Συλλεκτικό Στέκι

Πλήρης έκδοση: Δύσκολα ΧΑΛΚΙΝΑ νομίσματα Οθωνα
Βλέπετε μια σύντομη έκδοση του περιεχόμενου. Δείτε την πλήρη έκδοση.
Σελίδες: 1 2
Παρακάτω σας παρουσιάζω κάποια νομίσματα του Οθωνα που τα θεωρω σπάνια.
Δεν μπαίνω στην διαδικασία να τα χαρακτηρίσω κυκλοφορίας, ποικιλίες, trial strike, δοκίμια ή ότι άλλο.  Ας τα χαρακτηρίσει ο καθένας όπως θέλει.
 
Ομάδα Α.  Διάφορα
 
1.      5 λεπ  1833,  κοπή νομίσματος
2.      5 λεπ  1833,  χωρίς οδόντωση
3.      5 λεπ  1833,  uniface, strike on the reverse (tin)
4.      ½ δρ    1833,  σε χάλκινο δίσκο
5.      1 δρ     1833   σε χάλκινο δίσκο
6.      5 λεπ   1836
7.      2 λεπ   1837  χωρίς οδόντωση
8.      10 λεπ 1844  ΒΑΣΙΛΕΙΑ
9.      10 λεπ 1845  κοπή μεταλλίου
10.  10 λεπ 1847  μεγάλη κορώνα
11.  10 λεπ 1849  μεγάλη κορώνα
12.    1 δρ   1851  σε φαρδύ χαλκινο δίσκο (dia : 24,6 mm αντί 21,0 mm)
 
Σύνολο νομισμάτων ομάδος A :  12 
 
 
Υπάρχουν επίσης και τα κατωτέρω,  με κυμαινόμενη δυσκολία από εύκολα μεχρι σπανιότατα, ανάλογα με την ποικιλία.
 
Ομάδα Β. Δοκίμια Εrtel  1833
 
     1. α, β.          1  λεπ  με το ΕRTEL στο κέντρο  Κοπή μεταλλίου, χαλκός και χαλκός με επαργύρωση
     2. α, β, γ, δ.  1 λεπ με το ERTEL στο άνω μέρος. Κοπή μεταλλίου και νομίσματος, χάλκινα ή/και επαργυρωμένα
     3. α, β, γ, δ,  2 λεπ   Κοπή μεταλλίου και νομίσματος, χάλκινα ή/και επαργυρωμένα
     4. α, β, γ, δ.  5 λεπ   Κοπή μεταλλίου και νομίσματος, χάλκινα ή/και επαργυρωμένα
     5. α, β, γ, δ,  10 λεπ   Κοπή μεταλλίου και νομίσματος, χάλκινα ή/και επαργυρωμένα
     6. α, β, γ, δ,   1 δρ   Κοπή μεταλλίου και νομίσματος, χάλκινα ή/και επαργυρωμένα
     7. α, β, γ, δ,   5 δρ   Κοπή μεταλλίου και νομίσματος, χάλκινα ή/και επαργυρωμένα
    
     Σύνολο νομισμάτων ομάδος Β :  26 
 
 
 
Ορφεας – Παναγιώτης Αρκομάνης
Υ.Γ. Ολα τα ανωτέρω (πλην του Νο 10 της Α ομάδος), υπάρχουν στην συλλογή μου, αποκτηθέντα από 1961-2000
Νάσαι καλά Ορφέα μου, να χαίρεσαι τη συλλογή σου!!!
Αρκετοί φίλοι με ρωτούν με e-mail η τηλεφωνικά και απαντώ εδώ ότι,
 
στην συλλογή που αγόρασα απο τον Gus Pappas το 2008,
δεν υπήρχε κανένα από την παραπάνω λίστα εκτός του 10 λεπ 1844 ΒΑΣΙΛΕΙΑ
 
ορφεας
Ορφέα πολύ ωραίο ποστ, αρκετά του 1833 δεν τα γνώριζα. 
Είμαι τυχερός που έχω θαυμάσει την Χάλκινη Δραχμή 1833 της συλλογής σου. 

Παναγιώτης
Σ ευχαριστούμε Ορφέα που μας μορφώνεις νομισματικά με τις γνώσεις σου. Το δεκάλεπτο του 1844 Βασιλεία το βάζεις μέσα σε αυτή την ομάδα; Έχω ένα δεκάλεπτο του 1833 χωρίς οδόντωση που το είδε ο Πολυδεύκης ο Καραμίτσος και εκτίμησε πως είναι μάλλον λιμαρισμένο.
(26/08/21 14:10:48)sroussos Έγραψε: [ -> ]Σ ευχαριστούμε Ορφέα που μας μορφώνεις νομισματικά με τις γνώσεις σου. Το δεκάλεπτο του 1844 Βασιλεία το βάζεις μέσα σε αυτή την ομάδα; Έχω ένα δεκάλεπτο του 1833 χωρίς οδόντωση που το είδε ο Πολυδεύκης ο Καραμίτσος και εκτίμησε πως είναι μάλλον λιμαρισμένο.

Αγαπητέ Στέργιε, 

Τόσα χρόνια, δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου 10 λεπ 1833 χωρίς οδόντωση, αλλά αυτό δεν αποκλείει και την ύπαρξή του.

Θα σου πρότεινα να εξετάσεις πολύ καλά 2 πράγματα.
1) το rim του νομίσματος να είναι τέλειο και όχι πειραγμένο.
2) Η διάμετρος να είναι ίδια με του κανονικού νομίσματος

Θέλει πολύ μεγάλη προσοχή και ακρίβεια.

Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα

ορφεας
Τότε που το έψαξα κατέληξα πως μάλλον είναι πειραγμένο και το έβαλα στην θυρίδα . Ανεβάζω δυο φωτογραφίες  να υπάρχουν
και άλλη μια
θα ήθελα την άποψη σας για αυτό το δίλεπτο 1837, μισό με οδόντωση και μισό χωρίς οδόντωση.
(28/08/21 15:09:11)giorgosd Έγραψε: [ -> ]θα ήθελα την άποψη σας για αυτό το δίλεπτο 1837, μισό με οδόντωση και μισό χωρίς οδόντωση.
Εχεί τέτοια νομίσματα ο Όθωνας είναι από σφάλμα στο κολλάρο  . Δεν τα γράφουν καν ως Mint error.  Έστειλα ένα 1/4 δραχμής  1834 που ήταν με στεφάνι χαραγμένη σε πολύ μικρό τμήμα το έδωσαν κανονικά βαθμό αλλά σφάλμα δεν έγραψαν.
Σελίδες: 1 2