Συλλεκτικό Στέκι

Πλήρης έκδοση: Οι πρωτες μας αγορες νομισματων για το 2018..
Βλέπετε μια σύντομη έκδοση του περιεχόμενου. Δείτε την πλήρη έκδοση.
Σελίδες: 1 2 3 4 5
Καλημερα και καλη χρονια σε ολους.

 Σκεφτηκα σε αυτο το θεμα να βαλουμε, οσοι θελουμε, το πρωτο νομισμα που πηραμε για το 2018, ετσι για να παει γουρι η νεα νομισματικη μας χρονια.

 Κανω την αρχη με ενα χρυσο που χτυπησα τα ξημερωματα σε δημοπρασια, 12$ Λιβεριας 1965 NGC PR-64 UC.
 Tωρα θα μου πειτε τι λιμπιστηκα απο την φατσα του ταμ-ταμ-ταμ, κανας δικτατορας της συμφορας καποιας αφρικανικης μπανανιας θα ειναι..
 Χμμ, οχι ακριβως, ο W. Tubman κυβερνησε την χωρα για πολλα χρονια, θεωρειται ο πατερας της συγχρονης Λιβεριας, την οδηγησε στην αναπτυξη, και το κυριοτερο εξομαλυνε αρκετα τις μεγαλες διαφορες που ειχαν οι Αμερικο-λιβεριανοι (απελευθεροι αμερικανοι σκλαβοι που μεταναστευσαν στην Λιβερια και εκαναν κουμαντο καταπιεζοντας τον υπολοιπο πληθυσμο) με τους γηγενεις κατοικους της.
 Βεβαια οταν πεθανε, η χωρα πηγε μετα κατα διαολου με εμφυλιους, φτωχεια και πεινα..

 Η νομισματικη μου καρδια λοιπον, παντα εχει ενα soft spot για τετοιες προσωπικοτητες, ειδικα εαν απεικονιζονται σε νομισματα με μινταζ 400 τεμαχιων, οπως αυτο.. Big Grin Cool

Καλη χρονια σε ολους.

[Εικόνα: image.php?id=0736c119ddc02a56c73e5b39dcf908ed]
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχουμε με υγεία φίλε Δημήτρη. 
Καλορίζικο και εύχομαι επίσης να πάρεις περισσότερα κομμάτια από πέρσι.
Χρυσό ποδαρικό το 2018,μπράβο Δημήτρη καλορίζικο Wink
πω πω ειναι ομορφο κ σπανιο πολυ
Καλημέρα χρόνια καλά και πολλά με υγεία , μια χαρά είναι ο αράπακλας με το μιντάζ που έχει είναι πεντάμορφος πάντα τέτοια και εύχομαι όλο το 2018 να είναι χρυσό και λαμπερό   γιατί βλέπω δύσκολους καιρούς να έρχονται
Ωραιο Δημητρη Smile
Σιγουρα το ότι εχει κοπη  400 τεμ . δεν μετρησε καθολου στην αποφαση σου Big Grin
Αντε καλη αρχη για το 2018, να δουμε και τι ...αρχη θα βαλουμε και εμεις Tongue
Καλοριζικο
Χαίρομαι που οι επιλογές σου είναι και... πολιτικά ευαίσθητες. :-)
Καλή χρονιά!
Ναστε καλα φιλοι, καλη χρονια σε ολους μας.
Καλη χρονια σε ολους
Δημητρη καλοριζικο το κιτρινακι πολυ ωραιο...για αντιθεση θα βαλω και εγω τα δωρα που εκανα στον εαυτο μου για το καλο του χρονου...3 πανεμορφα χρωματιστα κτηνη 
[Εικόνα: 20180102_211221.jpg]
Ξεχασα .........,και αυτο που με ειχε πρηξει η γυναικα ...

[Εικόνα: received_10215032778555753.jpg]
[Εικόνα: received_10215032778515752.jpg]
Σελίδες: 1 2 3 4 5