Συλλεκτικό Στέκι

Πλήρης έκδοση: Μια Αναγνώριση σε αυτές τις πέτρες
Βλέπετε μια σύντομη έκδοση του περιεχόμενου. Δείτε την πλήρη έκδοση.

smartmorpheus

Το ένα αν δεν κάνω λάθος είναι αμέθυστος . Το άλλο τι είναι???

[Εικόνα: Dhw47e.jpg]

[Εικόνα: mx9R0U.jpg]
Καλησπερα καλε μου φιλε,το ενα ειναι σιγουρα αμεθυστος και το αλλο πρεπει να ειναι η Λάπις λάζουλι η Απατίτης.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9B%CE%...E%BB%CE%B9

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%...E%B7%CF%82

smartmorpheus

Σε ευχαριστω . Μήπως το δευτερο είναι Σοδαλίτης?
(07/12/16 23:06:41)smartmorpheus Έγραψε: [ -> ]Σε ευχαριστω . Μήπως το δευτερο είναι Σοδαλίτης?

Δυστυχώς δεν Είμαι ειδικός για να σου πω σιγουρα αν είναι η οχι Σοδαλιτης.
Αν ήταν ακατέργαστη η πετρα πιστεύω ότι θα ήταν πιο εύκολο να βρούμε τι ειναι.Αν γνωρίζει κάποιο μελος να μας πει τι ορυκτό ειναι.Καληνύχτα

Μόλις τώρα του γκουγκλαρα για να δω,πιστεύω ότι μπορεί να είναι και Σοδαλιτης αλλά δεν είμαι σίγουρος στο λέω αυτό γιατί υπάρχουν ορυκτά που μοιάζουν στο χρώμα αλλά διαφέρουν στην ιδιοτητα και στα χαρακτηριστικά και τέλος διάβασα σε ένα site οτι συγχέεται πολύ με το Λάπι Λάζουλι μιας και η ομοιότητα τους είναι μεγάλη γι'αυτό σου γράφω πιο πάνω ότι μπορεί να είναι Λαπις λαζουλι η Απατιτης.Μακαρι να βρεθεί κάποιο μέλος που να γνωρίζει και να σου πει με σιγουριά ποιο ορυκτό είναι.Καληνύχτα και εύχομαι να βοήθησα έστω και λίγο.
(08/12/16 00:19:01)vaspyr21 Έγραψε: [ -> ]
(07/12/16 23:06:41)smartmorpheus Έγραψε: [ -> ]Σε ευχαριστω . Μήπως το δευτερο είναι Σοδαλίτης?

Δυστυχώς δεν Είμαι ειδικός για να σου πω σιγουρα αν είναι η οχι Σοδαλιτης.
Αν ήταν ακατέργαστη η πετρα πιστεύω ότι θα ήταν πιο εύκολο να βρούμε τι ειναι.Αν γνωρίζει κάποιο μελος να μας πει τι ορυκτό ειναι.Καληνύχτα

Μόλις τώρα του γκουγκλαρα για να δω,πιστεύω ότι μπορεί να είναι και Σοδαλιτης αλλά δεν είμαι σίγουρος στο λέω αυτό γιατί υπάρχουν ορυκτά που μοιάζουν στο χρώμα αλλά διαφέρουν στην ιδιοτητα και στα χαρακτηριστικά  και τέλος διάβασα σε ένα site οτι συγχέεται πολύ με το Λάπι Λάζουλι μιας και η ομοιότητα τους είναι μεγάλη γι'αυτό σου γράφω πιο πάνω ότι μπορεί να είναι Λαπις λαζουλι η Απατιτης.Μακαρι να βρεθεί κάποιο μέλος που να γνωρίζει και να σου πει με σιγουριά ποιο ορυκτό είναι.Καληνύχτα και εύχομαι να βοήθησα έστω και λίγο.

θεωρώ οτι δεν είναι λάπις λάζουλι αλλα δεν ξέρω τι είναι.