Συλλεκτικό Στέκι
Λουστρο Νομισματοκοπειου. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συζήτηση για Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-104.html)
+--- Νήμα: Λουστρο Νομισματοκοπειου. (/thread-53.html)

Σελίδες: 1 2 3


Λουστρο Νομισματοκοπειου. - haros - 29/11/16 20:51:38

Πολλοι νεοι συλλεκτες ακουν καμια φορα οτι ενα νομισμα εχει 'λουστρα" η "εχει χασει τα λουστρα του" και νομιζουν οτι το λουστρο στα νομισματα ειναι κατι που το κανει το νομισματοκοπειο μετα την εκτυπωση, οτι τα στιλβωνει ισως. Big Grin
 Ειναι λοιπον καιρος να ξεδιαλυνουμε το θεμα, για τους νεους φιλους.

  ΛΟΥΣΤΡΟ (MINT LUSTRE) ειναι απλως ο συγκεκριμενος τροπος με τον οποιο η επιφανεια ενος ακυκλοφορητου νομισματος αντανακλα το φως που πεφτει πανω της.
 Στα ακυκλοφορητα νομισματα λοιπον που δεν εχουν καθαριστει, ο τροπος αυτος ειναι πολυ χαρακτηριστικος και ονομαζεται mint lustre.
 Οφειλεται στην διαταξη των μοριων της επιφανειας του νομισματος, τα οποια με την πιεση της πρεσας κατα την εκτυπωση σχηματιζουν γραμμες ροης (flow lines).
 Αυτη λοιπον η επιφανειακη στιβαδα των μοριων του μεταλλου που δινει το οπτικο αυτο αποτελεσμα ειναι πολυ λεπτη, γιαυτο και το καθαρισμα η το παρατεταμενο ντιπαρισμα ενος νομισματος την καταστρεφει.
Επισης καταστρεφεται απο την φθορα που προκαλει η κυκλοφορια του νομισματος στα ανθρωπινα χερια.
Γαυτο τα νομισματα που ειναι κυκλοφορημενα, δεν εχουν λουστρο, η εχουν μονο σε καποια σημεια (συνηθως αναμεσα στα γραμματα), οπου τα χερια που τα πιανουν δεν τα φθειρουν.

Απαξ και το λουστρο αλλοιωθει η καταστραφει, δεν επανερχεται με οποιονδηποτε τροπο.

Το λουστρο δεν πρεπει να συγχεεται με την γυαλαδα που δινει σε ενα νομισμα το καθαρισμα η το τριψιμο με αλοιφες κλπ, το οπτικο αποτελεσμα ειναι πολυ διαφορετικο.
Για να θεωρηθει ενα νομισμα ακυκλοφορητο, δεν αρκει να "γυαλιζει", πρεπει να εχει λουστρο, δηλαδη να "γυαλιζει" με συγκεκριμενο τροπο.

 Οποιος φιλος εχει κεφι, ας βαλει απο κατω φωτο ενος ακυκλοφορητου νομισματος με λουστρο και ενος που ειναι απλως γυαλισμενο, για να καταλαβουν οι νεοι συλλεκτες την διαφορα.

Δημητρης.

Υ.Γ. Μοντερατορες,  δεν υπαρχει ενοτητα για να βαλω το συγκεκριμενο κειμενακι μου, σιγουρα δεν ειναι "εκτος θεματολογιας", μαλλον θα πρεπει να δημιουργηθει καποια ενοτητα "γενικη συζητηση για τα νομισματα" και να μεταφερθει εκει Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin


RE: Λουστρο Νομισματοκοπειου. - gerta - 29/11/16 21:40:40

Δημήτρη πολύ χρήσιμο το θέμα που έκανες. Θα βάλω ένα νόμισμα κυκλοφορίας με το λουστρακι του.


RE: Λουστρο Νομισματοκοπειου. - Dimarxos - 30/11/16 16:29:15

πολυ καλο το θεμα σου Δημητρη!!Ειχα μια τετοια συζητηση με ενα παιδι στην θεσσαλονικη που μου ελεγε και επεμενε οτι υπαρχει και τεχνιτο λουστρο!!Εγω ξερω οτι το λουστρο το αποκταει ενα νομισμα απο τοτε που θα χτυπηθει,αμα χαθει δεν επανερχετε ποτε του!!


RE: Λουστρο Νομισματοκοπειου. - μαρκος - 30/11/16 17:04:51

Ωραιο το αρθρο σου Δημητρη ,εχω διαβασει σε ενα ξενο σαιτ οτι το λουστρο δεν ειναι τιποτα αλλο παρα το μεταλλο ,το οποιο κατα το χτυπημα αποτυπωνεται πανω στο νομισμα μεσω του πανφλασμου και ξεκιναει απο το κεντρο του νομισματος και εξαπλωνεται προς τα εξω.
Οταν το ειχα διαβασει μου θυμισε ενα παραδειγμα με τα κυματα και το χτυπημα στα βραχια,μια παρομοια διαδικασια ειναι ,φανταζομαι οπως χτυπαει το κυμα και σκαει στην αρχη ειναι γεματο νερο ο βραχος και οσο επεκτεινεται προς τα εξω χανεται ,κατι παρομοιο χτυπημαγινεται και με το νομισμα.Εχω ακουσει δε για τα χρυσα νομισματα οτι υπαρχει πιθανοτητα με καποια διαδικασια να φανει λουστρατο αλλα δεν το εχω δει.Εγω πιστευω οτι λουστρο δεν ξαναυπαρχει αν χαθει με το τιποτα


RE: Λουστρο Νομισματοκοπειου. - haros - 30/11/16 17:33:36

Το λουστρο νομισματοκοπειου ειναι αναντικαταστατο, ακριβως επειδη δημιουργειται απο την μεγαλη πιεση της πρεσας την ωρα που χτυπαει το νομισμα, δεν ειναι καποιο "υλικο" που το βαζουν πανω στο νομισμα.
Ισως εννοει ο φιλος σου τα διαφορα υγρα και ντιπ που τα βαζουν οι συλλεκτες και οι εμποροι για να κανουν το νομισμα να γυαλιζει, αλλα το ματι καταλαβαινει αμεσως την διαφορα του λουστρου νομισματοκοπειου με οποιο αλλο "επεξεργασμενο" αποτελεσμα.


RE: Λουστρο Νομισματοκοπειου. - lucky_louk - 30/11/16 18:34:34

Νομίζω ότι δεν μιλάει για αυτό Δημήτρη, αλλά για κάποιες ιστορίες που κινούνται στα όρια της μυθοπλασίας... Ότι υπάρχουν μαγικές συνταγές από κάποιους αλχημιστές και μπορούν να πειραχθούν τα νομίσματα με τρόπο που ξεγελά ακόμη και τους ύψιστους κριτές, δηλαδή τις εταιρίες πιστοποίησης. 
Ξέρω ότι μπορεί να είναι τραβηγμένο αλλά κρατάω τα μάτια και τα αυτιά μου ανοιχτά, όπως σήμερα το dopping είναι πάντα μερικά βήματα μπροστά από το anti-dopping ποτέ δεν ξέρεις. Και φυσικά δεν θα μπορούσαμε να μιλάμε για ανάπλαση νομίσματος (τουλάχιστον όχι ακόμη) αλλά για ένα νόμισμα au58 να πηγαίνει στο 63 ή 64... Δεν λέω ότι συμβαίνει, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.


RE: Λουστρο Νομισματοκοπειου. - asimako - 30/11/16 20:14:21

Πολύ ωραίο θέμα προς συζήτηση και νομίζω ότι με παραδείγματα και εικόνες θα γίνει ακόμη καλύτερο.
Ανεβάζω μια δεκάρα 1833 υψηλότατου βαθμού με δυο διαφορετικές οπτικά όψεις και θέλω τις γνώμες σας:

Οπισθότυπος

Εμπροσθότυπος


RE: Λουστρο Νομισματοκοπειου. - asimako - 11/12/16 22:24:00

Γνώμες;


RE: Λουστρο Νομισματοκοπειου. - lucky_louk - 11/12/16 22:53:46

(11/12/16 22:24:00)asimako Έγραψε:  Γνώμες;

Τουλάχιστον από τις φωτογραφίες κάτι περίεργο συμβαίνει εδώ... Η μια πλευρά έχει κάποιο κόκκινο λούστρο μερικώς, ενώ στην άλλη μπλεδογαλαζομωβίζει με λούστρο παντού και ομοιόμορφα... Huh


RE: Λουστρο Νομισματοκοπειου. - asimako - 11/12/16 22:57:05

(11/12/16 22:53:46)lucky_louk Έγραψε:  
(11/12/16 22:24:00)asimako Έγραψε:  Γνώμες;

Τουλάχιστον από τις φωτογραφίες κάτι περίεργο συμβαίνει εδώ... Η μια πλευρά έχει κάποιο κόκκινο λούστρο μερικώς, ενώ στην άλλη μπλεδογαλαζομωβίζει με λούστρο παντού και ομοιόμορφα... Huh

Μήπως έχει να κάνει με τον μακροχρόνιο τροπο φύλαξής του;