάσιο τιραζ . Αν εχεις να μου δώσεις σε τιμη μετάλλου οπου διαβάζονται τα γράμματα και δεν ειναι τρύπια ,τα παίρνω!  Cool


RE: 20 Δραχμές 1884 - ΛΑΚΗΣ - 02/06/17 22:41:20

γεια σας παιδια..εγω εχω παρει με 250 κ 255 μεσα τον χρονο που ειμαστε αλλα ηταν λιγο φθραρμενα..με 265 κ 270 κ 285 πηρα σε καλη κατασταση πιστευω ότι τα 2 τελειυαταια αν τα στειλω θα παρουν ένα 58 σιγουρα..η γνωμη μου είναι ,παντα φιλικα βεβαια προς ολους,οτι δεν πουλιούνται ευκολα σε τιμη μεταλλου εκτος κ αν αυτος που το δινει είναι τελειως ασχετος..ειδα σε σαραφη σημερα {γνωστος μου] που του πηγε ανθρωπος 20 λιρες ολες ιταλικες από χιλιομετρο βεβαια κ τις πηρε 170 ευρω την μια ενώ ειχαν βαρος από 7,95 εως 8,02 κ περνουσαν από φιλερ με ανεση ..δηλαδή τι θελω να πω,οτι υπαρχουν κ ασχετοι που τα πετανε τζαμπα τα νομισματα τους..συγνωμη που αναφερηκα σε θεμα με 20 δρχ σε λιρες απλα το εδωσα σαν παράδειγμα της ασχετοσύνης του πωλητη


RE: 20 Δραχμές 1884 - haros - 02/06/17 23:01:40

Δεν υπαρχουν ασχετοι την σημερον ημερα γιατι ο καθενας ανοιγει το ιντερνετ και ψαχνει, συνηθως η ασχετιλα μεταφραζεται σε παραλογες τιμες που ζητουν πωλητες, νομιζοντας οτι το καθαρισμενο vf χρεπι τους ειναι μς-αρα.
Και απο τους πραγματικα ασχετους συνηθως επωφελουνται οι σαραφηδες και οι "αγοραζω χρυσο" και οχι οι συλλεκτες.
Δημητρη μου θα ηθελα να σε εξυπηρετησω, αλλα δεν ειμαι ουτε σαραφης ουτε χρεπατζης.
Μικρα ΞΕΝΑ  χρυσα κοντα στο μεταλλο, τα παιρνω οταν μου προσφερονται απο συλλεκτες οι οποιοι θεωρουν οτι οτιδηποτε δεν ειναι λιρα, η αμερικανικο, η ελληνικο εικοσαρικο, ειναι για μεταλλο ,ασχετως καταστασης.
Και οι πιο επιτυχημενες αγορες μικρων χρυσων της συλλογης μου ηταν πολυ πανω απο το μεταλλο, μιας και οι προηγουμενοι υποψηφιοι που τα εβλεπαν, τα σνομπαραν και τους φαινονταν " ακριβα" .
Οπως πχ αυτο https://syllektiko-steki.gr/thread-336.html
Αυτα για να μην εχουμε παρανοησεις. Big Grin


RE: 20 Δραχμές 1884 - ΛΑΚΗΣ - 02/06/17 23:31:38

ολες οι αποψεις εχουν σωστη βαση είναι σιγουρο αυτό..ε ναι οι σαραφηδες  πολλα πραγματα τα αγοραζουν πολύ κατω από τιμη μεταλλου αλλα κ αυτοι μερικες φορες δινουν θησυαρους τζαμπα από αγνοια βαβαιως..θα σας βαλω φωτο να σας δεξω τι πηρα σε τιμη μεταλλου να τρελαθείτε αλλα δεν ξερω πως βαζω φωτο να σας δειξω σε άλλο θεμα βεβαια..


RE: 20 Δραχμές 1884 - coll - 02/06/17 23:39:05

(02/06/17 23:31:38)ΛΑΚΗΣ Έγραψε:  ολες οι αποψεις εχουν σωστη βαση είναι σιγουρο αυτό..ε ναι οι σαραφηδες  πολλα πραγματα τα αγοραζουν πολύ κατω από τιμη μεταλλου αλλα κ αυτοι μερικες φορες δινουν θησυαρους τζαμπα από αγνοια βαβαιως..θα σας βαλω φωτο να σας δεξω τι πηρα σε τιμη μεταλλου να τρελαθείτε αλλα δεν ξερω πως βαζω φωτο να σας δειξω σε άλλο θεμα βεβαια..


Απιστευτο κι ενδιαφερον αυτο!
Για δωσε!!


RE: 20 Δραχμές 1884 - belpedro - 03/06/17 14:44:43

(02/06/17 23:31:38)ΛΑΚΗΣ Έγραψε:  ολες οι αποψεις εχουν σωστη βαση είναι σιγουρο αυτό..ε ναι οι σαραφηδες  πολλα πραγματα τα αγοραζουν πολύ κατω από τιμη μεταλλου αλλα κ αυτοι μερικες φορες δινουν θησυαρους τζαμπα από αγνοια βαβαιως..θα σας βαλω φωτο να σας δεξω τι πηρα σε τιμη μεταλλου να τρελαθείτε αλλα δεν ξερω πως βαζω φωτο να σας δειξω σε άλλο θεμα βεβαια..

https://syllektiko-steki.gr/thread-380.html