Συλλεκτικό Στέκι
Εbay - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Διάφορα Συλλεκτικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-58.html)
+--- Φόρουμ: Διάφορα (https://syllektiko-steki.gr/forum-78.html)
+--- Νήμα: Εbay - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ. (/thread-314.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39


RE: Εbay - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ. - chris_1972 - 19/01/17 17:25:51

Επειδή μπορείς να τα κάνεις εσύ αυτά δεν πάει να πει ότι μπορεί να τα κάνει ο καθένας. Όταν συμβουλεύουμε για κάτι πρέπει να καλύπτει του πολλούς όχι τους λίγους, οι γνωστικοί που πραγματοποιούν μεγάλες αγορές ξέρουν πολύ καλά τι να κάνουν.


RE: Εbay - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ. - nikos11 - 19/01/17 20:48:42

Άσε που και για να αποκτήσεις κάρτα από τράπεζα εξωτερικού είναι κάποια διαδικασία. Δεν είναι τόσο απλό Wink .


RE: Εbay - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ. - sotirakis - 19/01/17 21:03:39

(18/01/17 19:55:48)Μεταλας Έγραψε:  Παιδες ξερει καποιος να μου πει εαν ειναι εφικτη αγορα της ταξης των 3000 ευρω απο το ebay και αν ναι με ποιον τροπο;

δεν θα σου πω τι να κανεις.θα σου πω τι θα εκανα...
θα πληρωνα κανονικα το πεντολιρο μου με paypal...
θα ετρωγα το κλειδωμα της καρτας....
θα μου ερχοταν μαιλ απο την paypal που θα εγραφε εχεις πλυντηριο...δηλαδη ξεπλενεις μαυρο χρημα Tongue
θα πηγαινα στην τραπεζα μου με την ταυτοτητα μου και το βιβλιαριο μου...
θα τους ελεγα τι εγινε,και οτι θελω ενα χαρτι επησιμο χαρτι της τραπεζας που στην ιδια σελιδα να γραφει δυευθυνση,ονοματεπονυμο και το σημα της τραπεζας...
θα το εβγαζα φωτογραφια....
θα την εστελνα στην paypal...
σε 3 μερες θα ξεκλειδονοταν....
μετα το ξεκλειδωμα της pay pal παιρνει upgrade,αυξανεται το ετησιο οριο αγορων,δεν θα ξανα εχεις προβλημα με κλειδωματα...
μετα μπορεις να προχωρησεις την πληρωμη...
παρενθεση,οσο ειναι κλειδωμενη η paypal μπορεις μονο να λαβεις χρηματα


RE: Εbay - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ. - chris_1972 - 19/01/17 23:10:20

(19/01/17 21:03:39)sotirakis Έγραψε:  δεν θα σου πω τι να κανεις.θα σου πω τι θα εκανα...
θα πληρωνα κανονικα το πεντολιρο μου με paypal...
θα ετρωγα το κλειδωμα της καρτας....
θα μου ερχοταν μαιλ απο την paypal που θα εγραφε εχεις πλυντηριο...δηλαδη ξεπλενεις μαυρο χρημα Tongue
θα πηγαινα στην τραπεζα μου με την ταυτοτητα μου και το βιβλιαριο μου...
θα τους ελεγα τι εγινε,και οτι θελω ενα χαρτι επησιμο χαρτι της τραπεζας που στην ιδια σελιδα να γραφει δυευθυνση,ονοματεπονυμο και το σημα της τραπεζας...
θα το εβγαζα φωτογραφια....
θα την εστελνα στην paypal...
σε 3 μερες θα ξεκλειδονοταν....
μετα το ξεκλειδωμα της pay pal παιρνει upgrade,αυξανεται το ετησιο οριο αγορων,δεν θα ξανα εχεις προβλημα με κλειδωματα...
μετα μπορεις να προχωρησεις την πληρωμη...
παρενθεση,οσο ειναι κλειδωμενη η paypal μπορεις μονο να λαβεις χρηματα

Μ' αρέσεις.


RE: Εbay - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ. - sotirakis - 19/01/17 23:48:24

Ειναι ενας καλος τρόπος για αναβαθμιση της paypal.
Απο εκει και περα δεν νομιζω να χρειαστει καποιος μεγαλυτερο οριο.
Πρεπει να κρατησουμε και καποια χρήματα για επιβίωση Angel


RE: Εbay - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ. - sotirakis - 21/01/17 21:26:53

εχω ερωτηση,η καρτα αναλυψης που εχουμε μπορουμε να την χρησιμοποιησουμε για αγορες στο ebay?και αν ναι τι κρατησεις και ορια εχει?


RE: Εbay - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ. - haros - 21/01/17 22:28:43

Η καρτα που κανεις αναληψεις ονομαζεται " χρεωστικη", στα ματια του συστηματος ειναι απλως mastercard η visa κλπ και μπορεις να την χρησιμοποιεις για ολες τις ηλεκτρονικες συναλλαγες σου.
Τα ορια για πληρωμες με καρτα μεσω παυπαλ στο εβαυ ειναι τα ορια των καπιταλ κοντρολς για πληρωμες στο εξωτερικο ,νομιζω (εκτος εαν εχει αλλαξει κατι) οτι αυτη την στιγμη ειναι 1000 ευρω καθε ημερολογιακο μηνα.


RE: Εbay - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ. - sotirakis - 21/01/17 22:37:53

(21/01/17 22:28:43)haros Έγραψε:  Η καρτα που κανεις αναληψεις ονομαζεται " χρεωστικη", στα ματια του συστηματος ειναι  απλως mastercard η visa κλπ και μπορεις να την χρησιμοποιεις για ολες τις ηλεκτρονικες συναλλαγες σου.
Τα ορια για πληρωμες με καρτα μεσω παυπαλ στο εβαυ ειναι τα ορια των καπιταλ κοντρολς για πληρωμες στο εξωτερικο ,νομιζω (εκτος εαν εχει αλλαξει κατι) οτι αυτη την στιγμη ειναι 1000 ευρω καθε ημερολογιακο μηνα.

εχει πολλες κρατησεις?
σημερα με ρωτησε ενα ατομο και το προσεξα οτι στο ebay μπορουμε να πληρωσουμε και με την καρτα,ρωταω μηπως τζαμπα ψαχνουμε balance


RE: Εbay - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ. - haros - 21/01/17 22:57:55

Οχι, δεν υπαρχουν κρατησεις οταν πληρωνεις για καποια ΑΓΟΡΑ  με την καρτα σου μεσω παυπαλ.
Εχει καποια χρεωση ομως (νομιζω 2-3%) οταν απλως μεσω της καρτας σου γεμιζεις το paypal balance, για να εχεις λεφτα εκει.
Το πλεονεκτημα του να εχεις λεφτα στο paypal balance ειναι οτι δεν υποκειται στους περιορισμους των καπιταλ κοντρολς,ειναι σαν να εχεις λεφτα σε μια τραπεζα του εξωτερικου.


RE: Εbay - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ. - georok - 22/01/17 19:41:11

Αν πρέπει να στειλετε απλό και όχι συστημένο, όταν ζητάει tracking number τι κάνετε;
Είναι χαζό να ζητάει και απο πάνω σου βάζει και defect αν δεν ενημερώσεις με αριθμό .
Αν ειναι ας καταργήσουν το economy shipping