Συλλεκτικό Στέκι

Πλήρης έκδοση: Υπολογιστες και Grading νομισματων.
Βλέπετε μια σύντομη έκδοση του περιεχόμενου. Δείτε την πλήρη έκδοση.
 Η συνεντευξη των ιδρυτων της PCGS που ακολουθει δεν ειναι καινουργια.
 Κοντευουν 2 χρονια, αλλα εχει μεγαλο ενδιαφερον για τους συγχρονους συλλεκτες που θελουν να μαθουν για το grading των νομισματων τους απο τις μεγαλες εταιρειες.

 Καλυπτει πολλα θεματα, την αλματωδη αναπτυξη της πιστοποιησης, θεματα grading, τεχνητης πατινας κλπ κλπ.
 Αυτο που ξεχωρισα ειναι η ιστορια με την αποπειρα (που κοστισε αρκετα χρηματα) να μπορεσουν να κανουν grading με την βοηθεια υπολογιστων.
 Μετα απο αρκετο χρονο και ερευνες, κατεληξαν στο οτι οι υπολογιστες δεν μπορουν να κανουν grading.
 Μπορουν να βοηθησουν σε επι μερους θεματα, οπως πχ να ανιχνευσουν την ποσοτητα και το βαθος των γρατζουνιων σε ενα νομισμα, αλλα μεχρι εκει.
 Στην ερωτηση του προεδρου της PCGS στους ειδικους επιστημονες για το εαν οι υπολογιστες θα τα καταφερουν στο μελλον, η απαντηση ηταν αφοπλιστικη.."οχι, απλως θα κανουν γρηγοροτερα τα ιδια λαθη.."
Οπως φαινεται λοιπον, το ανθρωπινο ματι ειναι αναντικαταστατο στο χομπυ μας.
 Φτιαξτε καφεδακι, καποια στιγμη που θα εχετε χρονο και δειτε την, εχει ενδιαφερον.

Δεν ξέρω Δημήτρη...
Η ιστορία μου θυμίζει έναν Άγγλο τραπεζίτη γύρω στα 1900 που είπε ότι το μέλλον ανήκει στα άλογα (ερωτηθείς για δάνεια για την τεχνολογια των αυτοκινήτων που τοτε  είχε αρχίσει δειλά δειλά)!
Αν σήμερα οι υπολογιστές έχουν αντικαταστήσει πιλότους (και έχουν φυσικά όπως στα drones) δεν θα έρθει και η σειρά του grading?
Εγώ προσωπικα δεν το αποκλείω χωρίς φυσικά να παραγνωρίζω την γνώμη των ειδικών.
Θα συμφωνήσω με τον Γιώργο.
Όποτε ασχολήθηκαν υπολογιστικά προγράμματα σοβαρά με κάποια ανθρώπινη δεξιότητα και αντιμετώπισαν ύστερα τον ανθρώπινο παράγοντα τελικά τον κέρδισαν.
Ίσως δεν έχει τελειοποιηθεί ένα τέτοιο υπολογιστικό πρόγραμμα, ακόμα....
Το είδα όλο Δημήτρη,όπως είπες ενδιαφέρον. Ξεχώρισες ένα κομμάτι που είναι αμφιλεγόμενο αλλά όλο το βιντεάκι ήταν θαυμάσιο ευχαριστω.
(07/05/18 18:13:11)gkounto Έγραψε: [ -> ]Δεν ξέρω Δημήτρη...
Η ιστορία μου θυμίζει έναν Άγγλο τραπεζίτη γύρω στα 1900 που είπε ότι το μέλλον ανήκει στα άλογα (ερωτηθείς για δάνεια για την τεχνολογια των αυτοκινήτων που τοτε  είχε αρχίσει δειλά δειλά)!
Αν σήμερα οι υπολογιστές έχουν αντικαταστήσει πιλότους (και έχουν φυσικά όπως στα drones) δεν θα έρθει και η σειρά του grading?
Εγώ προσωπικα δεν το αποκλείω χωρίς φυσικά να παραγνωρίζω την γνώμη των ειδικών.


Ωραιος και εύστοχος παραλληλισμος Γιωργο.


Το βιντεακι δεν το ειδα ακομη, αλλα θα ακολουθησω τη συμβουλη του Δημητρη και την καταλληλη στιγμη θα το απολαυσω.
Δεν είχα ακόμη χρόνο να το δω ολόκληρο,
στο πρώτο κομμάτι που πρόλαβα να δω το σχόλιο μου
είναι πως μόνο στην Αμερική θα μπορούσε να ξεκινήσει η υλοποίηση 
ενος οράματος σαν και αυτό και να πάρει τέτοια παγκόσμια έκταση!

όσο για την ικανότητα των υπολογιστών αν σκεφτούμε σε τι επίπεδα τεχνολογικά βρισκόμασταν
πριν 40 χρόνια και που είμαστε τώρα "τρομάζω" να σκεφτώ το μέλλον ....
(07/05/18 18:13:11)gkounto Έγραψε: [ -> ]Δεν ξέρω Δημήτρη...
Η ιστορία μου θυμίζει έναν Άγγλο τραπεζίτη γύρω στα 1900 που είπε ότι το μέλλον ανήκει στα άλογα (ερωτηθείς για δάνεια για την τεχνολογια των αυτοκινήτων που τοτε  είχε αρχίσει δειλά δειλά)!
Δίκιο είχε Γιώργο, τα άλογα της μηχανής εννοούσε Rolleyes Big Grin !
Ηorsepower  Big Grin