Συλλεκτικό Στέκι

Πλήρης έκδοση: Εκτίμηση 5 Δραχμές 1833 κ άλλα
Βλέπετε μια σύντομη έκδοση του περιεχόμενου. Δείτε την πλήρη έκδοση.
Σελίδες: 1 2
Καλησπέρα σε όλους!!

Αυτή είναι η πρώτη μου δημοσίευση στο φόρουμ. Ασχολούμαι κυρίως με τη συλλογή νομισμάτων ευρώ τα τελευταία δέκα χρόνια. Πριν λίγους μήνες πήρα από τον πατέρα μου τη συλλογή του και θα ήθελα μια εκτίμηση για τα παρακάτω νομίσματα για όποιον θέλει και μπορεί. Οι φωτογραφίες δεν είναι και οι καλύτερες καθώς τις έχω λάβει μέσω viber. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
(26/01/19 18:41:34)italiano Έγραψε: [ -> ]Καλησπέρα σε όλους!!

Αυτή είναι η πρώτη μου δημοσίευση στο φόρουμ. Ασχολούμαι κυρίως με τη συλλογή νομισμάτων ευρώ τα τελευταία δέκα χρόνια. Πριν λίγους μήνες πήρα από τον πατέρα μου τη συλλογή του και θα ήθελα μια εκτίμηση για τα παρακάτω νομίσματα για όποιον θέλει και μπορεί. Οι φωτογραφίες δεν είναι και οι καλύτερες καθώς τις έχω λάβει μέσω viber. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Καταρχάς, καλοσώρισες !
Ξεκινώντας απο το τελευταίο το Ιονικό, το βλέπω ακυκλοφόρητο, ισως νάναι και  PROOF, δεν βοηθάει το χρώμα, μια φώτο με λιγώτερο κίτρινο, οπως ειναι φυσικό στο νόμισμα, θα βοηθούσε καλύτερα.
Το τάλληρο του 1833, το βλέπω Fine, πάει και πρός το F+
Για το Κρητικό (τι αξία ειναι ?), βάλε αν γίνεται και την άλλη πλευρά..., απ' την την πλευρά, το βλέπω σαν Fine, ισως νάναι και λίγο καλύτερο, αν ειναι δίφραγκο
Καλώς όρισες Αφού ήδη συλλέγεις  ευρό είναι καιρός να ανέβεις και στο δεύτερο σκαλί με τα παλιά Ελληνικά νομίσματα. Η προίκα του πατέρα σου είναι μια καλή αρχή. . Από τα τρία ξεχωρίζει το μονόλεπτο από κατάσταση που φαίνεται να φυσάει. Βγάλε και άλλες φωτογραφίες  κάνει για πιστοποίηση.
Καλως ηλθες και απο εμενα! Σαφως απο τη συλλογη ξεχωριζει το μονολεπτο που ειναι διατηρημενο! Δεν ξερω αν ειναι προυφ, μια καλυτερη φωτογραφια θα το ξεκαθαριζε! Το 5δραχμο Οθωνα εχει αξια επισης η οποια καθοριζεται απο την κατασταση! Δειξε μας και αλλα κοματια!
(26/01/19 19:16:51)STEL2 Έγραψε: [ -> ]
(26/01/19 18:41:34)italiano Έγραψε: [ -> ]Καλησπέρα σε όλους!!

Αυτή είναι η πρώτη μου δημοσίευση στο φόρουμ. Ασχολούμαι κυρίως με τη συλλογή νομισμάτων ευρώ τα τελευταία δέκα χρόνια. Πριν λίγους μήνες πήρα από τον πατέρα μου τη συλλογή του και θα ήθελα μια εκτίμηση για τα παρακάτω νομίσματα για όποιον θέλει και μπορεί. Οι φωτογραφίες δεν είναι και οι καλύτερες καθώς τις έχω λάβει μέσω viber. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Καταρχάς, καλοσώρισες !
Ξεκινώντας απο το τελευταίο το Ιονικό, το βλέπω ακυκλοφόρητο, ισως νάναι και  PROOF, δεν βοηθάει το χρώμα, μια φώτο με λιγώτερο κίτρινο, οπως ειναι φυσικό στο νόμισμα, θα βοηθούσε καλύτερα.
Το τάλληρο του 1833, το βλέπω Fine, πάει και πρός το F+
Για το Κρητικό (τι αξία ειναι ?), βάλε αν γίνεται και την άλλη πλευρά..., απ' την την πλευρά, το βλέπω σαν Fine, ισως νάναι και λίγο καλύτερο, αν ειναι δίφραγκο

(26/01/19 19:42:16)sroussos Έγραψε: [ -> ]Καλώς όρισες Αφού ήδη συλλέγεις  ευρό είναι καιρός να ανέβεις και στο δεύτερο σκαλί με τα παλιά Ελληνικά νομίσματα. Η προίκα του πατέρα σου είναι μια καλή αρχή. . Από τα τρία ξεχωρίζει το μονόλεπτο από κατάσταση που φαίνεται να φυσάει. Βγάλε και άλλες φωτογραφίες  κάνει για πιστοποίηση.

Καλώς σας βρήκα!! Η αλήθεια είναι ότι αφιέρωσα αρκετό χρόνο και χρήμα, για τα πορτοφόλι μου, στα ευρώ αλλά τα παλιά ελληνικά έχουν πολύ ενδιαφέρον! Το Κρητικό είναι 5 δραχμές, δεν το ανέβασε κατά λάθος πριν. Το Ιονικό φαίνεται σαν επίχρυσο από κοντά. Σε μια βδομάδα θα έχω επιστρέψει σπίτι και θα μπορέσω να βγάλω καλύτερες φωτογραφίες. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Kαλώς όρισες Italiano!
Όπως σου είπαν και παραπάνω οι φίλοι, είναι ένα έναυσμα για να ξεκινήσεις συλλογή στα παλαιότερα, τα 2 από τα τρία είναι μικρές ενότητες,τα Κρητικά είναι 11 και προαιρετικά η πλάγια ανατροπή 10 λεπτά του 1900, τα Ιονικά είναι 20,οπότε σε βάθος χρόνου, μπορείς να ξεκινήσεις την μία ενότητα και μετά την άλλη, για τον Όθωνα είναι πιο δύσβατο μονοπάτι.
(26/01/19 23:45:54)rubirosa Έγραψε: [ -> ]Kαλώς όρισες Italiano!
Όπως σου είπαν και παραπάνω οι φίλοι, είναι ένα έναυσμα για να ξεκινήσεις συλλογή στα παλαιότερα, τα 2 από τα τρία είναι μικρές ενότητες,τα Κρητικά είναι 11 και προαιρετικά η πλάγια ανατροπή 10 λεπτά του 1900, τα Ιονικά είναι 20,οπότε σε βάθος χρόνου, μπορείς να ξεκινήσεις την μία ενότητα και μετά την άλλη, για τον Όθωνα είναι πιο δύσβατο μονοπάτι.

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα! Πέρα από αυτά που ανέβασα υπάρχουν κι αρκετά ακόμα, κυρίως μεταγενέστερα, και τα περισσότερα κυκλοφορίας του 20ου αιώνα αλλά σίγουρα όχι σε ακυκλοφόρητες ή πολύ καλές καταστάσεις. Από Όθωνα έχω σίγουρα και τα 10 λεπτά του 1848 και από Κρητικά τα 5,10 & 20 λεπτά σε μέτρια κατάσταση. Σύντομα θα επιστρέψω σπίτι οπότε θα προσπαθήσω να ανεβάσω κι άλλες φωτογραφίες.
Καλησπέρα και πάλι σε όλους!
Αφού επέστρεψα σπίτι προσπάθησα να βγάλω μία καλύτερη φώτο το Ιονικό για να μου πείτε τη γνώμη σας. Ο φωτισμός δε βοηθάει πάρα πολύ είναι η αλήθεια, λογικά αύριο με το φως της ημέρας θα ήταν καλύτερα. Ανεβάζω επίσης κι ένα 10λεπτο του 1848.
Από Ιονικά δεν εχω τόσες πολλές γνώσεις αλλα δεν ξερω για proof... Εμενα μου φαίνεται επιχρυσο ή γανωμένο.
Το λεπτο ειναι αρκετά κοινό σε αυτήν την κατάσταση.
Και γω για Ιονικο proof δεν εχω ακουσει κατι.
Θα συμφωνησω με τον Γιωργο δεδομενου οτι εχει καποια στοιχεια οτι ηταν σε κοσμημα.
Ομως μονο με φωτο καλες και εκτος θηκης θα φανει αν!
Σελίδες: 1 2