Συλλεκτικό Στέκι

Πλήρης έκδοση: ΔΟΚΙΜΙΟ ΔΡΑΧΜΗΣ 1868
Βλέπετε μια σύντομη έκδοση του περιεχόμενου. Δείτε την πλήρη έκδοση.
Σελίδες: 1 2
Η μία όψη.
Και η άλλη όψη.
Ο άγνωστος (για εμένα) κόσμος των δοκιμίων! Ένα μυστήριο που δεν έχω τολμήσει να ακουμπήσω! Να τα χαίρεσαι Παναγιώτη και να είσαι καλά που τα μοιράζεσαι μαζί μας!
(28/07/20 11:07:23)nikos11 Έγραψε: [ -> ]Ο άγνωστος (για εμένα) κόσμος των δοκιμίων! Ένα μυστήριο που δεν έχω τολμήσει να ακουμπήσω! Να τα χαίρεσαι Παναγιώτη και να είσαι καλά που τα μοιράζεσαι μαζί μας!

Αυτά είναι ότι έχω από δοκίμια! Η δραχμή και το δίδραχμο του 68! Έχω την εντύπωση ότι οι δραχμές είναι πολύ σπανιότερες του δίδραχμου.
Μάλλον ναι, ειναι δυσκολώτερη η δραχμή. Να φανταστείς, οτι δίδραχμο εχει περάσει κι εμένα απ' τα χέρια μου, αν και δεν ασχολούμαι, μ' αυτά
Παναγιώτη, να χαίρεσαι την συλλογή σου..., θυμάμαι εκτός των άλλων, και τα υψηλόβαθμα χάλκινα του Όθωνα που εχεις
(28/07/20 11:07:23)nikos11 Έγραψε: [ -> ]Ο άγνωστος (για εμένα) κόσμος των δοκιμίων! Ένα μυστήριο που δεν έχω τολμήσει να ακουμπήσω! Να τα χαίρεσαι Παναγιώτη και να είσαι καλά που τα μοιράζεσαι μαζί μας!

ο λαος λεει καλυτερα να μετανιώσεις για κάτι που έκανες παρά για κάτι που δεν έκανες. Big Grin Tongue
Αυτή την άποψη έχω κι'εγώ, ότι είναι λιγότερες οι δραχμές από το δίδραχμα!
Συγχαρητήρια για το σπάνιο σετάκι δοκιμίων του 1868!!!!!
(28/07/20 21:51:15)rubirosa Έγραψε: [ -> ]Αυτή την άποψη έχω κι'εγώ, ότι είναι λιγότερες οι δραχμές από το δίδραχμα!
Συγχαρητήρια για το σπάνιο σετάκι δοκιμίων του 1868!!!!!
Σιγουρα πιο δυσκολη η Δραχμη και ακομα πιο δυσκολη σε ακυκλοφορητη κατασταση.
Μπράβο Παναγιώτη, 
Συγχαρητήρια για την παρουσίαση των πανέμορφων κομματιών της συλλογής σου.

Σε αυτά τα δοκίμια του 1868 υπάρχουν από 2 ποικιλίες :
2 δρ 1868 :  α) μικρός σταυρός
                  β) μεγάλος σταυρός
1 δρ 1868 :  α) λεπτός δίσκος (~ 1,50 χιλ)
                  β) παχύς δίσκος  (~ 1,90 χιλ)

ορφεας
(28/07/20 11:19:38)PANAGIOTIS Έγραψε: [ -> ]
(28/07/20 11:07:23)nikos11 Έγραψε: [ -> ]Ο άγνωστος (για εμένα) κόσμος των δοκιμίων! Ένα μυστήριο που δεν έχω τολμήσει να ακουμπήσω! Να τα χαίρεσαι Παναγιώτη και να είσαι καλά που τα μοιράζεσαι μαζί μας!

Αυτά είναι ότι έχω από δοκίμια! Η δραχμή και το δίδραχμο του 68! Έχω την εντύπωση ότι οι δραχμές είναι πολύ σπανιότερες του δίδραχμου.


Είναι σωστή η εντύπωσή σου Παναγιώτη.
Πράγματι , η δραχμή είναι πολύ δυσκολώτερη από το 2 δρ.
Οι καταχωρήσεις που έχω, ξεκινώντας από το 1976,  έχουν αναλογία περίπου  1 : 4

oρφεας
Σελίδες: 1 2