Συλλεκτικό Στέκι

Πλήρης έκδοση: Soldo Candia
Βλέπετε μια σύντομη έκδοση του περιεχόμενου. Δείτε την πλήρη έκδοση.
Σελίδες: 1 2 3
Να κάνω και γω την είσοδο στα  Ελληνικού ενδιαφέροντος  νομίσματα της Βενετίας με ένα Soldo Candia NC που πρίν από λίγο καιρό αγόρασα . Για το σολδο δεν θα αναφέρω περισσότερα, έχουν αναρτηθεί θέματα εδώ παλιότερα. Μόνο ένα ερώτημα  σε μια σελίδα το έχει ότι κόπηκε το 1658 . Τα χρονιά 1858-59  τα μοιράζονται ο MAS με τον NC , και μάλλον γιαυτό είναι και πιο δύσκολα αν είναι σωστά τα στοιχεία αυτά. Επίσης το σολδο το έχουν R2  το ίδιο με τη Gazzetta ,to soldino  και τα 2 1/2.
https://colnect.com/en/coins/coin/127765...ian_States
http://www.rhinocoins.com/ITALY/VENEZIA/ANONIM.HTML
 Μαζί με το μονό σόλδο ήταν λοτακι και άλλα δύο νομίσματα  με επισήμανση που τα ανέφερε Soldo mit Gegenstempel, 2 Soldi mit Gegenstempeln. Το μικρό έχει βάρος 3,35 γρ και διαμ 24 +-χιλ. και το μεγαλύτερο β 5,41 γρ και d 26-27,5 mm.
Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει να βρούμε πια νομίσματα είναι ;
Πολύ ωραίο σολδίνι Στέργιε και χωρίς προβλήματα οξειδώσεως!
Να το χαίρεσαι και καλή αρχή, σε αυτή την τόσο ιστορική ενότητα Smile
Ευχαριστώ   μονόσοσλδο είναι.  Έχω και σολδίνι. Για τα επισημασμένα  δεν έχει άποψη κανείς; Ας κάνει το κόπο  κάποιος από τους διαχειρηστέ να το μεταφέρει το θέμα  στα Ενετικά  νομίζω εκεί είναι η θέση του.
Ο.Κ.  το μεταφέρω.
Τα άλλα 2 μοιάζουν με κοντραμάρκες σε maravedis,  χρειάζεται περισσότερη διερεύνηση.
Μόνο  ο Θανάσης !!! Μάρκο   σαν από τους πιο ειδικούς στα Βενετσιάνικα και όποιος άλλος επιθυμεί ας πει την γνώμη του
Στέργιο καλορίζικα. Βλέπω και εγώ για reselo maravedis. Σε κανένα από τα δύο δεν μπορώ να πω σε ποια εποχή ανεικουν. Η κοντραμαρκα μου ταιριάζει αλλά δεν φαίνονται καθόλου λεπτομέρειες κοπής. Κάτι δεν μου ταιριάζει.
Μπορεί να είναι επί καθολικών ηγεμόνων μπορεί και Καρόλου.
Αυτό είναι του Φιλιπου του τέταρτου 1636. Σύγκρινε με το πρώτο σου κέρμα
Και εγώ Τάσο σε Φιλίππου Δ', βρήκα κάποιο μπούσουλα, ότι μπορεί να είναι maravedis.
Και τα δυο του Φιλιππου IV(1605-1655)
Το πρωτο ειναι 4 μαραβεντι  του 1655 με επισφραγιση 6 μαραβεντι(πληθωρισμος βλεπετε) Smile

Το δευτερο του 1641 με επιφυλαξη 4 μαραβεντι

Υ.Σ Καλοριζικο το δυσκολο σολδο.
Σελίδες: 1 2 3