Συλλεκτικό Στέκι

Πλήρης έκδοση: Κεντημένο γραμματόσημο από το Αυστριακό Ταχυδρομείο.
Βλέπετε μια σύντομη έκδοση του περιεχόμενου. Δείτε την πλήρη έκδοση.
Το Αυστριακό ταχυδρομείο (Österreichische Post) παρουσιάζει και πάλι ένα νέο έργο τέχνης, που δεν έχει ακόμη υπάρξει με αυτή τη μορφή: ένα κεντημένο καπέλο της Στυρίας, κατασκευασμένο αποκλειστικά με νήματα από μαλλί προβάτου Merino. Ένα μοναδικό εμπορικό σήμα που συνδυάζει την παράδοση και την καινοτομία με έναν εντυπωσιακό τρόπο. Το γραμματόσημο, του οποίου η πρώτη ημέρα έκδοσης ήταν  η 22η Σεπτεμβρίου 2018.
 Κάθε γραμματόσημο με το καπέλο Στυρίας κατασκευάζεται με περίπου 6.600 ραφές βελονών από κλωστή κεντήματος μήκους 33 μέτρων.
Το καπέλο αποτελείται αποκλειστικά από νήματα μαλλιού προβάτου Merino από την εταιρεία Schoeller, που βρίσκεται στο Hard του Vorarlberg. Το μαλλί προέρχεται από αγροκτήματα στην Αυστραλία, τα οποία έχουν πιστοποίηση «Blue Sign» για τη βιώσιμη παραγωγή των κλωστοϋφαντουργικών προϊόντων τους.
Το γραμματόσημο έχει ονομαστική αξία 6,90 ευρώ, κυκλοφορεί σε 140.000 τεμάχια και είναι διαθέσιμο σε όλα τα καταστήματα του Αυστριακού ταχυδρομείου.
 [attachment=6423]
Τι να πει κανείς !
Πραγματικά πρωτοποριακό και πανέμορφο (αν και πράσινο Rolleyes ). 

Θυμάμαι όταν ήμουν πιτσιρικάς οι γονείς μου είχαν ταξιδέψει στην Αυστρία και μου είχαν φέρει μία τυρολέζικη φορεσιά και ένα τέτοιο καπέλο.

Αν οργανωθεί ομαδική παραγγελία, εγώ θα ήθελα δύο τεμάχια Smile .
Έχουν και άλλες εκδόσεις,  από ξύλο βελανιδιάς,  [attachment=6426]
 κεντημένο γυναικείο φόρεμα στην παραδοσιακή μορφή Dirndl   [attachment=6427]
(01/10/18 21:46:03)nikos11 Έγραψε: [ -> ]Πραγματικά πρωτοποριακό και πανέμορφο (αν και πράσινο Rolleyes ). 

Θυμάμαι όταν ήμουν πιτσιρικάς οι γονείς μου είχαν ταξιδέψει στην Αυστρία και μου είχαν φέρει μία τυρολέζικη φορεσιά και ένα τέτοιο καπέλο.

Αν οργανωθεί ομαδική παραγγελία, εγώ θα ήθελα δύο τεμάχια Smile .
Σιγα σιγα θα σε ντυσουμε στα πρασινα κυριε Νικο Big Grin
Τι να πει κανείς!
Δημήτρη αυτό λέω κι'εγώ Confused
Υπάρχει και αυτό : Austria 2017 Special stamp in shape of LEDERHOSEN
Καλώς όρισες johnm62 !
Σ'ευχαριστούμε για την προσθήκη στο θέμα!
Έχουν πολύ φαντασία οι Αυστριακοί, καλώς ήρθες.