Συλλεκτικό Στέκι

Πλήρης έκδοση: 10 ΛΕΠΤΑ 1830 286
Βλέπετε μια σύντομη έκδοση του περιεχόμενου. Δείτε την πλήρη έκδοση.
Ένα όμορφο δεκάλεπτο του 1830, ποικιλία 286.....είναι σλαμπαρισμένο σε παλιό και με ξυσίματα slab της εγγλέζικης εταιρείας CGS (πιστοποιεί από 0-100).
Πολύ όμορφη πατίνα,έχει κρατήσει ωραίο χρωματισμό!!!!
Παναγιώτη αν κατάλαβα καλά από προηγούμενες αναρτήσεις σου, ενώ δεν ασχολολιοσουνα τόσο με τον Κυβερνήτη (όσο με τον Οθωνα και τον Γεώργιο) τουλάχιστον στην αρχή της συλλεκτικής σου διαδρομής, προφανώς οι πολύ καλές πηγες σου σου πρότειναν εξαιρετικής ποιότητας Καποδιστριες που… μάλλον δεν χρειάστηκε και να σου κάνουν κεφαλοκλειδωμα για να αγοράσεις , κι όταν ήρθε η ώρα είχες ήδη ένα μίνι θησαυρό, κι άντε πιάστε με έτσι;  Wink

Την ξέρω την CGS, άκου κυβερνήτης σε δικό τους holder. Το 99.99% των νομισματων τους είναι αμιγώς Αγγλικά. Από περιέργεια τι του έβαλαν; 50-60-65?  Το πάνε και με τα good very fine, about EF κλπ αν δεν απατώμαι, που δεν είναι καθόλου κακό αλλά ούτε και σ’αυτους δεν επιασε τελικά.
(25/02/22 09:53:51)digo Έγραψε: [ -> ]Παναγιώτη αν κατάλαβα καλά από προηγούμενες αναρτήσεις σου, ενώ δεν ασχολολιοσουνα τόσο με τον Κυβερνήτη (όσο με τον Οθωνα και τον Γεώργιο) τουλάχιστον στην αρχή της συλλεκτικής σου διαδρομής, προφανώς οι πολύ καλές πηγες σου σου πρότειναν εξαιρετικής ποιότητας Καποδιστριες που… μάλλον δεν χρειάστηκε και να σου κάνουν κεφαλοκλειδωμα για να αγοράσεις , κι όταν ήρθε η ώρα είχες ήδη ένα μίνι θησαυρό, κι άντε πιάστε με έτσι;  Wink

Την ξέρω την CGS, άκου κυβερνήτης σε δικό τους holder. Το 99.99% των νομισματων τους είναι αμιγώς Αγγλικά. Από περιέργεια τι του έβαλαν; 50-60-65?  Το πάνε και με τα good very fine, about EF κλπ αν δεν απατώμαι, που δεν είναι καθόλου κακό αλλά ούτε και σ’αυτους δεν επιασε τελικά.




Το κουτάκι γράφει 70, την γλύτωσε στην τελευταία αποστολή των γυμνών νομισμάτων......δεν ξέρω αν κάποτε το στείλω, ακριβώς γιατί ήδη είναι προστατευμένο.....δεν τα στέλνω ξανά και ξανά όπως άλλοι. Τελευταία άρχισαν να τα στέλνουν για να γράψουν και το όνομά σου στο κουτί....ως τάδε collection. Όταν ο συλλέκτης είναι γνωστός λένε ότι πιάνουν καλύτερες τιμές στην πιθανή πώληση! Όσον αφορά τη συγκεκριμένη εταιρεία, είναι και το μοναδικό που έχω από αυτούς....
Να και το κουτάκι....
Το νόμισμα είναι σε πολύ καλή κατάσταση αξίζει να πιστοποιηθεί όμως εγώ προσωπικά θα το κρατούσα  όπως είναι .
(25/02/22 10:17:07)PANAGIOTIS Έγραψε: [ -> ]Το κουτάκι γράφει 70, την γλύτωσε στην τελευταία αποστολή των γυμνών νομισμάτων......δεν ξέρω αν κάποτε το στείλω, ακριβώς γιατί ήδη είναι προστατευμένο.....δεν τα στέλνω ξανά και ξανά όπως άλλοι. Τελευταία άρχισαν να τα στέλνουν για να γράψουν και το όνομά σου στο κουτί....ως τάδε collection. Όταν ο συλλέκτης είναι γνωστός λένε ότι πιάνουν καλύτερες τιμές στην πιθανή πώληση! Όσον αφορά τη συγκεκριμένη εταιρεία, είναι και το μοναδικό που έχω από αυτούς....

Ένα κι ένα πάντως είναι και τα Καποδιστριακα σου. Προστατευμένο είναι σίγουρα , παρ’ολ’αυτα όμως  στον Καποδίστρια, νομίζω ότι  η NGC επιβάλλεται και λόγω αναγραφής της ποικιλίας επάνω. Till that day που έλεγε κι ο James Caan σε ένα αγαπημένο μου έργο.  Smile

Όσο για τα pedigree (το όνομα του συλλέκτη), αυτό ισχύει εδώ και δεκαετίες στην Αμερική αλλά για συλλογές δεκάδων εκατομμυρίων, και σε κάποιες ειδικές περιπτώσεις πολύ σπάνιων νομισματων που πέρασαν από συλλεκτες κολοσσούς, οι διάφοροι κάτοχοι μπορεί να ξεκινούν από το… 1875 και να περνούν ανα γενεεες σε αντίστοιχης κλάσης συλλεκτες. Φυσικά και αναφέρονται στις περιγραφές σε πλήρη σειρά και στο σλαμπ γίνεται κάποια επιλογή λόγω χώρου, ενώ οι εντόπιες προσπάθειες είναι κωμικοτραγικές.
Και να ένα παράδειγμα μιας τέτοιας περιγραφής ενός μοναδικού χρυσού Αμερικανικού δοκιμίου $10:

$10 1863 J-349. PCGS PR64 CAMEO. The pattern eagle was struck in gold by George Eckfeldt on August 2, 1863 and was delivered to the Chief Coiner Lewis R. Broomall. The obverse die was the regular proof die of 1863, while the reverse of J-349 features the motto “GOD OUR TRUST” in a ribbon in the field above the eagle. From Chief Coiner Broomall, this coin went into the Colonel Mendes I. Cohen Collection, which was sold by Edward Cogan in October 1875, lot 1339 for $17. The exceedingly rare coin was sold over the years to the Heman Ely Collection, W. Elliot Woodward, T. Harrison Garrett Collection, Robert Garrett Collection, John Work Garrett Collection, and at one time was donated to Johns Hopkins University. Johns Hopkins sold this coin in Bowers & Ruddy’s March 1980 auction where it appeared as lot 1088 and it sold for $57,500. It later appeared in Superior’s January 1988 sale of the A. Bernard Shore Collection, lot 4286, where it sold for $150,000. Sometime later it was purchased by the same collector who owned the J-452. About a decade ago, the family of that collector reached out to Sperber, and she arranged the sale to Bob R. Simpson, where it has remained in the Bob R. Simpson Collection ever since. This will be the first time in over 34 years that the coin will be available at auction. PCGS values the treasure at $1,250,000, but since the characteristics allow it to be positively identified as the only example known to survive this museum caliber rarity could easily be exceeded at auction.

Τώρα αν το σλαμπ θα γράφει απλά ex Simpson, η ex Simpson, Garett, Colonel Mendes Cohen, αυτό είναι δικό τους θέμα, αλλά νομίζω έγινα αντιληπτός. Από $17 το 1875 ίσως και στο $1.5 εκατομμύρια σχεδόν 150 χρόνια μετά, αλλά και τι διακράτηση είχε από τον καθένα, χωρια που κανένας τους δεν είναι..τυχαίος.