Συλλεκτικό Στέκι

Πλήρης έκδοση: 1879 sovereign London
Βλέπετε μια σύντομη έκδοση του περιεχόμενου. Δείτε την πλήρη έκδοση.
Σελίδες: 1 2
Ένα εξαιρετικά σπάνιο κομμάτι με mintage 20,000 κομμάτια χαρακτηρισμένο από τον Marsh ως R4. Δεν έχει σημασία η κατάσταση.  Βάρος 7,97γρ. Τα σχόλια δικά σας.

[attachment=1730][attachment=1731]
Πολύ δύσκολο κομμάτι και καλορίζικο στο κάτοχο του !!

Σε κατάσταση θα έλεγα XF details .

O λόγος που δεν του δίνω καθαρό βαθμό είναι το ξύσιμο που υπάρχει στο ριμ  ωρα 2 μπροστά , τα hairlines και τα μελάνια από κάποιον σαράφη.
Στο χέρι μόνο μπορεί να γίνει με 100% σιγουριά εκτίμηση αν είναι Λονδίνου ή όχι, από αυτές τις φωτό και μόνο είναι αμφίβολο. στα μάτια μου, πάντως, δείχνει 70 προς 30 πως δεν είναι Λονδίνου αλλά Μελβούρνης με ξυσμένο νομισματόσημο αλλά επαναλαμβάνω χωρίς σιγουριά.

Τώρα κατά την άποψή μου η χρονολογία είναι δύσκολη αλλά συγκρινόμενη με άλλες δεν είναι τόσο ψηλά στην κλίμακα σπανιότητας.
Δυο ακόμη  φωτογραφίες λίγο πιο καθαρές

[attachment=1733][attachment=1734]
Είναι λίγο πιο καθαρές όντως οι φωτογραφίες, καλορίζικο στον κάτοχό του.
Προσωπικά θα το έστελνα για κούτιασμα μόνο και μόνο για την πιστοποίηση της γνησιότητάς του.
Ενα αξιοπρεπέστατο για την σπανιότητα του νομιςμα.
Αν δεν έχει σημασία η κατάσταση δεν ξέρω τι άλλο να σχολιάσω παρά να ευχηθώ μπράβο (αποφεύγω τα καλορίζικα κλπ που εγω προςωπικα θεωρώ οτι αρμόζουν σε πιο ανθρώπινες εκδηλώσεις).
Το μπράβο ανήκει στον καλό μου φίλο SVcollector που με το αετίσιο το μάτι έβγαλε λαβράκι.
Μπράβο φιλαράκι.
Μπράβο στον Χρήστο λοιπόν, δύσκολο εύρημα, μεγάλη η επιτυχία.
Σας ευχαριστω πολυ!
Μεγάλη επιτυχία!!!
Σελίδες: 1 2