Συλλεκτικό Στέκι

Πλήρης έκδοση: Ο ορυκτός πλούτος της Ελλάδας
Βλέπετε μια σύντομη έκδοση του περιεχόμενου. Δείτε την πλήρη έκδοση.
Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8
Καλησπέρα στην παρέα,πιστεύω πως κάποια μέλη με γνωρίζεται κάποια χρόνια από το όμορφο χόμπι των νομισμάτων!!
Τελικά μετά από πολύ καιρό αποχής από τα νομίσματα με κυρίευσε η μεγάλη μου αγάπη για τα ορυκτά του πλανήτη μας και συγκεκριμένα 
"Ο ορυκτός πλούτος της Ελλάδας" 
Τα περισσότερα χρόνια με τα ορυκτά ήταν μόνο αγορές από το εξωτερικό αλλά πλέον εχω σταματήσει να αγοράζω!!
Ο λόγος που σταμάτησα να αγοράζω ήταν ο πατέρας μου και τον ευχαριστώ πάρα πολύ!!
Ένα μεσημέρι καθώς γύρισε από την δουλειά μου έφερε δυο κρυστάλλους Χαλαζία,ένα μικρο και ένα μεγάλο δείγμα που τα ξέθαψε στην δουλειά του και έτσι από εκείνη την ημέρα κάθισα και έψαχνα στο διαδίκτυο τι ορυκτό πλούτο έχουμε στην Ελλάδα και στην πορεία γνώρισα δυο απίστευτα παιδιά (αλλά δεν είναι από Καλαμάτα) που ασχολούνται με τα ορυκτά και έμαθα πολλά πράγματα και πρόσφατα γνώρισα άλλο ένα παιδί από την πόλη μου στην Καλαμάτα που ασχολείται και αυτός,μέχρι πριν ένα μήνα δεν γνώριζα κάποιον που να ασχολείται με ορυκτά στην Καλαμάτα!!
Και από αυτόν τον φίλο έμαθα και μαθαίνω πολλά,ξεκινήσαμε τις εξορμήσεις (πεζοπορίες,σπήλαια) και ταυτόχρονα την αναζήτησή ορυκτών!!
Έτσι λοιπόν θα ανεβάζω φωτογραφίες και βίντεο από τα ορυκτά τις συλλογής μου!!
Αυτά τα λίγα από μένα και ένα μεγάλο ευχαριστώ στον πολύ αγαπητό μου φίλο Θανάση που με παρότρυνε να ξεκινήσω να ανεβάζω τα ορυκτά μου!!
Smile Heart Smile
Βασίλη, γνωρίζω ότι σε έχει γοητεύσει αυτό το χόμπι που έχει πολλές συγκινήσεις...!
Χαίρομαι που θα τα βλέπω από δω, μιας και δεν είμαι Καλαμάτα, να τα βλέπω δια ζώσης Smile
Τα πετρώματα που μου χάρισες ,όταν κατέβω θα τα ταξινομήσω σε βιτρίνα!
(04/11/20 21:00:27)rubirosa Έγραψε: [ -> ]Βασίλη, γνωρίζω ότι σε έχει γοητεύσει αυτό το χόμπι που έχει πολλές συγκινήσεις...!
Χαίρομαι που θα τα βλέπω από δω, μιας και δεν είμαι Καλαμάτα, να τα βλέπω δια ζώσης Smile
Τα πετρώματα που μου χάρισες ,όταν κατέβω θα τα ταξινομήσω σε βιτρίνα!
Καλησπέρα Θανάση μου σε ευχαριστώ πολύ,όταν με το καλό έρθεις να με ενημερώσεις να σου φτιάξω άλλο ένα δώρο Wink
Καλό βράδυ σε όλους και ξεκινάω με ένα πανέμορφο δείγμα Φθορίτη από τα έγκατα του Λαυρίου!!

https://youtu.be/K65zFH15ffU
Είναι εντυπωσιακός ο Φθορίτης ιδίως στο φως!!!
(05/11/20 18:42:12)rubirosa Έγραψε: [ -> ]Είναι εντυπωσιακός ο Φθορίτης ιδίως στο φως!!!
Καλησπέρα Θανάση είναι πανέμορφο,εκτός από αυτό εχω άλλα δυο Heart Heart
Φτιάξτε μια κατηγορία "Ορυκτά" για να μπορούν και άλλα μέλη να ανεβάζουν τα δικά τους!!
Βασίλη είναι στα υπ'όψιν.
(05/11/20 21:17:09)rubirosa Έγραψε: [ -> ]Βασίλη είναι στα υπ'όψιν.
Smile Smile Heart Heart 
Σε ευχαριστώ!!
Καλησπέρα σας δείτε εδώ ένα βίντεο από την τελευταία μου ανακάλυψη σε μια από τις πολλές πεζοπορίες που κάνω!!
Είναι μια σπηλιά που βρήκα τυχαία και την εχω ονομάσει "Σπήλαιο των Κρυστάλλων"  γιατί είναι εξολοκλήρου από κρυστάλλους και όταν άναψα τον UV φακό δείτε το αποτέλεσμα!!
Δεν εχω πει πουθενά που βρίσκετε γιατί όσο όμορφο είναι μέσα τόσο επικίνδυνο είναι έξω!!
Είναι επικίνδυνο να πέσουν τα βράχια από πάνω και να κλείσει η είσοδος και δεύτερον αν το μάθουν πολλοί θα μπουν μέσα και θα το καταστρέψουν!!
Απολαύστε το βίντεο!!

https://youtu.be/4dNF1zeTy-w
Εντυπωσιακός και ο φθορίτης ιδιαίτερα όταν περνάει από μέσα του το φώς, αλλά και το βίντεο. Να προσέχεις Βασίλη!
Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8