Συλλεκτικό Στέκι
Xρυσές λίρες Αγγλίας - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Επενδυτικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-26.html)
+--- Φόρουμ: Χρυσά (https://syllektiko-steki.gr/forum-27.html)
+--- Νήμα: Xρυσές λίρες Αγγλίας (/thread-10.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7


RE: Xρυσές λίρες Αγγλίας - gerta - 07/01/17 23:13:33

(07/01/17 21:20:15)Elpidoforos Έγραψε:  
(07/01/17 13:34:44)gerta Έγραψε:  Φυσικά και θα επιμένω φίλτατε ελπιδοφορε
Big Grin
Άλλωστε έχουμε όλο το μέλλον μπροστά μας. Δεν θα ζήσουμε άλλα 100 χρόνια να τις χαρούμε; Θα υπάρχει τότε η συγκεκριμένη ποικιλία που θα έχει την ανάλογη τιμή. Με συγχωρείται αλλά σκέψεις κάνω. Υπάρχουν ιδιαίτερες λίρες με αρκετό premium. Γιατί όχι και αυτή; Πιστεύω αξίζει το ρίσκο στην σωστή τιμή.
Δεν ασχολούμαι με το συγκεκριμένο άθλημα και οι περισσότεροι το ξέρετε, όμως μου κάνει κλικ και το ένστικτό μου το εμπιστεύομαι.
Το συγκεκριμένο νομισματοκοπείο είχε κάνει πριν κάνα δυο χρόνια και άλλη πατάτα. Με τα ασημένια bullion. Είχαν κυκλοφορήσει μια παρτίδα με διαφορετικό ριμ ή δίσκο από την reverse πλευρά. Μοσχοπουλιόταν στο eBay και εμπόρους. Αν θυμάται κάποιος φίλος λεπτομερειες ας βοηθήσει.

Φίλε μου άν περιμένω αυτό για να χαρώ,ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑ. Big Grin
Υπάρχουν λουστράτα νομίσματα που πέφτεις ανάσκελα,και όχι καθρεπτάκια για τα φρύδια. Big Grin

Δεν αντιλέγω. Έχουν όμως και αλμυρή τιμή. Στην περίπτωσή μας αγοράζεις μέταλλο και πουλάς σφάλμα. Ζάχαρη...
Βέβαια αγαπητέ θα ήθελα πολύ να έχω από τα νομίσματα που αναφέρεις ή από κάποια που έχετε είτε εσύ, είτε παιδιά μέσα από εδώ που ασχολούνται. Τα θαυμάζω. Έχω διαλέξει το δικό μου μονοπάτι όμως συλλεκτικά.

(07/01/17 22:03:56)Nonos Έγραψε:  
(07/01/17 20:35:25)gerta Έγραψε:  Κομμάτι που θα συλλέξουν όσοι την  " συμπαθούν".
Ωραία μαχαιριά!!!

Μιχάλη είσαι άψογος!!!!

Σε ευχαριστώ Τάσο, θα κεράσω.... λουκουμάκι Wink Rolleyes
Μιχάλη μου.
Κανόνισέ το. Πρόσεξε τα κυβικά να είναι ανάλογα.
Big Grin Heart Angel


RE: Xρυσές λίρες Αγγλίας - incredible - 08/01/17 00:26:27

Nonos2017 Gold Bullion "Uncirculated" Sovereign with Defects Gouge on Neck - Obverse

Every year, we find too many examples, too often, of poor quality, faulty Royal Mint coins, whether Proofs, Bullion or "Brilliant Uncirculated", it seems quality control is very sloppy and lax

I am aware that no production process is perfect, but we get very few problems with coins from other mints; it is my guess that the Mint are trying to cut production costs to the last fraction of a penny, and this strikes me as a really bad way to retain or enhance its claimed reputation for high quality.


Lawrence Chard


Υπήρχαν αναφορές για την ποιότητα κατασκευής από τις 15 Δεκεμβρίου 2016.....

Άρα Μιχάλη με τις λίρες του 10 και του 11 είχαμε το ίδιο θέμα. Το ¨trial of the pyx" πήγε περίπατο ...


RE: Xρυσές λίρες Αγγλίας - Nonos - 08/01/17 07:44:37

Το δείγμα για τις λίρες του 2010 ήταν μικρό για να εξαχθούν συμπεράσματα από εμένα και ως εκ τούτου αυτήν την χρονολογία, την έχω διαχωρίσει από αυτήν του 2011 που το δείγμα ήταν πολύ μεγαλύτερο, οπότε γράφω μόνο για του 2011.
Οι διαφορές στην bullion του 2011 έχουν να κάνουν με το σχέδιο, εκεί λοιπόν έχω καταλήξει σε δύο πιθανά σενάρια, στο ένα όντως το "trial of the pyx" πήγε περίπατο, στο άλλο σενάριο όχι. Όμως όποιο από τα δύο σενάρια τελικά να είναι αυτό που συνέβει στην πραγματικότητα δεν αναιρεί την γνώμη που έχω σχηματϊσει ξεκάθαρα για τον εαυτό μου και που είναι να αποφεύγω να έχω στην κατοχή μου αυτές τις συγκεκριμένες λίρες του 2011.


RE: Xρυσές λίρες Αγγλίας - Elpidoforos - 08/01/17 09:12:12

Φίλε gerta παραθέτω και σχολιάζω αυτό που έγραψες.
(Δεν αντιλέγω. Έχουν όμως και αλμυρή τιμή. Στην περίπτωσή μας αγοράζεις μέταλλο και πουλάς σφάλμα. Ζάχαρη...
Βέβαια αγαπητέ θα ήθελα πολύ να έχω από τα νομίσματα που αναφέρεις ή από κάποια που έχετε είτε εσύ, είτε παιδιά μέσα από εδώ που ασχολούνται. Τα θαυμάζω. Έχω διαλέξει το δικό μου μονοπάτι όμως συλλεκτικά.)

Ποτέ μην κοιτάς αυτά που βλέπεις,τα περισσότερα είναι φούμαρα και περαστικά, δλδ σοβαροί συλλέκτες ή έχουν εκποιήσει τις συλλογές τους ή απλά είναι επισκέπτες.
Διακρίνω 3 κατηγορίες σε γενικές γραμμές,αφήνω το εμπόριο έξω.
α)Επενδυτές β) Επενδυτές συλλέκτες γ) Συλλέκτες.
Την α) Περίπτωση την καταλαβαίνουμε όλοι δεν χρειάζεται σχολιασμό. Στην β) περίπτωση ανήκει και ο κύριος όγκος που και αυτήν δεν την σχολιάζω για ευνόητους λόγους, και ερχόμαστε στην γ) περίπτωση που είναι και η καθαρά συλλεκτική και την ασπάζομαι, είναι η περίπτωση που σε πολλές φάσεις θα είσαι χαμένος οικονομικά αλλά κερδισμένος σε πολλούς άλλους τομείς, π.χ. Ενας τεράστιος όγκος συλλεκτών σήμερα παγκοσμίως συλλέγει τα αναμνηστικά δίευρα της Ε.Ε. αυτοί οι άνθρωποι όπως και εγώ που το κάνω συνειδητά, δεν θα πάρουμε ποτέ τα χρήματά μας πίσω γιατί το κάνουμε άραγε?
Σέβομαι τις φτωχές συλλογές γιατί αυτές έχουν αξία αποκτήθηκαν με μεράκι - κόπο και θυσίες, αυτό σημαίνει ΥΓΕΙΑ.
Μην ξεχνάς ότι τα λουστράτα νομίσματα δεν είναι απαραίτητα και ακριβά.
Και τέλος μία καλούτσικη συλλογή χτίζεται σε βάθος χρόνου με επιμονή και υπομονή, δεν αφορά αυτούς που ζούν στην ευμάρεια.
Πιστεύω να μην σε ζάλισα, γι αυτό και σου έγραψα μία Κεντρική Ιδέα. Wink



RE: Xρυσές λίρες Αγγλίας - Nonos - 08/01/17 09:44:35

(07/01/17 23:05:31)cat Έγραψε:  Τωρα νονε για να κουρδισεις τον Δημητρη εκανες αυτο το post? Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin

Ασφαλώς και όχι, δεν χρειάζεται κούρδισμα ο Δημήτρης απ' ότι βλέπεις. Big Grin Big Grin

Έχει αποκρυσταλλωμένη άποψη για το θέμα, οι αναφορές που υπάρχουν συγκλίνουν προς την άποψή του, με το δίκιο του ξεσαλώνει Big Grin


RE: Xρυσές λίρες Αγγλίας - gerta - 08/01/17 10:22:05

Ελπιδοφόρε καλημέρα, οι περισσότεροι χαμένοι είμαστε. Όπως αναφέρεις την συλλογή του ευρώ, θα σου αντιπαραθέσω τα proof bullion, που προσωπικά ασχολούμαι. Εκεί η αγορά τους είναι συνήθως 4-5 φορές πάνω από το μέταλλο. Σε περίπτωση που θέλω κάποια στιγμή να εκποίησω δεν θα πάρω ποτέ τα χρήματα που έδωσα. Χαμένος είμαι εις γνώση μου. Όμως προσπαθώ να δημιουργήσω κάτι όμορφο.
.Στην αρχή τώρα της κουβέντα μας σχετικά με την λίρα του 17, θα προτιμούσα το σφάλμα από μια κανονική. Γιατί. Το σφάλμα μελλοντικά πιστεύω θα είναι ακριβότερο, ακόμα και για 20€ πχ , δεν θα ασχοληθώ. Αν όμως παρθεί στην κανονική τιμή δεν με χαλάει καθόλου. Αυτό βέβαια προϋποθέτει μέχρι τότε να μην έχω πάρει κάτι άλλο.
Smile


Σαν ακριβά κομμάτια δεν μιλώ για των διεθνών δημοπρασιών που έχουμε στο στέκι. Αναφέρομαι σε πολύ οικονομικότερα που δεν χρειάζεται να είναι κάποιος εύπορος για να τα πάρει. Απλά πχ κάνει μια αγορά τον χρόνο .

Δεν με κούρασες. Μ' αρέσει να σε διαβάζω.
Καλημέρα.
Big Grin Smile


RE: Xρυσές λίρες Αγγλίας - Foumantsou - 08/01/17 10:29:15

Καλημέρα σε όλους , γνωρίζει κανεις ποια ειναι μια λογική τιμη για αγορά της λίρας προυφ του 1998 με κουτί και πιστοπ.


RE: Xρυσές λίρες Αγγλίας - Elpidoforos - 08/01/17 10:44:27

(08/01/17 10:22:05)gerta Έγραψε:  Ελπιδοφόρε καλημέρα, οι περισσότεροι χαμένοι είμαστε. Όπως αναφέρεις την συλλογή του ευρώ, θα σου αντιπαραθέσω τα proof bullion, που προσωπικά ασχολούμαι. Εκεί η αγορά τους είναι συνήθως 4-5 φορές πάνω από το μέταλλο. Σε περίπτωση που θέλω κάποια στιγμή να εκποίησω δεν θα πάρω ποτέ τα χρήματα που έδωσα. Χαμένος είμαι εις γνώση μου. Όμως προσπαθώ να δημιουργήσω κάτι όμορφο.
.Στην αρχή τώρα της κουβέντα μας σχετικά με την λίρα του 17, θα προτιμούσα το σφάλμα από μια κανονική. Γιατί. Το σφάλμα μελλοντικά πιστεύω θα είναι ακριβότερο, ακόμα και για 20€ πχ , δεν θα ασχοληθώ. Αν όμως παρθεί στην κανονική τιμή δεν με χαλάει καθόλου. Αυτό βέβαια προϋποθέτει μέχρι τότε να μην έχω πάρει κάτι άλλο.
Smile


Σαν ακριβά κομμάτια δεν μιλώ για των διεθνών δημοπρασιών που έχουμε στο στέκι. Αναφέρομαι σε πολύ οικονομικότερα που δεν χρειάζεται να είναι κάποιος εύπορος για να τα πάρει. Απλά πχ κάνει μια αγορά τον χρόνο .

Δεν με κούρασες. Μ' αρέσει να σε διαβάζω.
Καλημέρα.
Big Grin Smile
Kαταλαβαίνω απόλυτα τι μου λές.
Ενα καλό που υπάρχει ευτυχώς όλοι ασχολούνται με λίρες με αποτέλεσμα να βρίσκουμε και εμείς οι ταλαίπωροι κανένα συλλεκτούλι απαξιωμένο από το πλήθος.
Βλέπεις κάτι χρέπια ΙΝΔΙΑΝΑΚΙΑ και σε πιάνει ρίγος στην πλάτη, και μετά μου λές εσύ άν η γριά η ελισσάβετ έχει μασέλα ή όχι. Big Grin
Μην μετανιώνεις για τίποτε ΠΑΝΤΑ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΕΧΕΙ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ μακρυά από το πλήθος βλάπτει. Big Grin


RE: Xρυσές λίρες Αγγλίας - Nonos - 08/01/17 10:57:15

(08/01/17 10:29:15)Foumantsou Έγραψε:  Καλημέρα σε όλους , γνωρίζει κανεις ποια ειναι μια λογική τιμη για αγορά της λίρας προυφ του 1998 με κουτί και πιστοπ.

Kαλημέρα, πέριξ των 360 -370 ευρώ


RE: Xρυσές λίρες Αγγλίας - Foumantsou - 08/01/17 11:30:19

Ευχαριστω νονε γιατι βρήκα σε δημοπρασία στο eBay σε αυτα τα λεφτά περίπου και πιο κάτω αλλα στο Ίντερνετ που το έψαξα και στο eBay στις αγορές είχαν ολα απο 480 ευρω και πανω με κουτί και πιστοπ.

Επίσης χτύπησα και σε δημοπρασία ένα προυφ του 1990 και το πιστοποιητικό του ειναι διαφορετικό απο τα αλλα ,εχει πανω το σήμα του royal mint και λέει απο κάτω : in the unlikely event of you having to return this product , please enclose this slip και απο κάτω τον αριθμό πιστοποίησης.εχει Ξαναδεί κανεις κατι τέτοιο , γνωρίζετε τπτ ?