Συλλεκτικό Στέκι

Πλήρης έκδοση: Ποικιλιες 50 Λεπτου 1874-Α
Βλέπετε μια σύντομη έκδοση του περιεχόμενου. Δείτε την πλήρη έκδοση.
Σελίδες: 1 2
Στην ιστοσελιδα mycoins.gr αναφερονται οι 2 ποικιλιες του 50λεπτου του 1874-Α, δηλαδη η CF020 και αυτη με "πιο 'ΧΟΝΤΡΗ' εκτυπωση στην κεφαλη του Γεωργιου" (CF022). Μπορειτε να μου πειτε ποια ειναι η διαφορα και σε τι αναφερεται η αναφορα σε  "ΧΟΝΤΡΗ εκτυπωση"?
Απο τις φωτογραφιες που πηρα απο αυτην την ιστοσελιδα, δεν φαινεται να υπαρχει διαφορα στο μεγεθος του κεφαλιου του Γεωργιου - βλεπε συννημενο αρχειο οπου γινεται η συγκριση, το μαυρο περιγραμμα ειναι απο την CF020 και το κοκκινο απο την CF022 απο την παραπανω ιστοσελιδα. Εχει γραφτει παλια οτι η μια ειναι ιδια με το κεφαλι στο 50λεπτο του 1883 αλλα θα ηθελα να ξερω ποιες ακριβως ειναι οι διαφορες μεταξυ των δυο.
Ευχαριστω,
Σωτηρης
Το κεφάλι στο 50λεπτο του 1883 είναι πιο "ανάγλυφο" πιο "κουρμπαριστό" κατά μία έννοια σε σχέση με το "συνηθισμένο" κεφάλι του 1874.

Στο 50λεπτο του 1874 λοιπόν, συναντάμε και τα δύο κεφάλια. Και αυτό του 1883 και το..."δικό του".

Υπεραξία δεν υπάρχει σε κανένα, αν και αυτό του 1883 στο 1874, συναντάται πιο αραιά. Πρέπει να τα έχεις "στο χέρι" για να δεις τις διαφορές.
Συμφωνώ απολυτα με τον “soumies” !
Υπάρχει η συγκεκριμένη ποικιλία ! Ως προς την τιμή δεν υπάρχει διαφορα με ένα «κανονικό», η διαφορα είναι αυτά που ανέφερε και ο “soumies”.Είναι πιο χοντροκομμένο-«φουσκωμένο» το κεφάλι του Γεωργίου σε σχέση με το κανονικό πορτρέτο του 1874 

Επειδή είμαι από κινητό δεν μπορώ μα δω καλά την φωτογραφία που ανεβασατε κ. Σωτήρη αλλά νομίζω ότι και τα δυο τα συγκεκριμένα είναι με το κανονικό κεφάλι 

Έχω φωτογραφίες στο αρχείο μου από την ποικιλία θα ανεβάσω το απόγευμα !

ΥΓ
Εγώ προσωπικά τα ξεχωρίζω από το μαλλι, πιστεύω είναι το πιο εύκολο σημείο για να δούμε την διαφορα !
(19/04/21 12:48:28)kostas06 Έγραψε: [ -> ]... αλλά νομίζω ότι και τα δυο τα συγκεκριμένα είναι με το κανονικό κεφάλι
Οπως αναφερω και στην αναρτηση μου, πηρα τις φωτογραφιες που επεξεργαστηκα για τις 2 ποικιλιες απο την ιστοσελιδα mycoins.gr. Αν δεν ειναι οι σωστες τοτε αλλαζει το θεμα.
Ειναι σημαντικο να εχουμε τις σωστες φωτογραφιες για να μπορεσουμε να δειξουμε τις διαφορες.
Σωτηρης
Στα πενηντάλεπτα του 1874-Α υπάρχει η ποικιλία με το "ψηλό ανάγλυφο" της κεφαλής του Γεωργίου Α'. Είναι ίδιος τύπος κεφαλής με αυτόν που υπάρχει στα proof πενηντάλεπτα του 1874-Α και στα νομίσματα 50 λεπτών κανονικής κοπής του 1883. Στο βιβλίο "ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΚΟΠΙΑ ΒΑΣΙΛΕΥΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Α'", του Ιωάννη Βασιλάκη υπάρχουν καταπληκτικές φωτογραφίες των τύπων αυτών (ο Βασιλάκης τον χαρακτηρίζει 3ον τύπο-high head relief ).
Σε συνέχεια των παραπάνω ανεβάζω 2 φωτογραφίες, η πρώτη είναι με την απλή κεφαλή 1 και η δεύτερη με την κεφαλή 3.
(20/04/21 18:01:12)PANAGIOTIS Έγραψε: [ -> ]Σε συνέχεια των παραπάνω ανεβάζω 2 φωτογραφίες, η πρώτη είναι με την απλή κεφαλή 1 και η δεύτερη με την κεφαλή 3.
Η δευτερη φωτογραφια ειναι βεβαια απο το 50λεπτο του 1883 (απο τα νομισματοσημα), οχι του 1874-Α οπως αναφερεται στο αρχειο (50 ΛΕΠΤΑ 1874 3.jpg)
(20/04/21 23:32:38)sotiris Έγραψε: [ -> ]
(20/04/21 18:01:12)PANAGIOTIS Έγραψε: [ -> ]Σε συνέχεια των παραπάνω ανεβάζω 2 φωτογραφίες, η πρώτη είναι με την απλή κεφαλή 1 και η δεύτερη με την κεφαλή 3.
Η δευτερη φωτογραφια ειναι βεβαια απο το 50λεπτο του 1883 (απο τα νομισματοσημα), οχι του 1874-Α οπως αναφερεται στο αρχειο (50 ΛΕΠΤΑ 1874 3.jpg)

Σωστός!
Αυτές οι ποικιλίες θυμάμαι, ήταν πάλαι ποτε τα «μυστικά» των παλιών της ΠΝΕ, και οι οποίοι βέβαια πολύ δύσκολα μοιράζονταν την γνώση όπως γίνεται σήμερα. Θυμήθηκα τώρα μια φορα που είχε βγει ένα 50αρακι του 74 με το πιο γεμάτο κεφάλι και το είχαν φτάσει σε τριπλάσια τιμή ενός κανονικού. 

Εγώ, δε σκάμπαζα τίποτα, ακόμη κι όταν μου το δείξανε (μόνο του όμως, χωρίς ένα άλλο για να δω την διαφορα). Τότε ακόμα ίσως είχε μια διαφορα τιμής, σήμερα όχι πια.
(22/04/21 15:34:14)digo Έγραψε: [ -> ]Αυτές οι ποικιλίες θυμάμαι, ήταν πάλαι ποτε τα «μυστικά» των παλιών της ΠΝΕ, και οι οποίοι βέβαια πολύ δύσκολα μοιράζονταν την γνώση όπως γίνεται σήμερα. Θυμήθηκα τώρα μια φορα που είχε βγει ένα 50αρακι του 74 με το πιο γεμάτο κεφάλι και το είχαν φτάσει σε τριπλάσια τιμή ενός κανονικού. 

Εγώ, δε σκάμπαζα τίποτα, ακόμη κι όταν μου το δείξανε (μόνο του όμως, χωρίς ένα άλλο για να δω την διαφορα). Τότε ακόμα ίσως είχε μια διαφορα τιμής, σήμερα όχι πια.

Δημήτρη εγώ πάντως αγοραζω με υπεραξία 50 λεπτα 1874 με υψηλό κεφάλι τυπου 1883 .Ειδικά όποιος έχει 64 και πανω ας μου στείλει email .
Σελίδες: 1 2