Συλλεκτικό Στέκι

Πλήρης έκδοση: The El Greco Collection of Modern Greek Rarities
Βλέπετε μια σύντομη έκδοση του περιεχόμενου. Δείτε την πλήρη έκδοση.
Σελίδες: 1 2
Παναγιώτη περίμενα πως θα το είχες ήδη ανεβάσει. Ο Καραμίτσος  σε συνεργασία με την Νomos (σε αυτή θα γίνει η δημοπρασία για εύλογους λόγους)  στις 23 Μαρτίου 2024  μας δίνουν την χαρά να παρακολουθήσουμε την πιο  σημαντική δημοπρασία "The El Greco Collection of Modern Greek Rarities" των πολλών τελευταίων χρόνων. Το τί έχει ; Πάρα πολλά μουσειακά νομίσματα που σπάνια συναντάμε. Που συνήθως έχουμε ακούσει να αναφέρονται από τον Ορφέα εδώ και παλιότερα στου Ποδαρά το site.   Τουλάχιστον θα τα κρατήσουμε στα αρχεία μας γιατί δεν νομίζω όσο ζούμε θα έχουμε την τύχη να  ξανασυναντήσουμε μερικά από αυτά .
(08/02/24 20:53:28)sroussos Έγραψε: [ -> ]Παναγιώτη περίμενα πως θα το είχες ήδη ανεβάσει. Ο Καραμίτσος  σε συνεργασία με την Νomos (σε αυτή θα γίνει η δημοπρασία για εύλογους λόγους)  στις 23 Μαρτίου 2024  μας δίνουν την χαρά να παρακολουθήσουμε την πιο  σημαντική δημοπρασία "The El Greco Collection of Modern Greek Rarities" των πολλών τελευταίων χρόνων. Το τί έχει ; Πάρα πολλά μουσειακά νομίσματα που σπάνια συναντάμε. Που συνήθως έχουμε ακούσει να αναφέρονται από τον Ορφέα εδώ και παλιότερα στου Ποδαρά το site.   Τουλάχιστον θα τα κρατήσουμε στα αρχεία μας γιατί δεν νομίζω όσο ζούμε θα έχουμε την τύχη να  ξανασυναντήσουμε μερικά από αυτά .
https://www.biddr.com/auctions/nomos/browse?a=4324
Μουσειακά νομίσματα, το εικοσάδραχμο του Όθωνα στα 500000, 600000 με τα fees δεν τα λες και λίγα.....χρυσό εικοσάρικο του 60, έχω δει άλλο ένα να πουλιέται παλιά από δημοπρασία του Καραμήτσου. Το ζευγάρι πενηντάρικο και κατοστάρικο του 75, καταπληκτικά....υπάρχει ένα ζευγάρι στο μουσείο Μπεκάκη. Τάλιρα του 44 και του 45 σε MS63.....κ.λ.π. Τα περισσότερα βέβαια είναι μόνο για view...κι αυτό καλό είναι. Ο οίκος δημοπρασιών Καραμήτσος είναι μακράν ο σημαντικότερος στα ελληνικά νομίσματα.....
(09/02/24 10:56:39)PANAGIOTIS Έγραψε: [ -> ]Μουσειακά νομίσματα, το εικοσάδραχμο του Όθωνα στα 500000, 600000 με τα fees δεν τα λες και λίγα.....χρυσό εικοσάρικο του 60, έχω δει άλλο ένα να πουλιέται παλιά από δημοπρασία του Καραμήτσου. Το ζευγάρι πενηντάρικο και κατοστάρικο του 75, καταπληκτικά....υπάρχει ένα ζευγάρι στο μουσείο Μπεκάκη. Τάλιρα του 44 και του 45 σε MS63.....κ.λ.π. Τα περισσότερα βέβαια είναι μόνο για view...κι αυτό καλό είναι. Ο οίκος δημοπρασιών Καραμήτσος είναι μακράν ο σημαντικότερος στα ελληνικά νομίσματα.....

Και φτάνεις στο τέλος του καταλόγου, σκάνε μαζί οι γαζέτες και τα επισημασμένα και σε αποτελειώνουν!
Καλά οι γαζέτες είναι ούτως ή άλλως για το μουσείο....εγώ δεν έχω ξαναδεί κιόλας......
O Καραμίτσος έφτιαξε ένα ανάλογο ποιοτικά κατάλογο με την δημοπρασία που τον έστειλε δωρεάν στους πελάτες του . (Τον πήρα και εγώ πολύ ωραία παρουσίαση ) . Σήμερα βλέπω στο e bay  να πωλείται σε δημοπρασία και να ζητούν  μαζί με τα έξοδα πάνω από  100 $ . Τι να πω;
 https://www.ebay.fr/itm/296247317722?itm..._Auction=1
Ότι θέλει κάνει ο καθένας... Στην Κύπρο σου λέει ο συγκεκριμένος, πού να ψάχνετε να τον βρείτε, μου δίνετε 100$ και τον αποκτάτε Smile .

Άσχετο αλλά και σχετικό, πάτησα στο σύνδεσμο και βλέπω από κάτω που έχει παρόμοια αντικείμενα, Έλληνα πωλητή να ζητάει 10.000$ για ένα λεπτό 1833 MS64RB και τον ίδιο να ζητάει για μία μισή δραχμή 1833 MS62 3.000$... Δέχεται βέβαια προσφορές... Ρε πού πάμε που έλεγε και ο Αυλωνίτης Big Grin !
Μα γιαυτό τους δίνει τον κατάλογο, με αυτές τις τιμές που βάζει σου λέει μπορεί να χτυπήσουν τα essay από την δημοπρασία του elgreco.....
(28/02/24 16:26:38)PANAGIOTIS Έγραψε: [ -> ]Μα γιαυτό τους δίνει τον κατάλογο, με αυτές τις τιμές που βάζει σου λέει μπορεί να χτυπήσουν τα essay από την δημοπρασία του elgreco.....
Big Grin
Το Athens auctions παντως πουλαει τον καταλογο στα €50. Περασα σημερα και ρωτησα.
Σελίδες: 1 2