Συλλεκτικό Στέκι

Πλήρης έκδοση: Egypt 1 Qirsh 1293/4 - Αίγυπτος
Βλέπετε μια σύντομη έκδοση του περιεχόμενου. Δείτε την πλήρη έκδοση.
Σελίδες: 1 2
Καλημέρα σε όλους τους φίλους ! Παραθέτω το παρακάτω νόμισμα του ενός (1) Qirsh με ημερομηνία 1293/4 (που αν δεν κάνω λάθος είναι αντίστοιχο του δυτικού 1883 ?), στην κρίση σας, (το έστειλα για πιστοποίηση)... Ενα μικρό κουίζ, σχετικά με το βαθμό του, για όποιον θα ήθελε να δοκιμάσει... Όλα τα σχόλια δεκτά  Smile
θα πω 64.
Εύχομαι και παραπάνω Smile
MS62, έχει μια γρατζουνιά στον οπισθότυπο και κάποια στίγματα που αν και
ανεπαίσθητα, στα μικρά μετράει πιο πολύ.
Θανάση και Γιώργο σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές, ελπίζω να επιστρέψει πριν απο τις γιορτές, και τότε θα σας ενημερώσω πως τα πήγε !! Οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες μόνο για αναφορά, και πιθανόν να μην το αντιμετωπίζουν ανάλογα με την κατάσταση του...  Angel
Αμα σε ενδιαφερουν τετοια κομματια, βγαινουν ενιοτε σε δημοπρασιες απο 1 δολλαριο και ηδη πιστοποιημενα, συχνα σε 66-67 (!) κυριως απο τον gmarguli ο οποιος ακομη βγαζει παρτιδες αλλα ισως με σπανιωτερο ρυθμο. Για ολα τα γουστα, αλλα τοπ. Οβ δε ποπς.  Smile
Φαίνεται με full λούστρο, αλλά τα σημαδάκια που αναφέρει και ο Γιώργος δεν ξέρω τι θα κόψουν Undecided . Εύχομαι τα καλύτερα!
Και εγώ για ΜS63-64 το βλέπω και μακάρι και παραπάνω, και  η ημερομηνία είναι μάλλον 1879.
ms 64 και πανω  πιστευω ,περιμενω Γιωργο να μας πεις ,με το καλο να γυρισει Heart
Δημήτρη και Νίκο σας ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια και τις βοήθειες αλλά και τις ευχές σας πάνω απ όλα, όσο για τον gmarguli δεν τον ξέρω ,
 θα τον έχω στα υπ΄οψιν όμως, (θα τον Googlάρω που λένε... Cool )!!
Μάρκο και Δημήτρη σας ευχαριστώ πολύ επίσης για τις βοήθειες και τις ευχές σας !! Και θα σας πω μόλις μάθω το βαθμό του αμέσως !!
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά !!!
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους !! Γύρισε με το καλό το νομισματάκι, και επειδή χρωστάω το βαθμό του... 66...
Σελίδες: 1 2