Συλλεκτικό Στέκι
συντηρηση 20αρας αποψεις - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Καποδίστριας (1828-1831) (https://syllektiko-steki.gr/forum-10.html)
+--- Νήμα: συντηρηση 20αρας αποψεις (/thread-1000.html)

Σελίδες: 1 2 3


συντηρηση 20αρας αποψεις - iapwnas - 18/04/17 17:01:16

Αυτην την 20αρα την πηρα πριν λιγο καιρο. Οπως βλεπετε στις φωτογραφιες εχει πολλα ξενα σωματα επανω (δεν εχω κανει καμια παρεμβαση) επισης εχει υποψια κοκκινης σκουριας σε καποια σημεια, και λιγο πρασινο επιφανειακο μονο στην ημερομηνια. Θα την στειλω για συντηρηση να φυγουν τα ξενα σωματα και γενικα για να αναδειχτει καθως ασχετα με τον προβληματικο δισκο ειναι σε αρκετα καλη κατασταση και αρκετα σπανια κατα τον Πετερ! Εσεις που συντηρειτε τακτικα πιστευετε θα βελτιωθει αρκετα οπτικα? Η πατινα της ειναι μαυρη σχεδον!

Υγ οι φωτογραφιες ειναι ολες τραβηγμενες κατω απο τον ηλιο οι δυο λιγο πλαγια


RE: συντηρηση 20αρας αποψεις - malef13 - 18/04/17 18:40:15

Φίλε αρχικά καλορίζικη! Πολύ ωραία η 20άρα και αρκετά δύσκολη Wink. Τώρα ως νόμισμα στην κατάσταση του είναι και πολύ καλό. Δεν βλέπω να έχει κόκκινη σκουριά Wink και η πράσινη φεύγει. Σχετικά με την αποστολή της για συντήρηση, δεν ξέρω τι ακριβώς αποτελέσματα θα έχει. Υπάρχουν έμπιστα άτομα και εδώ, ωστόσο πιστεύω πως ίσως μπορούν να τη βελτιώσουν και αυτοί και δεν έχεις τίποτα να χάσεις εκτός από το κόστος της συντήρησης. Φίλε και πάλι καλορίζικη όσο την βλέπω τόσο πιο ωραία είναι!


RE: συντηρηση 20αρας αποψεις - sroussos - 18/04/17 22:16:46

Στέλιο εκείνο που με προβληματίζει πιό πολύ είναι το σφάλμα δίσκου. Δεν είμαι σίγουρος πως ολόκληρο το πρόβλημα είναι από πρίν το πρεσάρισμα του δίσκου.


RE: συντηρηση 20αρας αποψεις - johnmak1976 - 19/04/17 12:35:21

Πολύ ωραίο νόμισμα, φρόντισε να μην στο πολυκαθαρίσουν και σου χαλάσουν την πατίνα, άλλωστε δεν έχει και σημαντικά προβλήματα. Αυτές οι ατέλειες δίσκου τα κάνουν πιο ενδιαφέροντα


RE: συντηρηση 20αρας αποψεις - arhaikos - 19/04/17 16:26:09

(18/04/17 17:01:16)iapwnas Έγραψε:  Αυτην την 20αρα την πηρα πριν λιγο καιρο. Οπως βλεπετε στις φωτογραφιες εχει πολλα ξενα σωματα επανω (δεν εχω κανει καμια παρεμβαση) επισης εχει υποψια κοκκινης σκουριας σε καποια σημεια, και λιγο πρασινο επιφανειακο μονο στην ημερομηνια. Θα την στειλω για συντηρηση να φυγουν τα ξενα σωματα και γενικα για να αναδειχτει καθως ασχετα με τον προβληματικο δισκο ειναι σε αρκετα καλη κατασταση και αρκετα σπανια κατα τον Πετερ! Εσεις που συντηρειτε τακτικα πιστευετε θα βελτιωθει αρκετα οπτικα? Η πατινα της ειναι μαυρη σχεδον!

Υγ οι φωτογραφιες ειναι ολες τραβηγμενες κατω απο τον ηλιο οι δυο λιγο πλαγια

Καλησπερα, εγω θα δοκιμαζα ultrasonic, βοηθαει χωρις να καταστρεψει την πατινα αλλα μπορει να βγαλει στην επιφανεια την κοκκινη σκουρια. Βαλτω μεσα για μικρα χρονικα διαστηματα. Ανεβαζω φωτογραφιες με μια εικοσαρα, την ειχα μεσα στο ultrasonic 50 λεπτα.


RE: συντηρηση 20αρας αποψεις - coll - 19/04/17 17:13:29

Το εργαλειο ειναι λυση, αλλα οντως το νερο ειναι μεγαλο μειονεκτημα σε χαλκινα ειδικα με πορους ή παλαιοτερο κακο καθαρισμα.
Ο Στελιος θελει επιμονα σε καθε περιπτωση να το στηλει στα ξενα. Undecided


RE: συντηρηση 20αρας αποψεις - iapwnas - 19/04/17 18:20:30

Παιδια σας ευχαριστω ολους για τα σχολια! Στεργιο το κοματι που λειπει απο το δισκο ειναι πριν το πρεσαρισμα! Σε αυτο συνηγορει οτι η πισω πλευρα που λειπει το κοματι υπαρχει η λεξη ΕΛΛΗΝΙΚΗ και οπως φαινεται δεν εχει πατηθει σωστα καθως δεν υπηρχε αντισταση σε εκεινο το σημειο!
Γιαννη η πατινα του ειναι μαυρη και σχετικα σκληρη και καλυπτει ομοιομορφα το νομισμα!
Παιδια θα το στειλω ετσι κι αλλιως ειναι η πρωτη φορα και θελω να δω στα χερια επιτελους τι κανουν οι εταιριες! Ευχαριστω για τις συμβουλες σχετικα με το πως θα το κανω μονος, αλλα τα χερια μου δεν πιανουν σε αυτα ουτε την υπομονη εχω ουτε εξοπλισμο! Ευχαριστω για την φωτο πριν-μετα!


RE: συντηρηση 20αρας αποψεις - nikos11 - 19/04/17 19:57:40

Ευκαιρία λοιπόν αφού θα έρθει και η PCGS Αθήνα. Και καλά αποτελέσματα βεβαίως σου εύχομαι.


RE: συντηρηση 20αρας αποψεις - arhaikos - 19/04/17 20:59:33

Με το καλο οταν το παρεις πισω ανεβασε φωτογραφιες και εγω ειμαι περιεργος να δω το αποτελέσμα.

Πολυ ενδιαφέρον νομισμα, εχει το προβλημα ακριβος στο σημειο που επρεπε να εχει το 'large die cud'. Αρα κατα την γνωμη μου το προβλημα δημιουργηθηκε στο πρεσαρισμα (προβλημα μητρας).


RE: συντηρηση 20αρας αποψεις - iapwnas - 19/04/17 21:53:05

Σωστη παρατηρηση, για το σημειο που υπαρχει το 'large die cud' αλλα πως μπορει να εγινε κατα το πρεσαρισμα? Αποκοληθηκε το κοματι εκει κατα την πιεση? Πιο πιθανο να εγινε κατα τη δημιουργια του δισκου για μενα χωρις να ειμαι σιγουρος φυσικα! Φωτος φυσικα θα ανεβασω στην επιστροφη!