Συλλεκτικό Στέκι
Εbay - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Διάφορα Συλλεκτικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-58.html)
+--- Φόρουμ: Διάφορα (https://syllektiko-steki.gr/forum-78.html)
+--- Νήμα: Εbay - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ. (/thread-314.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39


RE: Εbay - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ. - Nonos - 06/03/17 21:09:45

(06/03/17 20:31:43)toni-g Έγραψε:  Αλλάζω θέμα και ζήτω την βοήθεια όσων γνωρίζουν .
Αγόρασα κατι το οποίο ήρθε λάθος .ζηταω απο τον πωλητή εκτός απο refund να μου βάλει και τα μεταφορικά που θα πληρώσω για να το του στείλω αλλά κάνει τον κινέζο .πως τα διεκδικώ?Γνωριζω οτι ειναι υποχρεωμένος να τα πληρωσει .
Ανοίγεις υπόθεση κανονικά και ζητάς την επιστροφή με τα μεταφορικά. Να έχεις ρωτήσει πριν τα ΕΛΤΑ πόσο στοιχίζει να το επιστρέψεις ασφαλισμένο και να ζητήσεις αυτά τα χρήματα. Προσοχή Αντώνη, αν τα στείλεις σε χώρα που δεν δέχεται ασφαλισμένο από Ελλάδα, πχ Αγγλία, ρώτησε πόσο κοστίζει η αποστολή ΕΜS στα ΕΛΤΑ και χρέωσέ του τα.


RE: Εbay - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ. - haros - 06/03/17 21:15:07

Αν δεν το στειλεις πισω με τρακινγκ, λεφτα δεν εχω ακουσει ποτε να παιρνει κανεις πισω.
Απο οτι γραφει το ebaυ, περιπτωσεις οπου το κρατας και παιρνεις τα λεφτα σου πισω ειναι μονο πολυ εξειδικευμενες (εισιτηρια συναυλιων , πλαστα αντικειμενα κλπ κλπ).

Εμενα με ενα κινεζικο λαπ τοπ που βγηκε ελλατωματικο, το paypal (σε case που ανοιξα) μου ζητησε να το επιστρεψω με τρακινγκ στην Κινα και να χρεωθω εγω τα μεταφορικα επιστροφης (27 ευρω)..

Τονυ, μονο εαν ανοιξεις case και κανεις escalate στο ebay ζητωντας με σαφηνεια να σου επιστραφουν, οταν το παραλαβει, και τα ταχυδρομικα επιστροφης εχεις ελπιδα..


RE: Εbay - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ. - toni-g - 06/03/17 21:20:54

Στο eBay (παραθέτω φωτό) αναφέρει οτι σε αντίστοιχες περιπτώσεις ειναι υποχρεωμένος ο πωλητής να πληρώσει τα μεταφορικά της επιστροφής .
Απλα δεν ξέρω πως να το διεκδικήσω .
Ανοίγω return item case ,το στέλνω πίσω με tracking ,μου κάνει refund .και πως ζητάω τα μεταφορικά ?


RE: Εbay - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ. - haros - 06/03/17 21:20:56

(06/03/17 21:09:45)Nonos Έγραψε:  
(06/03/17 20:31:43)toni-g Έγραψε:  Αλλάζω θέμα και ζήτω την βοήθεια όσων γνωρίζουν .
Αγόρασα κατι το οποίο ήρθε λάθος .ζηταω απο τον πωλητή εκτός απο refund να μου βάλει και τα μεταφορικά που θα πληρώσω για να το του στείλω αλλά κάνει τον κινέζο .πως τα διεκδικώ?Γνωριζω οτι ειναι υποχρεωμένος να τα πληρωσει .
Ανοίγεις υπόθεση κανονικά και ζητάς την επιστροφή με τα μεταφορικά. Να έχεις ρωτήσει πριν τα ΕΛΤΑ πόσο στοιχίζει να το επιστρέψεις ασφαλισμένο και να ζητήσεις αυτά τα χρήματα. Προσοχή Αντώνη, αν τα στείλεις σε χώρα που δεν δέχεται ασφαλισμένο από Ελλάδα, πχ Αγγλία, ρώτησε πόσο κοστίζει η αποστολή ΕΜS στα ΕΛΤΑ και χρέωσέ του τα.
Απο οσο ξερω, τα ΕΛΤΑ δεν ασφαλιζουν για εξωτερικο, εξαλλου δεν μπορεις να δηλωσεις νομισμα ,απαγορευεται η μεταφορα τους.
Δεν ξερω εαν υπαρχει εξαιρεση για καποια χωρα, για οσες ομως ειχα ασχοληθει να στειλω, δεν..


RE: Εbay - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ. - toni-g - 06/03/17 21:25:44

Δεν ειναι νόμισμα ρε παιδιά ,ενα δερμάτινο λουράκι για ρολόι ειναι που χρυσοπληρώσα σε Αιγύπτιο σε τιμή ακριβότερη του γνήσιου επειδή δεν το έβρισκαν Ελλάδα και συνειδητα πήραν imitation αλλά δεν ταιριαζει .


RE: Εbay - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ. - noobcollector - 06/03/17 21:30:54

(06/03/17 21:02:45)toni-g Έγραψε:  Και ποια διαδικασία ακολούθησες ?πως πήρες τα λεφτά σου πίσω ?

Έκανα dispute στο paypal και ενημέρωσα και το ebay. Παίρνει λίγο καιρό αλλά θα βρεις την άκρη.


RE: Εbay - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ. - Nonos - 06/03/17 21:34:12

(06/03/17 21:20:56)haros Έγραψε:  Απο οσο ξερω, τα ΕΛΤΑ δεν ασφαλιζουν για εξωτερικο, εξαλλου δεν μπορεις να δηλωσεις νομισμα ,απαγορευεται η μεταφορα τους.
Δεν ξερω εαν υπαρχει εξαιρεση για καποια χωρα, για οσες ομως ειχα ασχοληθει να στειλω, δεν..
Ασφαλίζουν κανονικά τα ΕΛΤΑ για εξωτερικό, κανονικότατα, μόνο που λόγω της απαγόρευσης για τα νομίσματα δηλώνεις κάτι άλλο, ευρηματικό, για να είσαι καλυμένος σε περίπτωση απώλειας απέναντι στον πωλητή. Γιατί μόνο αν παραλάβει θα σου κάνει refund, αν χαθεί ή κλαπεί μόνο αν είναι ασφαλισμένο θα πάρεις την αξία του αν είναι πάνω από 36 ευρώ αν δεν κάνω λάθος, μέχρι 36 σε αποζημιώνει ο ΕΛΤΑ έτσι και αλλιώς είναι δεν είναι ασφαλισμένο. Μόνο που υπάρχουν χώρες όμως που δεν δέχονται ασφαλισμένο από Ελλάδα, οπότε η μόνη λύση είναι το ΕΜS για να έχεις κάποια σχετική ασφάλεια ως προς την επιστροφή.


RE: Εbay - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ. - toni-g - 06/03/17 21:34:36

Σας ευχαριστω όλους


RE: Εbay - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ. - noobcollector - 06/03/17 21:34:51

(06/03/17 21:15:07)haros Έγραψε:  Αν δεν το στειλεις πισω με τρακινγκ, λεφτα δεν εχω ακουσει ποτε να παιρνει κανεις πισω.
Απο οτι γραφει το ebaυ, περιπτωσεις οπου το κρατας και παιρνεις τα λεφτα σου πισω ειναι μονο πολυ εξειδικευμενες (εισιτηρια συναυλιων , πλαστα αντικειμενα κλπ κλπ).

Εμενα με ενα κινεζικο λαπ τοπ που βγηκε ελλατωματικο, το paypal (σε case που ανοιξα) μου ζητησε να το επιστρεψω με τρακινγκ στην Κινα και να χρεωθω εγω τα μεταφορικα επιστροφης (27 ευρω)..

Τονυ, μονο εαν ανοιξεις case και κανεις escalate στο ebay ζητωντας με σαφηνεια να σου επιστραφουν, οταν το παραλαβει, και τα ταχυδρομικα επιστροφης εχεις ελπιδα..

Έχω πάρει πάνω από 3 φορές iPhone χαλασμένο και μου έμειναν τα τηλέφωνα και πήρα πίσω τα χρήματα. Άλλες 4-5 φορές με άλλα είδη. Σε όλες τις περιπτώσεις δεν έστειλα πίσω τίποτα αφού δεν μου πλήρωσαν μεταφορικά.


RE: Εbay - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ. - haros - 06/03/17 22:07:09

Δεν αμφισβητω αυτο που λες noob, αλλα με βαση την δικη μου προσφατη εμπειρια με το λαπτοπ, μου φαινεται περιεργο.
Δηλαδη το παυπαλ σου εκανε refund χωρις να σου ζητησει να το στειλεις πισω?
Μηπως στο εκαναν οι ιδιοι οι πωλητες, αφου ειχες ανοιξει case? (θελοντας να γλυτωσουν τα ταχυδρομικα επιστροφης, η ενα αρνητικο feedback και ξεροντας οτι τους ειναι αχρηστο να το παρουν πισω))