Συλλεκτικό Στέκι

Πλήρης έκδοση: 3 καποδιστριες πραγματικα κειμηλια!
Βλέπετε μια σύντομη έκδοση του περιεχόμενου. Δείτε την πλήρη έκδοση.
Σελίδες: 1 2 3 4 5
3 καποδιστριες με ιδιεταιρo ενδιαφερον ιστορικο και σε αψογη κατασταση δημοπρατηθηκαν χθες απο την ΠΝΕ! η τιμη ειδικα των δυο χαλκινων κομματιων αστρονομικη για το μεσο συλλεκτη! εδω θα ηθελα να καταθεσω μια σκεψη που εχω κανει σχετικα με την ποικιλια 163 το γνωστο ΚΑΗΟΔΙΣΤΡΙΑΣ! πιστευω λοιπον οτι το κομματι αυτο θα πρεπει να κοπηκε αμεσως μετα το δοκιμιο και μετα κοπηκε η ποικιλια 162! στα αρκετα κομματια που εχω δει της ποικιλιας 163 ηταν ολα απο AU και πανω εκτος απο ενα που ηταν χαμηλο! κατι τετοιο συμβαινει συνηθως με τα δοκιμια τα οποια φυλαχτηκαν και δεν τα βρισκουμε σε χαμηλη κατασταση εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων συνηθως στα μονολεπτα 101b. αυτο απο μονο του αποτελει ενα δυνατο στοιχειο που στηριζει τη θεωρια μου! η ερευνα συνεχιζεται...  νικο περιμενω την αποψη σου!

http://www.nomisma.gr/auction/auction.as...goryId=111
Καταρχην τις τιμες κλεισιματος τις θεωρω αδικαιολογητα υψηλες για σημερα.Φυσικα δεν ειναι ακυκλοφορητα και ουτε τα μονα που υπαρχουν.Ιδιως το 10λεπτο για μενα ειναι ενα XF με οξειδωση.Το 5λεπτο πολυ καλυτερο ομως.Παρολαυτα ομορφα νομισματα,καλες καταστασεις και να τα χαιρεται οποιος τα κερδισε.Υπαρχουν ομως αλλες ποικιλιες σπανιοτερες που κλεινουν τζαμπα η δεν τις προσεχει κανεις γιατι δεν τυγχανουν της αναγνωρησης σπανιοτητας των συλλεκτων.Ενω αλλες βαφτιστηκαν σπανιες  και ετσι βαδιζουν και θα κρατανε παντα την αξια τους.Αυτο ειναι βεβαια μια μεγαλη κουβεντα που για να ειναι εγκυρη πρεπει να κατατεθουν ολονων τα αρχεια για συγριση.Τοτε πιθανον να επελθει και η αποδομηση.
Π.χ. Η 357 ξερω 3 γνωστα κομματια προσωπικα.Τιμες κλεισιματος 3500 sixbid,225sixbid,60ebay με τη σειρα αν θυμαμαι καλα.
Αν βγει μια ΕΛΛΗΝΙΚ σε δημοπρασια σε οτι κατασταση και να ναι θα πεσουν με τα μουτρα ολοι,500,1000+
Για ποιο λογο?Για σπανιοτητα...Υπαρχει σε ολες τις συλλογες και σε ολες τις καταστασεις.Εχω μετρησει 15 μονο σε δημοπρασιες χωρια χερι με χερι.Αρα εμεις  οριζουμε τις σπανιοτητες και πρεπει να πεισουμε και τους αλλους τι πραγματικα βρισκεται και τι οχι.
Προσωπικα στο χομπι αυτο πρωτα με νοιαζει να καταγραψω μια ποικιλια αναιξεραιτως ολω των αξιων και ολων των ποικιλιων μια προς μια παρα να την αγορασω.Ετσι εχω ολα τα εφοδια να προχωρησω με στοιχεια και οχι το συναισθημα.
Οσον αφορα θωμα την σειρα των ποικιλιων υπαρχουν μεγαλα κενα και πολλη δουλεια.Εδω και χρονια προσπαθω να ταξινομησω σωστα τις ποικιλιες και τυχον λαθη.Τον καταλογο εχω χρονια να τον ανοιξω.Εχω φτιαξει στο pc δικο μου καταλογο με ολες τις μητρες-ποικιλιες (και τις νεες) στις υψηλοτερες καταστασεις για συγκριση.Μετα μελετας καθε μια ξεχωριστα (πατημα,δισκο,μεταλλο κ.α.)Φυσικα υπαρχουν ανθρωποι που εχουν εμβαθυνει στον Καποδιστρια περισσοτερο απο μενα ,δεν το παιζω μουρη απλα προσπαθω να γινομαι καλυτερος για τον εαυτο μου οσο μπορω με τις δυναμεις που εχω.
Γνώσεις απο καποδίστρια δεν εχω.
 Ούτε ρώσικα ξέρω.
 Αλλά όπως ξέρω ότι το ντα σημαινει ναι στα Ρώσικα, ξέρω ότι και αυτοι οι Καποδίστριες ειναι ακυκλοφόρητοι.
Πιστεύω ότι το θέμα των ποικιλιών αφορά μία χούφτα συλλέκτες, οι οποίοι είναι διατεθειμένοι να δώσουν υπεραξία σε ένα νόμισμα μόνο και μόνο επειδή οι ακτίνες είναι πέντε και όχι έξι, όπως συνήθως συμβαίνει στα του 1831, μιας και στις υπόλοιπες χρονολογίες υπάρχουν και παραπάνω διαφορές, ειδικά σε αυτά του 1830, έτσι εξηγούνται και οι τιμές κλεισίματος του 357...
Το θέμα των νομισμάτων όπως πχ το ΕΛΛΗΝΙΚ, η τα δοκίμια ή το ΚΑΗΟΔΙΣΤΡΙΑΣ ή των φοινίκων είναι ότι υπάρχει ενδιαφέρον και από μερίδα συλλεκτών πέρα των Καποδιστριάκηδων, ειδικά στον φοίνικα που ως το πρώτο ασημένιο νόμισμα της νεώτερης Ελλάδας είναι περιζήτητο. Νομίζω ότι δεν υπάρχει κάποιο μυστήριο σε αυτό
Tα τρια Καποδιστριακα νομισματα ηταν Ακυκλοφορητα με την πραγματικη σημασια της λεξης...
 Η  πενταρα  ρομβος εαν πηγαινε για πιστοποιηση Θα εγραφε απο MS 63 και πανω (κυριως νομιζω 64),
Η δεκαρα MS 62-63.
O Φοινικας ηταν ακυκλοφορητος αλλα εχω δει νομιζω πολυ καλυτερους...
Τα σκαναρισματα αδικουσαν τα νομισματα και κυριως δεν φαινοταν το λουστρο που υπηρχε κατω απο την 'βρωμια''.
Οσο ως προς τα σφαλματα χαραξης τυπου ΕΛΛΗΝΙΚ,ΚΑΗΟΔΙΣΤΡΙΑΣ,ΚΥΒΕΡΝΤΗΣ,ΛΕΠΤΟΝ 1831 χωρις ακτινες, δεν μπορεις να τα βαλλεις στην ιδια κατηγορια με απλες ποικιλιες που αλλαζει μια φλογα και δεν ειναι παραλληλη με την αλλη,'η εχει καρπο  η δεν εχει,υπαρχει τελεια μετα την ημερομηνια 'η οχι, τελειωνει το φτερο στο  Ο 'Η ΣΤΟ Τ...
   Μπαινουν στην ιδια κατηγορια οπως η Αναποδη Αγκυρα του 1875 ,τα σφαλματα σεκαποια Εγγλεζικα οπως το 5πεννο του 1878 που γραφει DRITANNIAR αντι ΒRITANNIAR...
(18/12/16 23:00:28)johnmak1976 Έγραψε: [ -> ]Πιστεύω ότι το θέμα των ποικιλιών αφορά μία χούφτα συλλέκτες, οι οποίοι είναι διατεθειμένοι να δώσουν υπεραξία σε ένα νόμισμα μόνο και μόνο επειδή οι ακτίνες είναι πέντε και όχι έξι, όπως συνήθως συμβαίνει στα του 1831, μιας και στις υπόλοιπες χρονολογίες υπάρχουν και παραπάνω διαφορές, ειδικά σε αυτά του 1830, έτσι εξηγούνται και οι τιμές κλεισίματος του 357...
Το θέμα των νομισμάτων όπως πχ το ΕΛΛΗΝΙΚ, η τα δοκίμια ή το ΚΑΗΟΔΙΣΤΡΙΑΣ ή των φοινίκων είναι ότι υπάρχει ενδιαφέρον και από μερίδα συλλεκτών πέρα των Καποδιστριάκηδων, ειδικά στον φοίνικα που ως το πρώτο ασημένιο νόμισμα της νεώτερης Ελλάδας είναι περιζήτητο. Νομίζω ότι δεν υπάρχει κάποιο μυστήριο σε αυτό

Σεβαστή η άποψη, αλλά  υπεραπλουστευμένη.

Οι περισσότεροι από τους παλαιότερους εμπόρους έλεγαν ότι κάθε νόμισμα του Καποδίστρια είναι και άλλη ποικιλία.

Για κάποιους το θέμα μπορεί να είναι μόνο αν θα βάλουν ή όχι, άλλη μία ποικιλία στην συλλογή τους, με κάποια μικρή ή μεγάλη υπεραξία.
Για κάποιους άλλους, οι διαφορές αυτές, μικρές ή μεγάλες, δίνουν υλικό συνδυαζόμενες και με άλλα δεδομένα, να βγάλουν πολύτιμα συμπεράσματα για τον τρόπο, την διαδικασία, τις συνθήκες κοπής κλπ. εκείνης της εποχής.
 
ορφεας
Εχω στο αρχειο μου φωτο την ιδια ποικιλια η οποια ειναι μακραν σε καλυτερη κατασταση και χωρις οξειδωση(που υποδηλωνει κατι αυτο) .Λεω να την ονομασω Πολυ ακυκλοφορητη....και μπορει να γραψει MS75 μπορει και GTI δεν με νοιαζει.Στο κατω-κατω οτι fine -fine+ νομισμα πιστοποιησεις το κουτι θα γραψει XF40.Αρα ποιος ειναι ο βαθμος του ακυκλοφορητου;
Για μενα μετραει μονο το νομισμα και αυτο που βλεπω στα ψηλα σημεια.
(19/12/16 13:16:16)nikos Έγραψε: [ -> ]Εχω στο αρχειο μου φωτο την ιδια ποικιλια η οποια ειναι μακραν σε καλυτερη κατασταση και χωρις οξειδωση(που υποδηλωνει κατι αυτο) .Λεω να την ονομασω Πολυ ακυκλοφορητη....και μπορει να γραψει MS75 μπορει και GTI δεν με νοιαζει.Στο κατω-κατω οτι fine -fine+ νομισμα πιστοποιησεις το κουτι θα γραψει XF40.Αρα ποιος ειναι ο βαθμος του ακυκλοφορητου;
Για μενα μετραει μονο το νομισμα και αυτο που βλεπω στα ψηλα σημεια.

Οταν δεν δεις ενα νομισμα στο χερι ,δεν μπορεις να εχεις  ολοκληρωμενη εικονα της καταστασης...
Εγω μπορω!Εσυ?
Επισης καμμια καλη συλλογη δεν περιμενει μια ΕΛΛΗΝΙΚ ουτε ενα ΚΥΒΕΡΝΤΗ για να κλεισει.Τα εχουν ολοι και δεν τους καιγεται καρφακι αν βρεθει μια αλλη με ενα πουπουλο περισσοτερο.Αρεσκονται σε αυτο που εχουν και περιμενουν μια δυνατη αναβαθμιση.Αυτα που τους λειπουν ειναι αυτα τα οποια πολλοι δεν τα δινουν σημασια.Τα παρακατιανα χωρις σφαλματα...Ετσι περασαν 2 νεες ποικιλιες 20λεπτων πριν 2 χρονια χωρις να δωσει σημασια κανεις (γιατι δεν ηταν μια βαφτισμενη σπανιοτητα) και εκλεισαν 60$.Ουτε η αναποδη αγκυρα ειναι σπανια σε σχεση με τα Καποδιστριακα.Οταν χρειαστηκε να το αποδειξω σε καποιον του εδειξα 3 σε ενα μηνα!Και φυσικα χωρις να εχει ανταγωνισμο....Μονο αν βρεις την κατασταση μπορεις να ελπιζεις.
Τα καποδιστριακα ηταν υπεροχα απο πολλες αποψεις! Μακαρι να ειχαμε ολοι την οικονομικη δυνατοτητα να τα διεκδηκησουμε,απλα δεν χρειαζεται η Νεοελληνικη υπερβολη της μεγαλοποιησης των πραγματων....
Σελίδες: 1 2 3 4 5