Συλλεκτικό Στέκι

Πλήρης έκδοση: Θουκιδηδης 2019
Βλέπετε μια σύντομη έκδοση του περιεχόμενου. Δείτε την πλήρη έκδοση.
Εξαιρετικό και υψηλόβαθμο σετ Χρήστο, να το χαίρεσαι! Έχεις μαζέψει αιθέρα στα αναμνηστικά ρε φίλε!
(29/01/21 00:30:59)nikos11 Έγραψε: [ -> ]Εξαιρετικό και υψηλόβαθμο σετ Χρήστο, να το χαίρεσαι! Έχεις μαζέψει αιθέρα στα αναμνηστικά ρε φίλε!

Νομιζω οτι τα αναμνηστικα νομισματα ειναι η αρχη του καθε νεου συλλεκτη προς τον συλλεκτισμο και βοηθαει σε αυτο το υλικο που ειναι φτιαγμενα μαζι με το μικρο τιραζ.
Ωραίο το σετ Χρήστο αλλά στο ασημένιο 69; Υπάρχει κάποια κατηγορία νομισμάτων στην οποία δεν έχεις παρουσία;
Η σειρα των αρχαιων ειναι εξαιρερικη και νομιζω θα αφησει ιστορια οτι και να λεμε.Τωρα αναφορικα με την πιστοποιηση αυτων  πιστευεται οτι προσδιδει υπεραξια στο νομισμα? Απο το να ειναι δηλαδη στο κουτι του κομπλε με πιστοποιητικο. Δεν ειμαι σιγουρος αλλωστε δεν υπαρχουν καν πλαστα.Π.χ. Θα εδινε καποιος κατι παραπανω για να παρει εναν αριστοτελη ή ευριπιδη πιατοποιημενο απ οτι εναν κομπλε απιστοποιητο? Οπως και να χει καλοριζικα και απο εμενα αγαπητε Smile
(30/01/21 13:04:45)apb Έγραψε: [ -> ]Η σειρα των αρχαιων ειναι εξαιρερικη και νομιζω θα αφησει ιστορια οτι και να λεμε.Τωρα αναφορικα με την πιστοποιηση αυτων  πιστευεται οτι προσδιδει υπεραξια στο νομισμα? Απο το να ειναι δηλαδη στο κουτι του κομπλε με πιστοποιητικο. Δεν ειμαι σιγουρος αλλωστε δεν υπαρχουν καν πλαστα.Π.χ. Θα εδινε καποιος κατι παραπανω για να παρει εναν αριστοτελη ή ευριπιδη πιατοποιημενο απ οτι εναν κομπλε απιστοποιητο? Οπως και να χει καλοριζικα και απο εμενα αγαπητε Smile

Σε ευχαριστω,το να μπει ενα αναμνηστικο νομισμα στο σλαμπ ειναι για καποιους πεταμενα χρηματα,εχω πολυ καλο φιλο που καταλαθος του επεσε νομισμα σλαμπαρισμενο μεσα στην λεκανη της τουαλετας  και δεν επαθε απολυτως τιποτα(δεν λεω σε κανεναν ποιος ειναι) Rolleyes
εμενα μου εχει πεσει  απο τα χερια χρυση χουντα 100ρικο σε μαγαζι γνωστου εμπορου και εφυγα περπατωντας αλλα moonwalk Big Grin
ειναι η μεγαλυτερη ασφαλεια το σλαμπ για ενα νομισμα και μετα απο ενα σημειο τα ομορφα κουτια με το πιστοποιητικο ειναι τεραστιο προβλημα για τον συλλεκτη και την οικογενεια του.Και οταν γραφει και MS η PF-DC 70  .....καλο το 69 αλλα αλλη χαρη το 70
Σε PR70 σίγουρα παίρνουν κάποια υπεραξία, γιατί υπάρχουν συλλέκτες που τα θέλουν όλα πιστοποιημένα. Εγώ δεν μπαίνω στη διαδικασία πιστοποίησής τους, αλλά καταλαβαίνω και αυτούς που το κάνουν.
είναι αναπόφευκτη η στροφή προς την πιστοποιηση. Βλέπω ότι και αγγλοι συλλεκτες προς τα εκεί στρεφονται. Αυτό γιατί το μεγαλυτερο μέρος των αναμνηστικών που ειναι προς πωληση είναι κακοποιημένα. Πιασμένα με χέρια ,δαχτυλιες, πέσιμο από χέρι , μέχρι και τριχα έχω βρει σε καψουλα.Και τι να το κάνεις ένα αναμνηστικο νόμισμα αν δεν είναι τελειο. 69-70. Οτι λογοτερο bullion value.