Συλλεκτικό Στέκι

Πλήρης έκδοση: Άγνωστο νόμισμα
Βλέπετε μια σύντομη έκδοση του περιεχόμενου. Δείτε την πλήρη έκδοση.
Σελίδες: 1 2
Καλημέρα σε όλους τους φίλους ! Μέσα στα πολλά, βρέθηκε και αυτό το μικρούλι, που δεν έχω ιδέα τι είναι. Μήπως κάποιος μπορεί να με βοηθήσει, να ξέρω που να το ταξινομήσω ή να το εξαφανίσω ? Σαν μεσαιωνικό μοιάζει... και το φοβάμαι λίγο
Σας ευχαριστώ πολύ
Μεσαιωνικό medieval coin, ασημένιο, κάπου Αφγανιστάν, Μεσσοποταμία πρέπει νάναι
Φίλε Στέλιο σε ευχαριστω πολύ για τη βοήθεια,  και εγώ πιστεύω ότι είναι μεσαιωνικό αλλά το από που θα παραμείνει μάλλον ένας γρίφος... πάντως μου κάνει για κάπου όπως η Ουγγαρία,  Η κάτι τέτοιο
Δεν νομίζω νάναι Ολυγγρικο
Κοίταξε εδώ, ολα τα Ούγγρικα

http://www.numismatas.com/Forum/Pdf/Davi...ungary.pdf
Μπορείς να μας πεις διάμετρο- βάρος;
Ευχαριστώ πολύ φίλε Στέλιο, για το πολύ βοηθητικό λινκ με τα ουγγρικά νομίσματα ! Το κατέβασα μιας και φαίνεται πολύ ωραίο βιβλίο !!
Με συγχωρείτε για την καθυστερημένη απάντηση, αλλά έλειπα σε ταξείδι ... Θανάση η διαστάσεις του νομίσματος είναι περίπου 1,75εκ. η μεγάλη και 1,5εκ. η μικρή, και το βάρος του είναι 1,66 γραμμάρια ...  
Σας ευχαριστώ !!!
ψαχνεις ακομα να βρεις απο που ειναι το κουκλακι που εχεις;;; χαχαχαχα

ερωτευσιμο το ατιμο! αααχχχ.... ειναι προ του 1453.....

λοιπον.. ειναι της Παρμας, denaro grosso του Federico II (1220-1250).

πανω αν προσεξεις καλα γραφει PARMA και στην αλλη γραφει  FEDERIC
Πανέμορφο νόμισμα είσαι τυχερός. Η ακριβής περιγραφή του είναι Holy Roman Empire, Republic of Parma, Grosso in the name of Frederick II of Staufen.
Στην μία όψη του νομίσματος απεικονίζεται ένα Κάστρο με τρείς Πύργους. Στην περίμετρο διαβάζουμε PARMA όπου εκεί κόπηκε το 1220 περίπου.
Βλέπουμε στην πίσω όψη ότι το νόμισμα κόπηκε στο όνομα του Αυτοκράτορα FREDERIC ο οποίος ήταν σε κόντρα με τον Πάπα .
Το 1247 οι οπαδοί του Πάπα πήραν την εξουσία στην Πάρμα  σκοτώνοντας ολόκληρη την Αυτοκρατορική φρουρά. 
Ο Αυτοκράτορας FREDERIC προσπάθησε να επανακτήσει την εξουσία ένα χρόνο αργότερα άλλα νικήθηκε από τον συνασπισμό των Πόλεων γύρω από την περιοχή της Λομβαρδίας που ήταν υπέρ της εξουσίας του Πάπα.
Ωραιο ειναι.
Πηγαινε στον κοντινοτερο γκρεμο και σβουριξε το.

Εναλλακτικα, βαλτο σε εναν φακελλο χωρις ονομα, γραψε απ εξω "δωρεα στο Ελληνικο Δημοσιο" και ριχτον κατω απο την πορτα της τοπικης εφορειας αρχαιοτητων.

Υ.Γ. (η εφορεια αρχαιοτητων γραφεται με ει, η εφορια (ΔΟΥ) με ιCool
Στο ebay παντως πιανει τιμη 225 ευρω. Σκεψου το!!
Σελίδες: 1 2