Συλλεκτικό Στέκι
1 κερί - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Διάφορα Συλλεκτικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-58.html)
+--- Φόρουμ: 'Εγγραφα / Μετοχές (https://syllektiko-steki.gr/forum-65.html)
+--- Νήμα: 1 κερί (/thread-546.html)



1 κερί - georok - 15/01/17 18:05:05

Αυτό πως το βλέπετε;


RE: 1 κερί - Vasilisfla - 15/01/17 18:33:34

Εγώ γελούσα με την αρχική τιμή....
Αν εννοείς ως προ την γνησιοτητα, δεν έχω ιδέα.Δεν είχα δει άλλο απο κοντά..


RE: 1 κερί - georok - 15/01/17 18:39:25

Και τί το κάνει τοσο συλλεκτικό και ακριβό;


RE: 1 κερί - athas - 15/01/17 18:41:44

Το ανάβει για όσο διάστημα κάνει άρτους για την εκκλησία.


RE: 1 κερί - Vasilisfla - 15/01/17 19:02:41

Τι να σου πω Γιώργο...ολα τα της εκκλησίας (πχ πέτρας κλπ) είναι πανάκριβα.. αυτό δεν το έχω δει ούτε σε καταλογους .Φαντάστηκα οτι αυτοι που ξέρουν και είναι σίγουροι για την αυθεντικοτητα θα το πηγαιναν ψηλά..


RE: 1 κερί - johnmak1976 - 15/01/17 20:06:06

Αυτά τα κουπόνια είναι τα αντίστοιχα των εκκλησιαστικών κοντραμάρκων, σε ορισμένες εκκλησίες χρησιμοποιήθηκαν τέτοια κουπόνια αποκλειστικά ή σπανιότερα ως προπομπός των επισημάνσεων σε νόμισμα. Είναι εξαιρετικά σπάνια, μιλάμε για κουπόνια των 100+ ετών τα οποία σχεδόν ολοκληρωτικά καταστράφηκαν από τις εκκλησιαστικές επιτροπές μετά τη χρήση τους. Προσωπικά πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο και ασχολούμαι πάνω από πέντε χρόνια με τη συγκεκριμένη συλλογή


RE: 1 κερί - μαρκος - 15/01/17 21:57:04

Ενας απο τους λογους που εψαχνα προ ημερων ορισμενα βιβλια περι κοντραμαρκων ηταν ενα παρομοιο θεμα που αναφερεται σε χαρτινη κοντραμαρκα σαν 20 Μονα(20 παραWink,η συγκεκριμενη κοντραμαρκα αρχικως ειχε εκτιμηθει οτι προερχοταν απο Μ.Ασια(Wilski) αλλα καποια συγκεκριμενα στοιχεια που βρεθηκαν την διασταυρωνουν με την Κρητη και την περιοχη της Ζιρου(Σητειας)παλι Wilski αλλα και αποδελτιωσης συμβολαιογραφικων πραξεων της Ανατολικης Κρητης επιβεβαιωνουν τα παραπανω για χαρτινα μπιλιετα-επισημανσεις προσδιοριζομενες χρονολιγικα στο 1876,το συγκεκριμενο μπιλιετο αναφερεται σε συλλογη του κ.Αντωνιου Λιναρδακη (εδω θελω βοηθεια απο παλιους )φερει στην μια μερια την ενδειξη 20 ΜΟΝΟΝ και το αριθμητικο για δευτερη φορα στα Τουρκικα και στην αλλη μερια την διγλωσση σφραγιδα της Δημογεροντιας του χωριου Ζιρος.
Παντως οπως την εχω δει δεν εχει καμμια σχεση με αυτο εδω που βλεπουμε το οποιο στα ματια μου φανταζει πολυ μοντερνο σε σχεση με την περιοδο και θα ηθελακαι εγω να μαθω περισσοτερες πληροφοριες επαυτου.Παντως οι κυριοι που κονταροχτυπηθηκαν για να το αποκτησουν ειμαι σιγουρος οτι θα ξερουν πολλα για να ανεβασουν τοσο ψηλα ενα τετοιο ομορφο ιστορικο ντοκουμεντο.
Καλο θα ηταν να μας ελεγε και ο εκπροσωπος του οικου Δημοπρασιων καποιες πληροφοριες για τα αρχεια μας


RE: 1 κερί - NMS - 16/01/17 00:06:43

τα χατινα εκκλησιαστικα χρηματα ειναι πολυ πιο σπανια απο τις κοντραμαρκες και τις φολες, και σαφεστατα πολυ ακριβοτερα!!! δεν υπαρχουν παρα ελαχιστα κομματια σωσμενα!

και μη νομιζεται οτι τυπωναν πολλα!

στα δωδεκαννησα υπηρχε μια σειρα απο τον Αγιο Παντελεημονα Τηλου! ηταν ονομαστικης αξιας, 5, 10, 20 και 40 παραδων! αντε να τα βρεις! ουτε να τα δω δεν εχω καταφερει! μια φορα ειχα δει σε ενα βιβλιο τιμη για το ενα... 500 ευρω!

τα περισσοτερα ειναι απο περιοχες της Μικρας Ασιας.... αν δεν κανω λαθος

οταν ηταν απο εκκλησιες πλουσιες, απο περιοχες πλουσιες κτλ... τα μπιλιετα αυτα ηταν περιτεχνα!
να δεις πανω σχεδια με την εκκλησια. φυτικα ή γραμμικα μοτιβα...
υπηρχαν ομως και περιπτωσεις που η τυπωση ηταν απλα μια σφραγιδα με το ονομα ή καποια αρχικα και την ονομαστικη αξια....

στην αρχη επειδη απαγορευοταν απο τον σουλτανο να εχουν ονομαστικη αξια, εγραφαν καλο για ενα κερι... (στην καθαρευουσα φυσικα), και γνωριζοντας οτι για ενα κερι εριχνες στο παγκαρι 5 παραδες... τοση ηταν η αξια του μπιλιετου! αργοτερα προσθεθηκε η ονομαστικη αξια!


RE: 1 κερί - Valeroi - 16/01/17 10:07:55

Πάντως πολύ ενδιαφέρον και ιδιαίτερο, ούτε εγώ τα έχω ξαναδεί