Συλλεκτικό Στέκι
Χάλκινα Γεωργίου Α' - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Γεώργιος Α' (1863-1913) (https://syllektiko-steki.gr/forum-12.html)
+--- Νήμα: Χάλκινα Γεωργίου Α' (/thread-223.html)

Σελίδες: 1 2


Χάλκινα Γεωργίου Α' - nikos11 - 06/12/16 18:40:13

Επειδή το κόκκινο είναι πολύ της μόδας τελευταία, είπα και εγώ να ανεβάσω μερικά κοκκινωπά χάλκινα από τα πιο συνηθισμένα της περιόδου του Γεωργίου Α'. Δήμαρχε αφιερωμένα εξαιρετικά και ελπίζω να μην έχεις Δημοτικό Συμβούλιο και σήμερα Tongue  .

5 λεπτά 1869

5 & 10 λεπτά 1882


RE: Χάλκινα Γεωργίου Α' - R-E-T-H-Y-M-N-O - 06/12/16 18:46:04

εξαιρετικα νομισματα.
να τα χαιρεσαι........


RE: Χάλκινα Γεωργίου Α' - ellinas - 06/12/16 18:57:48

Πέφτεις σε λάθη αγαπητέ μου
1ον Σήμερα θα έπρεπε να δέχεσαι δώρα και όχι να κάνεις
Εδω θα κάνω μια μικρή παρένθεση να σου ξαναπώ χρόνια πολλά και καλά γεμάτα υγεία και ευτυχία
2ον Το κόκκινο δεν είναι της μόδας τώρα τελευταία.Ήταν είναι και θα είναι στη μόδα εις τους αιώνας των αιώνων.Το κόκκινο αγαπητέ μου είναι αξία διαχρονική, κίνητρο ζωής, μεθυστική εμπειρία,τρὀπος ζωής.
3ο και έσχατο γιατί ειδικά στο Δήμαρχο αφιερωμένο εξαιρετικά.Εμείς δηλαδή δεν έχουμε σάρκα και αίμα;

Αυτά μας κάνεις και ξέχασα να σου πω για τα νομίσματα
Μας έβγαλες τα μάτια Νικολάκη με τούτα.Θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως αν κάποια στιγμή γινόταν να τα δω απο κοντά


RE: Χάλκινα Γεωργίου Α' - iapwnas - 06/12/16 19:02:30

Ομορφα Νικο! Παρατηρησα το 5λεπτο εχει ακριβως κατω το Τ της λεξης λεπτα εχει ενα φυλλο που ειναι μισο και φαινεται μονο το επανω μερος! Δεν το εχω ξαναδει, υπαρχει καποια πληροφορια ποικιλιας?


RE: Χάλκινα Γεωργίου Α' - nikos11 - 06/12/16 19:03:21

Μιχάλη μου όλες οι επισημάνσεις αποδεκτές, έχεις απόλυτο δίκιο. Σου φυλάω κάτι και εσένα Smile Smile .


RE: Χάλκινα Γεωργίου Α' - Theodorosp - 06/12/16 22:30:24

Μπράβο Νίκο,
Τρομερά χάλκινα έχω πάθει πλάκα με την 10αρα του 82 στο χέρι πρέπει να είναι όλα τα λεφτά !!!!!


RE: Χάλκινα Γεωργίου Α' - Dimarxos - 06/12/16 22:53:29

Να σε καλα Φιλαρακι!!Ευχαριστω για την αφιερωση!!Πολυχρονος και παλι και να σε καλα γερος και δυνατος για να κανουμε και μεις τα οφθαλμολουτρα μας!!

Υγ  ευτυχως σημερα δεν εχω δημ. συμβ.
χτες που ειχα με αυτα που ανεβασες με περνανε τηλ. για να παω Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin


RE: Χάλκινα Γεωργίου Α' - kostas06 - 06/12/16 22:57:07

Φανταστικά ολα κ. Νίκο ! Πολυ δυκσολα ολα σε αυτες τις καταστασεις !

Χρονια πολλα ! Οτι επιθυμείτε !


RE: Χάλκινα Γεωργίου Α' - YVASILAKIS - 06/12/16 23:50:05

Νικόλα και πάλι πολύχρονος με υγεία.

Εξαιρετικά νομίσματα σε μία πολύ όμορφη συλλογή να τα χαίρεσαι!!!


RE: Χάλκινα Γεωργίου Α' - nikos11 - 06/12/16 23:55:15

(06/12/16 19:02:30)iapwnas Έγραψε:  Ομορφα Νικο! Παρατηρησα το 5λεπτο εχει ακριβως κατω το Τ της λεξης λεπτα εχει ενα φυλλο που ειναι μισο και φαινεται μονο το επανω μερος! Δεν το εχω ξαναδει, υπαρχει καποια πληροφορια ποικιλιας?
Στέλιο δεν το είχα παρατηρήσει αυτό!!! Βλέποντας καλύτερα τις φωτογραφίες, παρατήρησα ότι όλο το πρώτο δεξιό μπουκέτο φύλλων και καρπών έχει ελαφρύτερο πάτημα. Για δείτε και οι υπόλοιποι τα 5λεπτά σας να δούμε τι υπάρχει.