Συλλεκτικό Στέκι
Απολογισμός προγράμματος ΕΛΤΑ 2016 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Γραμματόσημα (https://syllektiko-steki.gr/forum-59.html)
+--- Φόρουμ: Ελληνικά γραμματόσημα (https://syllektiko-steki.gr/forum-60.html)
+--- Νήμα: Απολογισμός προγράμματος ΕΛΤΑ 2016 (/thread-554.html)



Απολογισμός προγράμματος ΕΛΤΑ 2016 - Valeroi - 17/01/17 11:29:43

Τώρα που τελείωσε το πρόγραμμα γραμματοσήμων των ΕΛΤΑ για το 2016 (ελπίζω να μην μας κάνουν καμιά έκπληξη) θέλετε να κάνουμε έναν απολογισμό -  σχόλιο για τη χρονιά που πέρασε? πριν αρχίσουν να μας βομβαρδίζουν με τις σειρές του 2017  Big Grin 

Δε ξέρω φέτος το πρόγραμμα νομίζω βγήκε βαρύ και λίγο με κούρασε, πολλές σειρές, ακόμα πιο πολλές προσωπογραφίες σε συνέχεια των περσινών οι σελίδες της συλλογής παραλίγο να  θυμίσουν φωτογραφικό άλμπουμ. 

Βγήκαν πολλές σειρές βάλε μαζί και κάτι ειδικές και κάτι Άγιο Όρος δε θέλει και πολύ. 

Απο τις σειρές του 2016 ξεχώρισα, την σειρά για την Εθνική τράπεζα, τα ψάρια και τα λουλούδια στο τέλος.

Στα αρνητικά θα έβαλα τις προσωπικότητες, όχι γιατί είναι ζώσες (αυτό το ταμπού το έχω ξεπεράσει) αλλά γιατί οι περισσότερες δεν έχουν κάνει κάποιο τόσο αξιομνημόνευτο έργο ακόμα, δεν είναι τόσο γνωστές στο Ελληνικό κοινό και ακόμα είναι πολύ νέες για να κριθούν ως αξιομνημόνευτες. 
Στα αρνητικά ακόμα θα έβαζα την σειρά του Αριστοτέλη όχι γιατί δεν είναι σημαντικός, για το λόγο μόνο οτι τα ΕΛΤΑ τον έχουν τιμήσει ουκ ολίγες φορές αν δε κάνω λάθος, θα μπορούσαν να έβγαζαν κάποιον άλλον αρχαίο εξίσου σημαντικό.


RE: Απολογισμός προγράμματος ΕΛΤΑ 2016 - nikos11 - 17/01/17 17:33:33

Συμφωνώ απόλυτα με τα σχόλιά σου...

Άλλη μία χρονιά με πάρα πολλές σειρές. Έκδοση γραμματοσήμων έτσι, χωρίς σημαντικό λόγο και αιτία, απλά για να βγάζουμε και να εκμεταλλευόμαστε την τρέλλα των ολοένα και λιγότερων συλλεκτών. Πόσες σειρές θα βγάλει ακόμα το Άγιο Όρος; Πόσα χρόνια; Πόσες εικόνες; Πόσα τέμπλα; Χάνει το νόημα και την ουσία όλος αυτός ο πλούτος που βρίσκεται σε αυτή τη γωνιά της πατρίδας μας.

Αυτό δε με τις προσωπογραφίες... Εγώ κολλάω και στο ζώσες και στο μη επίτευγμα. Τι έκαναν; Πήραν Νόμπελ; Έκαναν κάποια ανακάλυψη που τους έκανε παγκοσμίως γνωστούς και μιλάει για αυτούς όλη η ανθρωπότητα;

Ή την τηλεόραση... Πέρυσι έβγαλαν νόμισμα, φέτος γραμματόσημο, του χρόνου τι;

Αν θέλουμε/ουν πραγματικά ανάκαμψη του ενδιαφέροντος για το γραμματόσημο, πρέπει να περιορίσουν τις σειρές, να δημιουργηθούν θεματικές σειρές με ορίζοντα πχ πενταετίας ή δεκαετίας και να γίνουν λιγότερα τα προϊόντα. Σε εποχή κρίσης, δεν μπορεί να αυξάνεις κάθε χρόνο το κόστος.


RE: Απολογισμός προγράμματος ΕΛΤΑ 2016 - sac - 17/01/17 22:54:00

(17/01/17 11:29:43)Valeroi Έγραψε:  Στα αρνητικά ακόμα θα έβαζα την σειρά του Αριστοτέλη όχι γιατί δεν είναι σημαντικός, για το λόγο μόνο οτι τα ΕΛΤΑ τον έχουν τιμήσει ουκ ολίγες φορές αν δε κάνω λάθος, θα μπορούσαν να έβγαζαν κάποιον άλλον αρχαίο εξίσου σημαντικό.

Άλλος "εξίσου σημαντικός" δεν υπάρχει...


RE: Απολογισμός προγράμματος ΕΛΤΑ 2016 - D.Dimitris - 17/01/17 23:22:06

Ε ας βάλουν τότε λιγότερο σημαντικούς.


RE: Απολογισμός προγράμματος ΕΛΤΑ 2016 - nikos11 - 17/01/17 23:26:01

(17/01/17 22:54:00)sac Έγραψε:  
(17/01/17 11:29:43)Valeroi Έγραψε:  Στα αρνητικά ακόμα θα έβαζα την σειρά του Αριστοτέλη όχι γιατί δεν είναι σημαντικός, για το λόγο μόνο οτι τα ΕΛΤΑ τον έχουν τιμήσει ουκ ολίγες φορές αν δε κάνω λάθος, θα μπορούσαν να έβγαζαν κάποιον άλλον αρχαίο εξίσου σημαντικό.
Άλλος "εξίσου σημαντικός" δεν υπάρχει...
Δεν νομίζω να κυριολεκτούσε. Μάλλον σχήμα λόγου για να μην επαναλαμβάνονται.


RE: Απολογισμός προγράμματος ΕΛΤΑ 2016 - Valeroi - 17/01/17 23:38:56

(17/01/17 22:54:00)sac Έγραψε:  
(17/01/17 11:29:43)Valeroi Έγραψε:  Στα αρνητικά ακόμα θα έβαζα την σειρά του Αριστοτέλη όχι γιατί δεν είναι σημαντικός, για το λόγο μόνο οτι τα ΕΛΤΑ τον έχουν τιμήσει ουκ ολίγες φορές αν δε κάνω λάθος, θα μπορούσαν να έβγαζαν κάποιον άλλον αρχαίο εξίσου σημαντικό.

Άλλος "εξίσου σημαντικός" δεν υπάρχει...

Θα μου στεναχωρίσεις τον Σωκράτη που δεν έχει βρεί ούτε ένα γραμματοσηματάκι για χάρη του!


RE: Απολογισμός προγράμματος ΕΛΤΑ 2016 - D.Dimitris - 18/01/17 00:17:26

Δεν έχεις και άδικο όλοι οι αρχαίοι έχουν κάνει πέρασμα πάνω σε γραμματόσημο, Ο Αριστοτέλης από το 1956 4 φορές, ο Σωκράτης ποτέ.
Φαίνεται θα κουνιόνταν στην φωτογράφιση.


RE: Απολογισμός προγράμματος ΕΛΤΑ 2016 - Valeroi - 18/01/17 09:32:55

Αν θυμάμαι καλά απο ένα άρθρο του θεματικού φιλοτελιστή ο Αριστοτέλης πρέπει να έχει βγεί 7 φορές


RE: Απολογισμός προγράμματος ΕΛΤΑ 2016 - D.Dimitris - 18/01/17 22:30:27

Αυτές τις 4 ημερομηνίες θυμάμαι , 1956,1978,1992,2016