Συλλεκτικό Στέκι
«ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ» - «Copper -The Red Gold». - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Γεώργιος Α' (1863-1913) (https://syllektiko-steki.gr/forum-12.html)
+--- Νήμα: «ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ» - «Copper -The Red Gold». (/thread-1016.html)

Σελίδες: 1 2 3 4


RE: «ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ» - «Copper -The Red Gold». - solferino - 22/04/17 22:14:41

Συγχαρητήρια γιαννη. Θα παραγγελθει από βδομάδας.


RE: «ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ» - «Copper -The Red Gold». - oldgeotzo - 22/04/17 22:56:49

Πολλα συγχαρτηρια και από μενα .
Θα το αναμενω από βδομαδα με ανυπομονησια 
Ακρως ενδιαφερον, ειδικα για τα γουστα μου Shy


RE: «ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ» - «Copper -The Red Gold». - ellinas - 22/04/17 23:26:57

Χωρις να σε γνωριζω προσωπικα θα ηθελα να σου δωσω τα συγχαρητηρια μου για την προσπαθεια σου με ευχες για καλη πορεια.Δειχνει επιμελημενη και προσεγμενη δουλεια


RE: «ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ» - «Copper -The Red Gold». - YVASILAKIS - 22/04/17 23:49:02

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ !!!!


RE: «ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ» - «Copper -The Red Gold». - μαρκος - 23/04/17 00:12:26

Καλοταξιδο και συγχαρητηρια για τον κοπο και μοχθο σας,ανυπομονω να ερθει στα χερια μου Heart


RE: «ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ» - «Copper -The Red Gold». - orfeas - 23/04/17 06:26:54

Γιαννάκη μου,

Πολλά συγχαρητήρια για την ολοκλήρωση της πολυετούς προσπάθειάς σου, με την έκδοση της μελέτης σου για τα νομίσματα του Γεωργίου.

Γνωριζόμαστε πολλά χρόνια και γνωρίζω καλά την συνέπειά, την μεθοδικότητα και την τελειομανία που σε διακρίνουν. Παίρνοντας δίπλα σου και τον άλλον τον "ψείρα", τον Νίκο Κατσιμπράκη για "φωτογράφο", ο συνδυασμός έγινε θανατηφόροςSmile Smile Smile  

Ετσι, είμαι σίγουρος ότι διαβάζοντάς το, μόνο θετικά σχόλια και θαυμασμός θα προκύψουν.

Μπράβο σου και πάλι για την "κοτρώνα" που έβαλες στην βιβλιογραφία των νομισμάτων

ορφεας


RE: «ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ» - «Copper -The Red Gold». - ukobke - 23/04/17 07:00:39

Ορφέα, Πάνο, Τάκη, 

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Είμαι πολύ χαρούμενος, που στάθηκα δίπλα στη προσπάθεια του Γιάννη.

Το αποτέλεσμα τον δικαίωσε!


RE: «ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ» - «Copper -The Red Gold». - heavy-metal - 23/04/17 11:26:49

Συγχαρητήρια !!! Σίγουρα πολύ όμορφο , και χρήσιμο !!!
Θα το προμηθευτώ ταχύτατα !!!
Καλοτάξιδο !!!


RE: «ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ» - «Copper -The Red Gold». - nikos11 - 23/04/17 12:23:03

Προσθέτω μερικά λόγια στον αρχικό σύντομο σχολιασμό μου, καθώς είχα την τιμή και την ευκαιρία να δω την προσπάθεια αυτή του φίλου Γιάννη σε αρκετές και διαφορετικές φάσεις.

Φάσεις που περιλάμβαναν την προσεκτικότατη και λεπτομερή μελέτη της νομισματικής ιστορίας της περιόδου του Γεωργίου Α', την προσπάθεια επιλογής και συλλογής των διαμαντιών που απεικονίζονται στο βιβλίο, τη συγγραφή των κειμένων, τη φωτογράφηση, την επιλογή του χαρτιού και του εξωφύλλου, την εκτύπωση και τη διανομή του βιβλίου.

Οι κοινοί παρονομαστές σε όλες τις φάσεις, ήταν η άοκνη προσπάθεια για την επίτευξη του καλύτερου αποτελέσματος και το μεράκι.

Μπράβο και πάλι μπράβο!

Αξίζει όμως να γίνει ιδιαίτερη αναφορά και στη φωτογράφιση. Μία φωτογράφιση που ανέλαβε ο επίσης αγαπητός και φίλτατος Νίκος Κατσιμπράκης (ukobke). Η τεράστια δυσκολία είναι στη λήψη φωτογραφιών που θα μπορούσαν να αποδώσουν στο χαρτί την πραγματικότητα. Και πιστέψτε με είναι κάτι εξαιρετικά δύσκολο και γίνεται ακόμα δυσκολότερο λαμβάνοντας υπ' όψη την τελειομανία και των δύο!!


RE: «ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ» - «Copper -The Red Gold». - YVASILAKIS - 23/04/17 12:38:32

(23/04/17 06:26:54)orfeas Έγραψε:  Γιαννάκη μου,

Πολλά συγχαρητήρια για την ολοκλήρωση της πολυετούς προσπάθειάς σου, με την έκδοση της μελέτης σου για τα νομίσματα του Γεωργίου.

Γνωριζόμαστε πολλά χρόνια και γνωρίζω καλά την συνέπειά, την μεθοδικότητα και την τελειομανία που σε διακρίνουν. Παίρνοντας δίπλα σου και τον άλλον τον "ψείρα", τον Νίκο Κατσιμπράκη για "φωτογράφο", ο συνδυασμός έγινε θανατηφόροςSmile Smile Smile  

Ετσι, είμαι σίγουρος ότι διαβάζοντάς το, μόνο θετικά σχόλια και θαυμασμός θα προκύψουν.

Μπράβο σου και πάλι για την "κοτρώνα" που έβαλες στην βιβλιογραφία των νομισμάτων

ορφεας

Ορφέα μου όντως γνωριζόμαστε πολλά χρόνια και πάντα με τιμάς με την φιλία σου .

Σε ευχαριστώ ιδιαίτερα  για τα θετικά σου σχόλια τα οποία για μένα είναι πολύ σημαντικά γνωρίζοντας ότι προέρχονται  από έναν φίλο και συλλέκτη με τεράστια εμπειρία  και γνώσεις όπως εσύ.

Ελπίζω και εύχομαι το λεύκωμα  αυτό να προσθέσει ένα μικρό «πετραδάκι» και δώσει αφορμή για γόνιμη συζήτηση και περαιτέρω έρευνα στο  χώρο των νομισμάτων για να ακολουθήσουν και άλλα βιβλία στο μέλλον.

Φιλικά

Γιάννης