Συλλεκτικό Στέκι
«ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ» - «Copper -The Red Gold». - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Γεώργιος Α' (1863-1913) (https://syllektiko-steki.gr/forum-12.html)
+--- Νήμα: «ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ» - «Copper -The Red Gold». (/thread-1016.html)

Σελίδες: 1 2 3 4


RE: «ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ» - «Copper -The Red Gold». - YVASILAKIS - 23/04/17 12:44:11

(23/04/17 12:23:03)nikos11 Έγραψε:  Προσθέτω μερικά λόγια στον αρχικό σύντομο σχολιασμό μου, καθώς είχα την τιμή και την ευκαιρία να δω την προσπάθεια αυτή του φίλου Γιάννη σε αρκετές και διαφορετικές φάσεις.

Φάσεις που περιλάμβαναν την προσεκτικότατη και λεπτομερή μελέτη της νομισματικής ιστορίας της περιόδου του Γεωργίου Α', την προσπάθεια επιλογής και συλλογής των διαμαντιών που απεικονίζονται στο βιβλίο, τη συγγραφή των κειμένων, τη φωτογράφηση, την επιλογή του χαρτιού και του εξωφύλλου, την εκτύπωση και τη διανομή του βιβλίου.

Οι κοινοί παρονομαστές σε όλες τις φάσεις, ήταν η άοκνη προσπάθεια για την επίτευξη του καλύτερου αποτελέσματος και το μεράκι.

Μπράβο και πάλι μπράβο!

Αξίζει όμως να γίνει ιδιαίτερη αναφορά και στη φωτογράφιση. Μία φωτογράφιση που ανέλαβε ο επίσης αγαπητός και φίλτατος Νίκος Κατσιμπράκης (ukobke). Η τεράστια δυσκολία είναι στη λήψη φωτογραφιών που θα μπορούσαν να αποδώσουν στο χαρτί την πραγματικότητα. Και πιστέψτε με είναι κάτι εξαιρετικά δύσκολο και γίνεται ακόμα δυσκολότερο λαμβάνοντας υπ' όψη την τελειομανία και των δύο!!

Νίκο μου

χαίρομαι που μέσα από το χόμπυ μας αυτό έχω κάνει δυνατές φιλίες όπως με σένα και κάποια αλλά παιδιά.

Σε ευχαριστώ πολύ για τα κολακευτικά σου σχόλια , αλλά κυρίως γιατί με τιμάς με την φιλία σου και το δείχνεις με όποιο τρόπο και αν σου ζητηθεί.

Τώρα για τον Νίκο τι να πώ !!!! Αλλάζαμε email με δοκιμές φωτογράφισης για ένα χρόνο μέχρι να καταλήξουμε και να έρθει στο επίπεδο που είχαμε θέσει. Ελπίζω το αποτέλεσμα να σας αρέσει....

Φιλικά

Γιάννης


RE: «ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ» - «Copper -The Red Gold». - solferino - 24/04/17 08:45:01

Kαταπληκτική η δουλειά σου Γιάννη και θα καταδείξει στον κόσμο που ξεκινάει τον συλλεκτισμό την ομορφιά των χαλκινων νομισματων με το φυσικο του χρώμα σε καταστάσεις που τις βλέπουμε σπάνια.
Το επόμενο βήμα ειναι ενα 'χαστουκακι' που θα φαει προσπαθώντας να τα βρει στην κατάσταση τούτη που παρουσιάζονται στο βιβλίο σου αλλα ο σκοπός θα εχει επιτευχθει. Ο σπόρος θα εχει φυτευτεί βαθειά στα σωθικά και νέοι συλλέκτες θα μπουν στο χόμπυ που είναι και ο σκοπός σου νομίζω.
Και πάλι μπραβο και για τον λόγο του πολυ περιορισμενου σου χρόνου που βρηκες χρόνο να ασχοληθεις μς το πονημα αυτό.


RE: «ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ» - «Copper -The Red Gold». - YVASILAKIS - 24/04/17 10:05:19

(24/04/17 08:45:01)solferino Έγραψε:  Kαταπληκτική η δουλειά σου Γιάννη και θα καταδείξει στον κόσμο που ξεκινάει τον συλλεκτισμό την ομορφιά των χαλκινων νομισματων με το φυσικο του χρώμα σε καταστάσεις που τις βλέπουμε σπάνια.
Το επόμενο βήμα ειναι ενα 'χαστουκακι' που θα φαει προσπαθώντας να τα βρει στην κατάσταση τούτη που παρουσιάζονται στο βιβλίο σου αλλα ο σκοπός θα εχει επιτευχθει. Ο σπόρος θα εχει φυτευτεί βαθειά στα σωθικά και νέοι συλλέκτες θα μπουν στο χόμπυ που είναι και ο σκοπός σου νομίζω.
Και πάλι μπραβο και για τον λόγο του πολυ περιορισμενου σου χρόνου που βρηκες χρόνο να ασχοληθεις μς το πονημα αυτό.

Καλημέρα καλέ μου φίλε

Πιστεύω ότι η γνώση είναι το διαβατήριο για να μπούν νέοι συλλέκτες στο χώρο μας .Το έχω αναφέρει άπειρες φορές για όσους με γνωρίζουν .
Νπομίζω ότι τα χάλκινα νομίσματα στο πραγματικό τους χρωματισμό είναι εξάιρετης ομορφιάς και πολλά από αυτά και αρκετά σπάνια .
Μακάρι να μπορέσει αυτή η έκδοση να προσθέσει ένα μικρό βήμα στο χόμπυ μας.

Φιλικά

Γιάννης


RE: «ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ» - «Copper -The Red Gold». - Μολοσσος - 26/04/17 13:34:21

Συγχαρητηρια! η παρεα απο την πατρα το εχει παραγκειλει ηδη και περιμενουμε να το ξεφυλισουμε!


RE: «ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ» - «Copper -The Red Gold». - YVASILAKIS - 26/04/17 23:20:03

(26/04/17 13:34:21)Μολοσσος Έγραψε:  Συγχαρητηρια! η παρεα απο την πατρα το εχει παραγκειλει ηδη και περιμενουμε να το ξεφυλισουμε!

Ευχαριστώ πολύ Θωμά .
Περιμένω τα σχόλια σου μιας και αρκετά από τα νομίσματα τα γνωρίζεις .


RE: «ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ» - «Copper -The Red Gold». - orfeas - 28/04/17 07:06:48

Αγαπητέ Γιάννη,
 
Μετά την συνάντησή μας προχθές το βράδυ, είπα να ρίξω μια πρόχειρη ματιά στο βιβλίο σου. Με καθήλωσε μέχρι τις 2.30 το πρωί. Χθές το βράδυ το τελείωσα.

Τι να πω ? Δεν υπάρχουν λόγια.!!
 
Κατ’ αρχάς η αισθητική του. Πρωτόγνωρη για την νομισματική. Σε παρασύρει να το διαβάσεις.
 
Στην συνέχεια, η Ιστορία, τα νομιματοκοπεία και οι άνθρωποί τους, τα χαρακτηριστκά των νομισμάτων και οι διαφορές τους, οι φωτογραφίες και οι επεξηγήσεις, εναλάσσονται με τέτοιο τρόπο, που σου λύνουν τις απορίες πριν αυτές δημιουργηθούν.
 
Ένα βιβλίο πολύ χρήσιμο για τους παλαιότερους συλλέκτες και πολύ περισότερο για τους νεώτερους. Ανοιξες έναν καινούριο δρόμο στην νομισματική βιβλιογραφια που σίγουρα θα βρει μιμητές. Και μακάρι.
 
Συγχαρητήρια και πολλά Μπράβο σε σένα και τον συνεργάτη σου, εμπειρότατο και παλαιό συλλέκτη Νίκο Κατσιμπράκη.
 
ορφεας


RE: «ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ» - «Copper -The Red Gold». - YVASILAKIS - 28/04/17 20:15:52

Ορφέα μου σ ευχαριστώ για άλλη μια φορά .
Είναι ιδιαίτερα τιμητικό που τα θετικά σχόλια για την έκδοση αυτή προέρχονται από ένα συλλέκτη και γνώστη του χώρου μας με τεράστια εμπειρία και στην βιβλιογραφία.

Φιλικά

Γιάννης


RE: «ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ» - «Copper -The Red Gold». - ukobke - 28/04/17 20:47:59

Ορφέα,

Σε ευχαριστώ για τα θετικά σου σχόλια. Με έχεις τιμήσει στα 25 χρόνια γνωριμίας και μου έχεις εμπιστευτεί και γνώσεις πριν γίνουν γνωστές στο συλλεκτικό κόσμο.

Σε θεωρώ δάσκαλο και τα καλά σου λόγια αποτελούν ιδιαίτερη τιμή και το καλύτερο παράσημο για μένα.

Νάσαι πάντα καλά.


RE: «ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ» - «Copper -The Red Gold». - gio196 - 01/05/17 07:23:44

Νομιζω οτι ειναι οτι ποιο ομορφο εχει εκδοθει μεχρι.σημερα σχετικα με το νομισμα πολυ ποιοτικη και προσεγμενη δουλεια εχέι ξεφυγει πολυ απο οτι ξεραμε μεχρι τωρα οσο για τα νομισματα που υπαρχουν μεσα μοναδικα  μπραβο γιαννη κατΑπληκτικη δουλεια απιστευτα νομισματα


RE: «ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ» - «Copper -The Red Gold». - YVASILAKIS - 03/05/17 22:39:40

Σ ευχαριστώ πολύ . Χαρά μου που πραγματικά σας αρέσει!! Είναι η μεγαλύτερη ανταμοιβή μου για αυτή την υπερπροσπάθεια για να βγει αυτή η έκδοση.