Συλλεκτικό Στέκι

Πλήρης έκδοση: Essai 1877
Βλέπετε μια σύντομη έκδοση του περιεχόμενου. Δείτε την πλήρη έκδοση.
Σελίδες: 1 2 3
Θα ήθελα να ανεβάσω κι εγώ μια αγαπημένη μου σειρά ολοκληρωμένη και αρκετά σπάνια όπως πιστεύω. Ελπίζω οι φωτογραφίες να είναι ικανοποιητικές ...
Κι οι επόμενες φωτογραφίες της σειράς.
Εκπληκτικό σετ, νομίζω ότι είναι η πρώτη φορά που βλέπω το σετ ολοκληρωμένο! Συγχαρητήρια, μία συλλογή από μόνο του!!!
Σαν set 2 φορές την έχω δει, η μία στο Numismatica Genevensis, δεν θυμάμαι την 2η και 1,2 μεμονομένα σε 20 χρόνια!
Πολύ σπάνιο σετ και σε καταπληκτική κατάσταση,μεγάλη επιτυχία,να το χαίρεσαι!!!!!
Φανταστικο σετ. Συγχαρητηρια φιλε μου
(26/04/21 22:29:37)nikos11 Έγραψε: [ -> ]Εκπληκτικό σετ, νομίζω ότι είναι η πρώτη φορά που βλέπω το σετ ολοκληρωμένο! Συγχαρητήρια, μία συλλογή από μόνο του!!!

+1000
Πολύ όμορφο!
(26/04/21 22:29:37)nikos11 Έγραψε: [ -> ]Εκπληκτικό σετ, νομίζω ότι είναι η πρώτη φορά που βλέπω το σετ ολοκληρωμένο! Συγχαρητήρια, μία συλλογή από μόνο του!!!

Νίκο μου, κακά μαντάτα. Αρχισες και ξεχνάς  Smile
Το έχεις δεί, όπως και πολλοί άλλοι φίλοι, στην συλλογή μου

Πολύ ωραίο σετ και σπανιώτατο. Συγχαρητήρια πολλά, στον κάτοχό τους

Από ότι μου έλεγε φίλος μου, (υψηλό στέλεχος του Νομ/πείου των Παρισίων, που είχα γνωρίσει την 10ετία του 1970), τα ESSAI κοβόταν συνήθως σε 8-9 κομμάτια τα οποία πήγαιναν εκτός από τις παραγγέλουσες κυβερνήσεις, σε συγκεκριμένες συλλογές μουσείων, νομ/πείων κλπ.

Μέχρι σήμερα γνωρίζω ότι έχουν παρουσιαστεί, πλήρη σετ, το 1979 στον Spink, το 1998 στον Hess-Divo, το 2002 στο Καραμήτσο, το 2004 και 2012 στην Num. Genevensis. Αρκετά μεμονωμένα κομμάτια, έχουν παρουσιαστεί από το 1974 μέχρι σήμερα, και σε δημοπρασίες των Stack's, Spink America, Baldwin's, Heritage, London Coin Gall, κλπ κλπ.
Κάποια από αυτά, είχαν υπολλείματα βερνικιού και λεγόταν ότι ήταν από την συλλογή του Farouk. Ως γνωστόν, ο Farouk, είχε την συνήθεια να περνά πολλά νομίσματα της συλλογής του με διαφανές βερνίκι νυχιών, για λόγους προστασίας. Eτσι νόμιζε - ετσι έκανε !!!  

ορφεας
(27/04/21 09:07:13)orfeas Έγραψε: [ -> ]
(26/04/21 22:29:37)nikos11 Έγραψε: [ -> ]Εκπληκτικό σετ, νομίζω ότι είναι η πρώτη φορά που βλέπω το σετ ολοκληρωμένο! Συγχαρητήρια, μία συλλογή από μόνο του!!!
Νίκο μου, κακά μαντάτα. Αρχισες και ξεχνάς  Smile
Το έχεις δεί, όπως και πολλοί άλλοι φίλοι, στην συλλογή μου

ορφεας
Γειά σου Ορφέα μου, το ότι έχω αρχίσει και ξεχνάω είναι γεγονός Big Grin Big Grin , αλλά για να είμαι ειλικρινής, ενώ είχα την τύχη και το προνόμιο να δω εξαιρετικά νομίσματα της συλλογής σου, τα συγκεκριμένα νομίζω ότι δεν ήταν μέσα σε αυτά που είχα δει. 

Ίσως όταν με το καλό τελειώσει όλη αυτή η ταλαιπωρία που περνάμε να είναι μία καλή αφορμή για να τα πούμε από κοντά Smile Wink !
εξαιρετικά κομμάτια. Μπράβο φίλε μου!!!
Σελίδες: 1 2 3