Συλλεκτικό Στέκι

Πλήρης έκδοση: Βραβεία COTY 2018 (Coin Of The Year)
Βλέπετε μια σύντομη έκδοση του περιεχόμενου. Δείτε την πλήρη έκδοση.
Οι 10 κατηγορίες που κρίθηκαν να επιλέξουν οι κριτές για τα νικητήρια νομίσματα του 2018 ήταν:

  α.- Το πιο ιστορικά σημαντικό νόμισμα.   France / 200 euros gold / Joan of Arc
  β.- Καλύτερο νόμισμα συγχρόνου γεγονότος.   Switzerland / 20 Francs silver / Gottardo Tunnel
  γ.- Καλύτερο χρυσό νόμισμα.   Austria / 100 euros gold / Wildlife in Our Sights
  δ.- Καλύτερο ασημένιο νόμισμα.   Australia / 5 dollars silver / Northern Sky Cassiopeia, Dome-Shaped
  ε.- Καλύτερο κέρμα crown.   France / 50 euros silver / Van Cleef and Arpels
στ.- Καλύτερο κυκλοφορούν κέρμα.   China / 10 Yuan Bi-Metallic / Year of the Monkey, with Security Features
  ζ.- Το καλύτερο διμεταλλικό νόμισμα.   Austria / 25 euros / Bi-Metallic Niobium Silver / Time
  η.- Το πιο καλλιτεχνικό νόμισμα.   Latvia / 5 euros / silver / National Entrepreneur, Multi-Faceted and QR Code
  θ.- Το πιο καινοτόμο νόμισμα.   Germany / 5 euros silver / Planet Earth, Polymer Ring with Different Blue Pigment
   ι.- Πιο εμπνευσμένο νόμισμα   Canada / 20 dollars silver / Mother Earth, 3-D-Droplet
Ως το καλύτερο νόμισμα της χρονιάς από τα διαγωνιζόμενα ήταν: Το πολυμερές νόμισμα των 5 ευρώ από τη Γερμανία.
Όλα τα κέρματα του διαγωνισμού είναι από τα εκδοθέντα κέρματα του 2016.
Τα πρώτα πέντε νομίσματα με τη σειρά είναι τα παρακάτω:
Τα επόμενα πέντε νομίσματα είναι:
Πολύ όμορφο το χρυσό με την JEAN D'ARC, θυμίζει δουκάτα άλλων εποχών!!!
(12/02/18 22:37:31)rubirosa Έγραψε: [ -> ]Πολύ όμορφο το χρυσό με την JEAN D'ARC, θυμίζει δουκάτα άλλων εποχών!!!
Και αν δεν απατώμαι, Θανάση, με tirage 500 τεμάχια.
,
(12/02/18 22:37:31)rubirosa Έγραψε: [ -> ]
Πολύ όμορφο το χρυσό με την JEAN D'ARC, θυμίζει δουκάτα άλλων εποχών!!!

Και αν δεν απατώμαι, Θανάση, με tirage 500 τεμάχια.
Και μια φωτογραφία από τη βράβευση του πιο καινοτόμου νομίσματος.
Νομίζω ότι το άξιζε το βραβείο το Γερμανικό. Πολύ κομψό με τον ενδιάμεσο κρίκο από νιοβιο. Μου άρεσε επίσης το Γαλλικο χρυσό και το Αυστραλέζικο του οποίου η μια πλευρά έχει σχήμα θόλου αν κατάλαβα. Πως τα χτυπάνε αυτά ρε παιδιά; Προχώρησε πολύ η τεχνολογια.

Συνήθως διαφωνώ με τις περισσότερες επιλογές και μου φαίνεται και λίγο στημένο με την Αυστρία και τη Γερμανία να κερδίζουν συνέχεια. Αλλά φέτος ήταν λίγο καλύτερα. Σ’ευχαριστούμε Θανάση!