Συλλεκτικό Στέκι
The head of a fool on the neck of an ass. Η ιστορία των πιο δημοφιλών επισημασμένων - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συζήτηση για Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-104.html)
+--- Νήμα: The head of a fool on the neck of an ass. Η ιστορία των πιο δημοφιλών επισημασμένων (/thread-471.html)

Σελίδες: 1 2


The head of a fool on the neck of an ass. Η ιστορία των πιο δημοφιλών επισημασμένων - gkounto - 03/01/17 12:44:26

Η ιστορία αυτή αρχίζει με τους Ναπολεόνιους Πολέμους περίπου το 1797 στην Αγγλία. Η κατάσταση είναι σχεδόν δραματική στην οικονομία με την Αυτοκρατορία στα πρόθυρα της χρεωκοπίας. Στο εσωτερικό δεν κυκλοφορούν πλέον αργυρά και χάλκινα νομίσματα μιας και η κοπή τους έχει σχεδόν εγκαταλειφθεί, τα μέταλλα είναι πολύτιμα για τις ανάγκες του πολέμου. Τα χαρτονομίσματα που έχει εκδώσει η Τράπεζα της Αγγλίας  (£1 & £2) αν και βοηθούν εντούτοις προκαλούν προβλήματα στον λαό που δεν τα έχει συνηθίσει και επιπλέον οι περισσότεροι είναι και αγράμματοι, δεν μπορούν να τα διαβάσουν. Ο χρυσός (υποδιαιρέσεις της γκινέας) είναι πολύ μεγάλη μονάδα για το καθημερινό εμπόριο και το Royal Mint αδυνατεί να βρει λύση. Αυτή έρχεται ως απο μηχανής Θεός απο την Τράπεζα της Αγγλίας που αποθήκευε αργυρά δίστηλα Λατινικής Αμερικής (8 Reales) προερχόμενα απο το εμπόριο κυρίως σαν bullion reserves (τον Φεβρουάριο του 1797 η Τράπεζα της Αγγλίας είχε £241Κ σε δίστηλα). H ιδέα ήταν αρκετά προτωποριακή στην σύλληψη της. Γιατί να χάσεις χρόνο και χρήμα (που δεν έχεις άλλωστε) να κόψεις καινούργιες μήτρες όταν έχεις στην κατοχή σου δεκάδες εκατομμύρια δίστηλα έτοιμα. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι να τα νομιμοποιήσεις μετατρέποντας τα σε legal tender με την προσθήκη-επισήμανση του πιο ισχυρού συμβόλου. Την προτομή του Βασιλιά.

Στις 6 Μαρτίου του ίδιου έτους το Royal Mint ανακοίνωσε την έκδοση των πρώτων κερμάτων με την σφραγίδα του Βασιλιά σε σχήμα οβάλ και με αξία 4 Σελίνια και 6 πέννες που σε λίγες ημέρες το έκαναν 4Σ και 9Π μια και η αρχική τιμή ήταν μικρότερη απο το βάρος τους σε ασήμι. Αργότερα χρησιμοποίησαν τις μήτρες απο το Maundy Penny για να σφραγίσουν σε σχήμα οκτάγωνου. Ο λαός δεν άργησε να τα χλευάζει και μια καρικατούρα έγραψε το εξής περίφημο: The head of a fool on the neck of an ass (σε ελεύθερη...το κεφάλι ενός ηλίθιου στον λαιμό ενός κόπανου). Ο Γεώργιος Γ που υπέφερε απο μια νευρολογική ασθένεια είχε γίνει σχεδόν τρελλός-ηλίθιος, ενώ ο Κάρολος Δ της Ισπανίας ήταν πολύ αντιδημοφιλής.

Τέλος η γρήγορη άνοδος του μετάλλου στις αγορές είχε σαν αποτέλεσμα η αξία τους να είναι σημαντικά μικρότερη του βάρους τους και ο λαός δεν άργησε να το εκμεταλευτεί λιώνοντας τα. Eδώ η λαική έκφραση ήταν Two Kings not worth a Crown δύο Βασιλιάδες δεν αξίζουν ενα Στέμμα ένα λογοπαίγνιο όπου Crown συμβόλιζε το νόμισμα Crown (τελευταία κοπή το 1751 Γεώργιος Β') αλλά και ταυτόχρονα το Στέμμα του Θρόνου. Η Τράπεζα της Αγγλίας έδωσε ένα τέλος το 1804 εκδίδοντας τα Βank of England Dollars.

Απο όλα τα Νοτιοαμερικάνικα το σπανιότερο είναι αυτό της Γουατεμάλας (NG), είχα την τύχη και τιμή να έχω ένα κάποτε το μοναδικό που έχω δει, αυτa δε με το οκτάγωνο ειναι τουλάχιστον 30-50% ακριβότερα του οβαλ. Πανσπάνια είναι επίσης αυτά σε Γαλλικό ECU (επίσης είχα ένα στη συλλογή μου κάποτε) και τα πιο σπάνια αυτά σε Αμερικανικό Δολλάριο και Ιταλικό Scudi κάτι που δεν ξέρω αν υπάρχει αν και καταγράφεται στον κατάλογο του Spink. Επίσης στα λεγόμενα Pillar Dollars (σε αντίθεση προς τα Portrait Dollars).

Tα δύο scans που παραθέτω όπως και σχεδόν όλες οι πληροφορίες είναι απο το βιβλίο του Ε.Μ.Kelly "SPANISH DOLLARS AND SILVER TOKENS..an account of the issues of the Bank of England 1797-1816" εκδόσεις Spink 1976.


RE: The head of a fool on the neck of an ass. Η ιστορία των πιο δημοφιλών επισημασμένων - μαρκος - 03/01/17 13:00:09

Καλη χρονια με υγεια και οτι αλλο επιθυμειτε κ.Γιωργο,πολυ ομορφο θεμα και πληροφοριες ,να ρωτησω εμενα δεν μου ανοιγει τις παραθεσεις που εχεται βαλει συμβαινει και σε αλλους;;


RE: The head of a fool on the neck of an ass. Η ιστορία των πιο δημοφιλών επισημασμένων - gkounto - 03/01/17 13:57:52

(03/01/17 13:00:09)Δμαρκος Έγραψε:  Καλη χρονια με υγεια και οτι αλλο επιθυμειτε κ.Γιωργο,πολυ ομορφο θεμα και πληροφοριες ,να ρωτησω εμενα δεν μου ανοιγει τις παραθεσεις που εχεται βαλει συμβαινει και σε αλλους;;

Καλημερα χρονια πολλα δεν ξέρω εγω τα βλέπω


RE: The head of a fool on the neck of an ass. Η ιστορία των πιο δημοφιλών επισημασμένων - μαρκος - 03/01/17 14:22:20

(03/01/17 13:57:52)gkounto Έγραψε:  
(03/01/17 13:00:09)Δμαρκος Έγραψε:  Καλη χρονια με υγεια και οτι αλλο επιθυμειτε κ.Γιωργο,πολυ ομορφο θεμα και πληροφοριες ,να ρωτησω εμενα δεν μου ανοιγει τις παραθεσεις που εχεται βαλει συμβαινει και σε αλλους;;

Καλημερα χρονια πολλα δεν ξέρω εγω τα βλέπω

οκ και απο εμενα στην αρχη δεν ανοιγε ο συνδεσμος.
Δευτερη απορια διαβαζω καποια αρχεια του 19 αιωνα για την Κρητη και αναφερει καποιες συναλλαγες σε σελινια μπορει καποιος να μου υποδειξη ποια αγγλικα σελινια ειναι;;


RE: The head of a fool on the neck of an ass. Η ιστορία των πιο δημοφιλών επισημασμένων - Nonos - 03/01/17 23:13:20

Άλλη μία αναδρομή στην παγκόσμια νομισματική ιστορία, ευχαριστούμε Γιώργο για αυτό το "ταξίδι".


The head of a fool on the neck of an ass. Η ιστορία των πιο δημοφιλών επισημασμένων - chris_1972 - 04/01/17 01:00:12

Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες που ίσως περνούσαν απαρατήρητες εάν δεν αναφερόταν. Ευχαριστούμε για τον χρόνο που αφιερώνεις για μας.


RE: The head of a fool on the neck of an ass. Η ιστορία των πιο δημοφιλών επισημασμένων - KVASSOS - 04/01/17 14:12:54

Υπεροχη ιστορια Γιωργο!!!Σε ευχαριστουμε!Ιστοριες σαν κι αυτη ,ανανεωνουν το συλλεκτικο μου  ενδιαφερον  και κανουν το συλλεκτικο ταξιδι πιο ενδιαφερον και ομορφο!!!
 Ολοι πιστευω οτι περιμενουμε την επομενη νομισματικη ιστορια με προσμονη...


RE: The head of a fool on the neck of an ass. Η ιστορία των πιο δημοφιλών επισημασμένων - Vasilisfla - 05/01/17 18:51:17

Περιμένουμε και άλλες Γιώργο, πολύ ενδιαφέρον!


RE: The head of a fool on the neck of an ass. Η ιστορία των πιο δημοφιλών επισημασμένων - nikos11 - 06/01/17 13:25:41

Να είσαι καλά Γιώργο. Εξαιρετικές αναρτήσεις και ιστορίες που αρέσουν σε όλους και μας αυξάνουν το ενδιαφέρον για το χόμπυ μας Wink !


RE: The head of a fool on the neck of an ass. Η ιστορία των πιο δημοφιλών επισημασμένων - μαρκος - 06/01/17 15:39:55

Μια προταση θα ηταν παρομοιες ιστοριες του κ.Γιωργου να αποτελουσαν μια ξεχωριστη ενοτητα καρφιτσωμενη και αυτη εδω οπως και η διπλανη με τα αδερφια στην ουσια ειναι ιστορικα ντοκουμεντα.
υ.γ Περιμενω και εγω και αλλες τετοιες ιστοριες ,προσωπικα σας ευχαριστω που τις μοιραζεσται μαζι μας,νασται καλα