Συλλεκτικό Στέκι

Πλήρης έκδοση: Και κάποια στο Numisor
Βλέπετε μια σύντομη έκδοση του περιεχόμενου. Δείτε την πλήρη έκδοση.
Σελίδες: 1 2
Αυτά έκλεισαν εχθές στο Numisor. Εντυπωσιακό δεκάλεπτο top grade και όμορφο σοκολατί το άλλο!
Μια τέτοια δεκάρα του 43, είχε περάσει από τα χέρια μου Sad
Κάτσε να πιω λίγο νερό Θανάση Blush . Και τι την έκανες;
Μιλάμε για 2002-03,τότε έκανα συλλογή παρασήμων, δεν με ενδιέφερε και το έδωσα σε κάποιο έμπορο της τότε εποχής.
Μετά το είδα στην συλλογή φίλου συλλέκτη, που του το είχε πουλήσει 2,5 φόρες επάνω.
Τι να κάνουμε, τα συλλεκτικά έχουν και τα δίδακτρα τους.
Την ώρα που θα μαθαίνεις πόσο έκλεισε αυτή, κοίτα να κάθεσαι σε σταθερή και αναπαυτική καρέκλα Big Grin .
Ακριβά διδακτρα, τι να κάνουμε;
(20/10/18 22:30:25)nikos11 Έγραψε: [ -> ]Την ώρα που θα μαθαίνεις πόσο έκλεισε αυτή, κοίτα να κάθεσαι σε σταθερή και αναπαυτική καρέκλα Big Grin .

13.500 Ελβετικά φράγκα + προμήθειες, για το ΤΟΠ αυτό κομμάτι
Δεκάρα του '43, εχω βγάλει παλιώτερα μια MS63 BN, και σκέφτομαι μήπως κάποιες κρατήθηκαν, ή δεν κυκλοφόρησαν, λόγω της μετάβασης την ιδια χρονιά, στην Συνταγματική μοναρχία
Μην τα λες τόσο απότομα Στέλιο Smile . Μερικοί πίνουν τον καφέ τους και μπορεί να πνιγούν. 

Η περίοδος είναι πραγματικά περίεργη. Εκτός από τις πολιτικές ανακατατάξεις και η νομισματοκοπεία ήταν προβληματική. Τα χάλκινα της περιόδου είναι συνήθως σκούρα καφέ, με προβληματικούς δίσκους, ταλαιπωρημένες μήτρες και απουσία λούστρου. Αυτή εδώ η δεκάρα δείχνει βγαλμένη από άλλη εποχή!
Για οποιοδηποτε λογο μπορει να κρατηθηκαν, η εστω να ξεχαστηκαν καπου και ετσι καποια κοματια σωθηκαν. Δε νομιζω οτι δεν κυκλοφορησαν λογο αλλαγης του συνταγματος καθως και την επομενη χρονια συνανταμε κοματια 1844 (βασιλεια) κυκλοφορημενα ολα, οποτε αφου εβαλαν αυτα σε κυκλοφορια τα προηγουμενα θα κρατουσαν?
ολα τα λεφτα ήταν το χρώμα και όχι η κατάσταση , για εμένα τουλάχιστον. Σε ΡΒ νομίσματα της Αθήνας ειναι σπανιώτατα. Σε βν αν ψάξεις θα βρεις, σε ΡΒ δε θα βρεις εξού και τα χρήματα που δαπανήθηκαν , έστω και έτσι.
Σελίδες: 1 2