Συλλεκτικό Στέκι

Πλήρης έκδοση: 1 λεπτο 1841/2
Βλέπετε μια σύντομη έκδοση του περιεχόμενου. Δείτε την πλήρη έκδοση.
Σελίδες: 1 2
Ποικιλία και με τις 2 χρονολογίες
Του 1842 είναι Γιώργο με το 2 πάνω στο 1.
(26/05/17 19:15:54)sroussos Έγραψε: [ -> ]Του 1842 είναι Γιώργο με το 2 πάνω στο 1.

 Ναι  αυτό λέω. Στα αμερικάνικα νομισματα έτσι τα ονομάζουν. Εμείς σε πηγάδι κατουρήσαμε;   Big Grin

smartmorpheus

Ωραίο εύρημα. Και ο δίσκος πρέπει να έσπασε απο την πίεση της Μήτρας. Καλορίζικο!!! Smile Smile Smile
(26/05/17 19:33:26)smartmorpheus Έγραψε: [ -> ]Ωραίο εύρημα. Και ο δίσκος πρέπει να έσπασε απο την πίεση της Μήτρας. Καλορίζικο!!! Smile Smile Smile

 Ευχαριστώ Θοδωρή.
Που βλέπετε το 2 επάνω στο 1 ; Δεν μπορώ να διακρίνω κάτι σ' αυτές τις φωτό στο '1', πέρα από διάβρωση.
Λίγο να με βοηθήσετε με καλύτερες φωτό... σε ευθεία.
Στην κατω δεξιά φωτο απο τις 4 που εχω μαζι, δεν φαινεται καθολου το 1 και φαινεται μονο το 2.
(27/05/17 00:15:11)georok Έγραψε: [ -> ]Στην κατω δεξιά φωτο απο τις 4 που εχω μαζι, δεν φαινεται καθολου το 1 και φαινεται μονο το 2.


Εγω Γιωργο στην κατω δεξια βλεπω το 1. 
Το 4 δεν βλεπω  Big Grin
Και πάλι δεν μπορώ να διακρίνω κάτι.

Προς το παρόν έχω βρει 3 ποικιλίες σε σχέση με τα ψηφία του έτους. Παραθέτω φωτό με τις 3 ποικιλίες και ενδεικτικά ένα 'κανονικό' 1 Λεπτο 1842 για να δούμε περίπου τι αναζητούμε στις φωτό.

Σημ. Τις ποικιλίες δεν τις παρουσιάζω στον κατάλογο όλες. Όπως δεν παρουσιάζω και πολλές άλλες, σε άλλες αξίες.
Συγνώμη Κώστα αλλά φαίνεται ξεκάθαρα.
 10 να ρωτήσεις αν τους δειξεις αυτην την φωτογραφία μόνο τι χρονολογία λέει, 1842 θα σου πουν οι 9.
Σελίδες: 1 2