Συλλεκτικό Στέκι

Πλήρης έκδοση: Hannover Taler 1863B MS 62
Βλέπετε μια σύντομη έκδοση του περιεχόμενου. Δείτε την πλήρη έκδοση.
Σελίδες: 1 2
Τα Taler ή Τhaler ή Vereinsthaler είναι από τα πιο δημοφιλή κέρματα στον χώρο μας.
Μεγάλη ποικιλία σχεδίων, με τα περισσότερα να έχουν εντυπωσιακες λεπτομερειες.
Ήθελα να προσθέσω ένα όμορφο και με σχετικά καλή κατάσταση κέρμα στην συλλογή μου. Έτσι πήρα το νόμισμα του τίτλου. Κοπηκε από το 1857 μέχρι το 1866.
Διάμετρος 34mm
Βάρος 18,52gr.
Πολύ ωραία προσθήκη στην συλλογή σου Τάσο!!!
Εύχομαι και σε άλλα, προγενέστερα αυτού τάλιρα, να το χαίρεσαι Smile
Εξαιρετικό κομμάτι! Σε τι τιμή κυμαίνεται στο βαθμό αυτό?
Ευχαριστώ φιλαράκια!!
Θανάση είναιστα υπόψιν αλλά....
Lary δεν μπορώ να σου δώσω σαφή απάντηση. Τα mintage από χρονιά σε χρονιά έχουν διακυμάνσεις.Δηλαδή κόπηκαν το 1862 133.000 και το 1860 790.000.Λέω σχεδόν τα άκρα.. Δεν μπορεί να έχουν την ίδια τιμή για μένα.Απότην άλλη τα κέρματα δεν εμφανίζονται συχνα.Τα 5-10 σε ακυκλοφόρητη κατάσταση που υπάρχουν τριγυρω για μένα είναι ακριβά. Βέβαια παίζει ρόλο η τσέπη και πόσο πολύ το θέλει κάποιος αλλά και η υπομονή της αναμονής.
Έχει ωραία πατινα. Ελπίζω να την αναδειξω.
.....
Όμορφο και εντυπωσιακό φιλαράκι, να το χαίρεσαι και αυτό!
Ναι, ειναι απ' αυτά που οι εταιρίες τα λ΄ένε 62άρια, με κάποια μικρή φθορά στο μουστάκι, αλλά με εξαιρετική πατίνα, και πολύ ωραίο οπισθότυπο. Τάλληρο Ανόβερου ειναι ετσι κι αλλιώς, οπου οι κινέζοι εχουν βγάλει αρκετά πλαστά σ' αυτά ! Εμένα, μ' αρέσει ! Καλορίζικο !
Νίκο και Στέλιο (Stel2 αν μου επιτρέπεις) σας ευχαριστώ.
Για τις κόπιες ομολογώ δεν γνώριζα. Έχω όμως μια απορία. Το 1865 στο numista δεν αναφέρει ποσότητα κοπής αλλά στο mashops υπάρχουν προς πώληση πιστοποιημένα. Υπάρχει κάποιος που ξέρει γιατί γίνεται αυτό;
Τι θες να πείς ? Απλά η ποσότητα κοπής της συγκεκριμένης ημερομηνίας, ειναι άγνωστη
Απο τα χέρια μου, εχουν περάσει 2 πλαστά, νομίζω της συγκεκριμένης ημερομηνίας, ή του 1863
Σελίδες: 1 2