Συλλεκτικό Στέκι

Πλήρης έκδοση: ερώτηση περί 50καπικίων Ρωσίας Αλεξανδρου ΙΙΙ
Βλέπετε μια σύντομη έκδοση του περιεχόμενου. Δείτε την πλήρη έκδοση.
Ηθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανένας με τετοια tirage που εχουν τα 50 καπίκια Αλεξανρου ΙΙΙ πως γίνονταν οι συναλλαγές τότε? Ενδεικτικά αναφερω

1886   2058 τεμαχια
1887   26004τεμαχια
1888  2006 τεμαχια
1889   1002 τεμαχια
1890   2006 τεμαχια
1891  24008 τεμαχια
1892   2006 τεμαχια...

Αυτα τα τιραζ για τα 50 καπίκια εφταναν για ολοκληρη την αυτοκρατορική Ρωσία ????
Βασιλη, δεν γνωριζω για τα συγκεκριμενα, ομως εχω συναντησει περιπτωσεις νομισματων κυκλοφοριας σε διαφορα WORLD COINS οπου υπαρχουν σε καποιες χρονιες μικρα τιραζ, σαν αυτα που αναφερεις για τα συγκεκριμενα, και ακομα μικροτερα.
Η εξηγηση που εχω δωσει ειναι οτι προκειται για εκδοσεις που "επρεπε" να γινουν, για να υπαρχει καποια συνεχεια στις χρονιες στις εκδοσεις των νομισματοκοπειων, η για λογους πρεστιζ  των βασιλιαδων κλπ.
Προφανως δεν υπηρχε αναγκη πρακτικη να εκδοθουν, μιας και οι συναλλαγες καλυπτονταν απο ηδη κυκλοφορουντα νομισματα.

Παραδειγμα ενα νομισμα της συλλογης μου που ειχα παρουσιασει εδω, BRAZIL 200 REIS 1835, που κυκλοφορησε κανονικα, με μινταζ λιγοτερο απο 5.000 κοματια.
https://syllektiko-steki.gr/thread-694.html
Βασίλη καλημέρα, έχεις εξετάσει την περίπτωση,να κυκλοφορούσαν  εν παραλλήλω, κερματικά χαρτονομίσματα των 50 καπικιών;
Όχι ωστόσο από Αλέξανδρο iii και τα 25 και τα 50 καπικια έχουν πολύ μικρό τιραζ.  Ακόμα και μερικά ρουβλια.  Θα το ψάξω πάντως.  Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.