Συλλεκτικό Στέκι

Πλήρης έκδοση: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΘΗΝΑΣ
Βλέπετε μια σύντομη έκδοση του περιεχόμενου. Δείτε την πλήρη έκδοση.
Από επίσκεψη στο Νομισματικό Μουσείο Αθηνών, όπου υπάρχει ακόμα η περιοδική έκθεση: ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.....υπάρχουν οι μήτρες δίπλα στα νομίσματα και στα μετάλλια (επιτέλους τις έβγαλαν από τα υπόγεια να τις δει ο κόσμος). Βέβαια ανεβάζω ενδεικτικά κάποια νομίσματα του Όθωνα, υπάρχουν εκατοντάδες από την αρχαιότητα, στο βυζάντιο κ.λ.π. Εισιτήριο 3 ευρώ, νομίζω όλοι πρέπει να πάνε (αν δεν έχετε ήδη πάει..)
Και κάτι που πρόσεξα, το μοναδικό τάλιρο του 46 κάθε φορά που το βλέπω μου φαίνεται χειρότερο....το καθαρίζουν ή δεν ξέρω τι άλλο κάνουν....πάντως η συγκεκριμένη παρουσίαση μου άρεσε περισσότερο από την παρουσίαση που είχα δει σε παλαιότερες επισκέψεις....
Mπράβο Παναγιώτη.

Οπως πάντα, πολυ ωραία και πολύ χρήσιμη η ανάρτησή σου

Ορφεας-Παναγ. Αρκομάνης
(10/01/23 22:17:53)orfeas Έγραψε: [ -> ]Mπράβο Παναγιώτη.

Οπως πάντα, πολυ ωραία και πολύ χρήσιμη η ανάρτησή σου

Ορφεας-Παναγ. Αρκομάνης


Να είστε καλά, στην επίσκεψη αυτή πήρα μαζί και τον γυιό μου για να δει τη σπουδαιότητα της νομισματικής μας ιστορίας.....από την αρχαιότητα, τις "χελώνες" της Αίγινας (πρώτα θαλάσσιες και μετά χαιρσέες) και τις δραχμές της Αθήνας με τη θεά σε διάφορες μορφές μέχρι τα ελληνιστικά χρόνια, το βυζάντιο και τα νεότερα νομίσματα μετά την τουρκοκρατία....βλέπει κανείς να αποτυπώνεται στα νομίσματα ολη η ιστορία και η ζωή του τόπου μας. Για να βλέπουμε και την σπουδαιότητα του συλλέγειν νομίσματα, όχι μόνο το΄πόσο κάνει αυτό και σε τι κατάσταση είναι.....ανεβάζω και ένα όμορφο χάλκινο δεκάλεπτο του 1850 (δυστυχώς μόνο την μια μεριά, όπως ήταν στην προθήκη), είναι η ποικιλία με την φαρδιά ημερομηνία (W-wide), το Τ βρίσκεται κοντά στο Α και λείπει ο καρπός από την κορυφή του δεξιού στεφανιού (πάνω από το 10). Ελπίζω να μην κούρασα!
Τυχεροί οι Αθηναίοι , και καλή επιτυχία με το γιό σου  να του μεταδόσεις  το μεράκι σου με τα νομίσματα . Η δεκάρα του 1850 είναι τύπος Dw κατά Ορφέα
Παναγιώτη πολύ καλή η πρόταση/πρόσκληση για την επίσκεψη στο Μουσείο. Θυμάμαι όταν είχα πάει την πρώτη φορά πριν χρόνια, ότι δεν μπορούσα να αντιληφθώ τη σπανιότητα και τη σπουδαιότητα μερικών εκθεμάτων.
(11/01/23 19:11:07)sroussos Έγραψε: [ -> ]Τυχεροί οι Αθηναίοι, και καλή επιτυχία με το γιό σου να του μεταδόσεις το μεράκι σου με τα νομίσματα. Η δεκάρα του 1850 είναι τύπος Dw κατά Ορφέα
Καλά ρε συ και εμείς μην φανταστείς ότι είμαστε καθημερινοί θαμώνες του Νομισματικού Μουσείου. Είναι σαν αυτό που λένε φίλοι μου (και όχι μόνο) από την επαρχία για τα θέατρα στην Αθήνα "Α, τυχεροί εσείς που έχετε τόσα θέατρα!" και οι περισσότεροι από αυτούς έχουν πάει πιο πολλές φορές στο θέατρο από εμένα αφού οργανώνουν ειδικές εκδρομές για αυτό το λόγο.