Συλλεκτικό Στέκι
Μια γνώμη, παρακαλώ (1913 L) - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Αγγλικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-87.html)
+--- Νήμα: Μια γνώμη, παρακαλώ (1913 L) (/thread-1798.html)

Σελίδες: 1 2 3


RE: Μια γνώμη, παρακαλώ (1913 L) - Douglas Whittacker - 10/12/17 00:45:04

(05/12/17 01:09:38)Douglas Whittacker Έγραψε:  Το mail δουλεύει. Έρχονται κι άλλα πράματα εκεί.

Το μυστήριο λύθηκε.
Ξαφνικά, το gmail αποφάσισε να τα θεωρεί spam.


RE: Μια γνώμη, παρακαλώ (1913 L) - nikos11 - 10/12/17 00:50:27

Τι να πει κανείς; Είναι πραγματικά περίεργο. Βρήκες κάποια λύση για το θέμα;


RE: Μια γνώμη, παρακαλώ (1913 L) - sac - 10/12/17 01:12:32

Αν τα μηνύματα έρχονται και καταλήγουν στα spam, είναι θέμα του "αλγόριθμου" του gmail (ή του yahoo ή του οποιουδήποτε).

Η λύση είναι να τα σημαδεύεις "not spam" για να... αυτοδιορθωθεί ο "αλγόριθμος" ή να δηλώσεις (...κάπου...) ότι το "syllektiko-steki.gr" δεν σπαμάρει.

Το πρόβλημα είναι αν δεν έρχονται καθόλου.


RE: Μια γνώμη, παρακαλώ (1913 L) - Douglas Whittacker - 10/12/17 01:34:08

(10/12/17 00:50:27)nikos11 Έγραψε:  Τι να πει κανείς; Είναι πραγματικά περίεργο. Βρήκες κάποια λύση για το θέμα;
Έκανα αυτό που λέει ο sac, εδώ από κάτω:


(10/12/17 01:12:32)sac Έγραψε:  Αν τα μηνύματα έρχονται και καταλήγουν στα spam, είναι θέμα του "αλγόριθμου" του gmail (ή του yahoo ή του οποιουδήποτε).
Η λύση είναι να τα σημαδεύεις "not spam" για να... αυτοδιορθωθεί ο "αλγόριθμος" ή να δηλώσεις (...κάπου...) ότι το "syllektiko-steki.gr" δεν σπαμάρει.
Το πρόβλημα είναι αν δεν έρχονται καθόλου.
Ναι, χαρακτήρισα καμμιά 50ριά ως "not spam", και θα δείξει. Νομίζω ότι θα φτιάξει, αν θυμάμαι καλά κι από παλιότερη περίπτωση.

Αναρωτιέται πάντως κάποιος, τι είναι αυτό που ξαφνικά, στα καλά του καθουμένου μετέβαλε τον αλγόριθμο? Διότι πριν 10 μέρες αυτό δεν είχε συμβεί, και από τότε δεν πείραξα τίποτα, ΟΥΤΕ (έστω και κατά λάθος) χαρακτήρισα κάποιο mail από τον [email protected] (που είναι ο αποστολέας των ειδοποιήσεων) σαν "spam".

Μαγικά πράματα,,,


RE: Μια γνώμη, παρακαλώ (1913 L) - sac - 10/12/17 02:33:58

Αυτοί οι αλγόριθμοι είναι "αυτοεκπαιδευόμενοι" και μπορεί να αλλάζουν κάθε μέρα. Τι ακριβώς τους αλλάζει... τρέχα γύρευε...

Πάντως, δυο-τρεις φορές έχει τύχει (στο yahoo) να μου βάζει τα μυνήματα του ebay (!!!) στα spam, μέχρι να πάρω πρέφα και να του πω "αυτά δεν είναι σπαμ, ρεεε" (τσεκάροντας τα με το "not spam").

Ίσως χρειάζονται συχνά-πυκνά το δικό μας feedback, δηλαδή να τους λέμε "αυτό είναι σπαμ", "εκείνο δεν είναι σπαμ"... κάπως έτσι...

(Καλό θα ήταν να την ξεχωρίσει κάποιος αυτή τη συζήτηση σε διαφορετικό θέμα.)


RE: Μια γνώμη, παρακαλώ (1913 L) - sac - 10/12/17 02:37:46

(03/12/17 01:52:22)Douglas Whittacker Έγραψε:  Η πλάκα είναι ότι έχετε γράψει 6 απαντήσεις, κι απ' αυτές μόνο την πρώτη είδα. Μετά, το email μου δεν με ειδοποίησε ότι και κάποιος άλλος απάντησε.

Τώρα μπήκα και κοίταξα στο forum.

Γιατί άραγε?

Παρεμπιπτόντως και αυτό λογικό είναι. Σου στέλνει ειδοποίηση και, αν δεν μπεις να δεις "τα νέα", δεν σου ξαναστέλνει άλλη (άσχετα πόσα γράφτηκαν στο μεταξύ). Δεν στέλνει ειδοποίηση για κάθε νέο μήνυμα, αλλά για "τουλάχιστον ένα από την τελευταία φορά που μπήκες".


RE: Μια γνώμη, παρακαλώ (1913 L) - sac - 10/12/17 02:44:26

(10/12/17 01:34:08)Douglas Whittacker Έγραψε:  [email protected]

Αν είναι να δηλώσεις το domain, θα πρέπει να δηλώσεις μόνο το syllektiko-steki.gr. Δηλαδή το domain, όχι την email address.

(Γραφοδιάρροια με έπισαε πάλι. Και... τις μεταφράσεις τις αφήνω για τον ukobke. :-)) )


RE: Μια γνώμη, παρακαλώ (1913 L) - Douglas Whittacker - 10/12/17 04:36:59

(10/12/17 02:37:46)sac Έγραψε:  Σου στέλνει ειδοποίηση και, αν δεν μπεις να δεις "τα νέα", δεν σου ξαναστέλνει άλλη (άσχετα πόσα γράφτηκαν στο μεταξύ). Δεν στέλνει ειδοποίηση για κάθε νέο μήνυμα, αλλά για "τουλάχιστον ένα από την τελευταία φορά που μπήκες".

Ναι, έτσι γίνεται, αλλά διαφωνώ ότι αυτό είναι σωστό να γίνεται έτσι.


RE: Μια γνώμη, παρακαλώ (1913 L) - chris_1972 - 10/12/17 08:32:00

Όταν γνωστοποίησες το πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις για εξακρίβωση γράφτηκα σε ένα τυχαίο θέμα για να με ενημερώνει μέσω email. Ήρθαν κανονικά όλες οι απαντήσεις ασχέτως εάν δεν μπήκα στο θέμα για να θεωρείται αναγνωσμένο. Παρόλα αυτά μπορεί να υπάρχει στην δομή της πλατφόρμας δικλείδα που να σταματά να στέλνει email μετά από κάποιον αριθμό απαντήσεων εάν δεν τα έχεις διαβάσει στο θέμα.
Εφόσον έλυσες το πρόβλημα όλα καλά.


RE: Μια γνώμη, παρακαλώ (1913 L) - Douglas Whittacker - 10/12/17 10:58:01

(10/12/17 08:32:00)chris_1972 Έγραψε:  μπορεί να υπάρχει στην δομή της πλατφόρμας δικλείδα που να σταματά να στέλνει email μετά από κάποιον αριθμό απαντήσεων εάν δεν τα έχεις διαβάσει στο θέμα.

Ναι, το έλυσα, οπότε αυτό το πρόβλημα, ΟΚ. Και ήταν δικό μου (του gmail μου) λάθος, όχι της πλατφόρμας.

Η δικλείδα που λες προφανώς υπάρχει. Είναι κάτι που μπορείτε να αλλάξετε?
Αν ναι, εγώ θεωρώ πως θα ήταν καλύτερα να έστελνε για κάθε απάντηση, κι ας θεωρείται βαρετό.
Αλλά βέβαια δεν αποφασίζω εγώ! Big Grin