Συλλεκτικό Στέκι

Πλήρης έκδοση: 10 λεπτά 1838 και 1844
Βλέπετε μια σύντομη έκδοση του περιεχόμενου. Δείτε την πλήρη έκδοση.
Σελίδες: 1 2 3
Καλησπέρα σας, θα ήθελα να μάθω την τιμή των παρακάτω νομισμάτων. 10 λεπτά 1838 και 10 λεπτά 1844, και τα δυο είναι ΒΑΣΙΛΕΙΑ.
Ευχαριστώ πολύ.
[quote="pavlito" pid='31384' dateline='1554814497']

[/quote]
Του 1838, μόνο Βασιλεία θα μπορούσε νάναι. Εν πάσει περιπτώσει, ειναι μια ωραία δεκάρα, και καθαρό κομμάτι στο VF+, που τείνει και για το XF
Η τιμή της πιστεύω, ειναι στα 70-90 ευρώ
Η Βασιλεία του 1844, μπορεί νάναι σε μια συνειθισμένη κατάσταση VG/F, ομως πέραν του οτι ειναι ενα δύσκολο κομμάτι, ειναι και αρκετά καθαρό.
Θα ελεγα, οτι κάνει πάνω απο τα 150 ευρώ
Ωραία κομμάτια..., να τα χαίρεσαι
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, η δεκάρα του 44 αξίζει να πιστοποιηθεί κατα την άποψη σας.
Καλώς όρισες pavlito!
Θα συμφωνήσω ως προς την εκτίμηση με τον Στέλιο.
Στο δεύτερο ερώτημα σου, αν τα είχα εγώ, θα τα πιστοποιούσα και τα δύο.
H δεκάρα του '44, ενω ειναι πολύ ωραίο και καθαρό κομμάτι, εντούτοις εχει αρκετή φθορά στο στέμμα, που την κατεβάζει στο VG
Κοίτα εδώ το F15, που ειναι 2 σκάλες παραπάνω, απο το VG10, που μάλλον τόσο θα γράψει
https://www.ebay.com/itm/183768001020
οπότε, δεν νομίζω οτι θ' αποκτήσει κάποια υπεραξία (πέραν βέβαια οτι ειναι ΒΑΣΙΛΕΙΑ του '44, που οπως λέει και ο rubirosa παραπάνω, θα το πιστοποιούσε, και ισως καλά να εκανε )
Αντιθέτως η δεκάρα του '38, αν και μάλλον XF45, δεν αποκλείεται και το AU50, οπότε πιστεύω αποκτά κάποια υπεραξία
Η βασιλεια του 44 ειναι δυσκολο νομισμα οπως και να το κανεις! Καποτε εκλεινε σε πολυ μεγαλυτερες τιμες, τα τελευταια χρονια εγινε προσιτη και βρισκεται ευκολα θα ελεγα. Καλοριζικα να ναι και τα δυο ειναι Οθωνικα νομισματα αρα ευκοα δεν τα λες!
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας και την συμμετοχή στο ερώτημα μου, εύχομαι καλό βράδυ και καλές συλλογές.
Σελίδες: 1 2 3