Συλλεκτικό Στέκι

Πλήρης έκδοση: 5 ΛΕΠΤΑ 1848 ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΕΣ....
Βλέπετε μια σύντομη έκδοση του περιεχόμενου. Δείτε την πλήρη έκδοση.
Όμορφο πενταλεπτάκι του 1848....προσέξτε στην πλευρά του εθνόσημου, κάτω από τους "ρόμβους-κοσμήματα" στο στέμμα υπάρχουν πάλι χτυπημένοι ισάριθμοι "ρόμβοι"....δεν το είχα ξαναδεί πουθενά σε κανένα πεντάλεπτο και βέβαια όσο και να το έψαξα δεν το ξαναβρήκα σαν error....Ο Όθωνας θα μας εκπλήσει πάντα με τις μικρολεπτομέρειες που βρίσκουμε στα νομίσματά του....
Και οι δικές μου φωτό.....σχόλια ελεύθερα, άλλωστε για σχολιασμό το έβαλα μια και βλέπω ανομβρία στα ελληνικά......
Πολύ όμορφο εύρημα κύριε Παναγιώτη!!!!Έχει διπλοχτυπηθει το νόμισμα, φαίνεται έντονα και από τα γράμματα στην λέξη Ελλάδος!!!! Επίσης, άσχετο με τα προηγούμενα, λείπει και το αριστερό σκέλος του σταυρού!!!Πάρα πολύ ενδιαφέρον νόμισμα!!!
Η αλήθεια είναι ότι με έκανες να ψάχνω μία προς μία όλες τις φωτογραφίες με τα νομίσματά μου της εποχής του Όθωνα και παρόμοιο πράγμα δεν ξαναείδα! Πραγματικά εντυπωσιακό το εύρημα Παναγιώτη!
Εγώ πάλι πρώτα το απέκτησα και μετά είδα το διπλοχτύπημά του ή ότι τέλως πάντων ότι είναι αυτό το error.....
Γειά σου Παναγιώτη μου με τις πολύ ευχάριστες εκπλήξεις σου ! ! ! 

Με την πρώτη ματιά στα γράμματα, φαίνεται μια συνηθισμένη διπλοεκτύπωση. 

Οι μεγάλες αποστάσεις των διπλοκτυπημένων ρόμβων όμως ? ? ?
Δεν θυμάμαι να ξαναέχω δει τέτοιο πράγμα, ούτε βρίσκω ούτε μπορώ να δώσω κάποια εξήγηση για αυτό 

Μπράβο για το νέο σου απόκτημα και πάλι Μπράβο που το μοιράζεσαι μαζί μας


Ορφεας-Παναγ. Αρκομάνης
Πολύ ενδιαφέρον εύρημα!!!
Δεν το έχω συναντήσει ως τώρα . Πολύ σπάνιο. Διπλό χτύπημα στους ρόμβους δεν λέει μεγάλη η απόσταση . Αν οι ρόμβοι είχαν χαραχθεί  σε λάθος  σημείο  και δεν σβήσθηκαν  θα υπάρχει και σε άλλο πεντάλεπτο στο δικό μου δεν έχει .