Συλλεκτικό Στέκι
Μιση δραχμουλα - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: 'Οθωνας (1832-1862) (https://syllektiko-steki.gr/forum-11.html)
+--- Νήμα: Μιση δραχμουλα (/thread-1022.html)



Μιση δραχμουλα - coll - 24/04/17 13:57:46

Οχι ψηλοβαθμο ,αλλα ειπα μηπως το βαλω κουτι.
Κανενα πιο εμπειρο ματι...........
Τι λετε υπαρχει περιπτωση να μην παρει βαθμο;;

[Εικόνα: P1010947_zps1bp2aavz.jpg]

[Εικόνα: P1010948_zpsrqoa1n5p.jpg]


RE: Μιση δραχμουλα - sroussos - 24/04/17 20:58:11

Αν θέλεις ένα χαμηλόβαθμο να σου στείλω ένα εγώ να στείλεις και να στείλω εγώ αυτό για MS. :)


RE: Μιση δραχμουλα - coll - 24/04/17 22:22:29

(24/04/17 20:58:11)sroussos Έγραψε:  Αν θέλεις ένα χαμηλόβαθμο να σου στείλω ένα εγώ να στείλεις και να στείλω εγώ αυτό για MS. :)

Δεν αστειευτηκα αδερφε, για 58αρι τοχα.
Απο κει και περα επειδη αλλος συναδελφος επεσημανε οτι εχει παλιο καθαρισμα, αυτος ηταν και ο λογος που ζητησα βοηθεια.
Θα το στηλω λοιπον γιατι για 58αρι και με κινδυνα για cleaned ειχα ενδoιασμο αν πρεπει...

Σε ευχαριστω


RE: Μιση δραχμουλα - sroussos - 25/04/17 06:50:50

Για το καθάρισμα από τις φωτογραφίες αυτές δεν είναι εύκολο . Από τον Όθωνα φαίνονται να έχει μερικές hair lines αλλά αυτό εσύ με φακό θα το δεις καλύτερα.


RE: Μιση δραχμουλα - coll - 25/04/17 13:03:59

Οτι βλεπεις βλεπω.
Οι φωτο ειναι ψηλης αναλυσης και μεγενθυνουν κιολας.
Εχει οντως στο εμπροσθοτυπο 2-3ψευτογραμμες σημειακα μεμονομενες , που ομως δειχνουν περισσοτερο θα ελεγα για γραντζουνιες παρα για ιχνη παλιου καθαρισματος.
Για να ειμαι ειλικρινης καθαρισα πολυ προσεκτικα απο μπιχλα τον οπισθοτυπο ΜΟΝΟ , χωρις συνεπειες.......
Τεσπα εφυγε για ταξειδι οποτε ειδωμεν.
Ευχαριστω


RE: Μιση δραχμουλα - iapwnas - 25/04/17 19:01:34

Οι φωτος σου ειναιι λιγακι ξηρες χωρις ζωηροτητα... Δεν βλεπω (αν υπαρχει) λουστρο η χερλαινς. Σαφως ειναι ανωτερο απο τον μεσο ορο των μισων του 33 που βλεπουμε, αλλα οι φωτος σου δεν το δειχνουν καλα! Σωτηρη καλα αποτελεσματα ευχομαι!


RE: Μιση δραχμουλα - coll - 29/06/17 14:04:04

Το νομισμα επεστρεψε με βαθμο Au 55. 
Ομολογουμενως καποιοι φιλοι που μιλησαμε προβλεψαν ακριβως θα ελεγα.
H αληθεια ειναι οτι πριν το στηλω το καθαρισα λιγο ωστε να δειξει, και ειχα ενα αγχος, αλλα ολα καλα Wink
Τωρα  τι 55 τι  58, δεν θα σκασουμε κιολας!


RE: Μιση δραχμουλα - haros - 29/06/17 15:58:49

Μια χαρα, κουμπωνεις και πας παρακατω.


RE: Μιση δραχμουλα - GKCollect - 29/06/17 17:09:06

Ο 'παλιός καθαρισμός'. Ειδικά αν το νόμισμα είναι κυκλοφορημένο... Δεν έχει σχέση ο καθαρισμός που κοιτάνε οι εταιρείες όταν βαθμολογούν, με τα συνήθη σημάδια χρήσης ή τις συνήθεις φθορές από τρίψιμο ή χτύπημα κλπ.

Χωρίς να αναλύω πολύ τον προσδιορισμό Cleaned των εταιρειών, απλώς αναφέρω ότι : Ακόμη κι όταν αναγράφεται μόνος του... δεν είναι μόνος του.

Εκτός από τις περιπτώσεις που συνοδεύεται από κάποια επεξήγηση (π.χ. Brushed, Polished κλπ), στην περίπτωση που αναγράφεται μόνος του είναι Improper Cleaned. Συνεπώς μιλάμε για 'κακό' ή 'ακατάλληλο' ή μη αποδεκτό' καθαρισμό και όχι γενικά για καθαρισμό. Π.χ. Το ντιπάρισμα μέχρι ενός σημείου δεν επηρεάζει τον βαθμό, αλλά από ένα σημείο και μετά είναι 'ακατάλληλος' καθαρισμός (Improper).

Προσωπική μου άποψη... Πάνω από το 90% των νομισμάτων που έχουν κυκλοφορήσει έστω και λίγο, έχουν παλιό καθαρισμό. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι Improper και θα τους στερήσει τον καθαρό βαθμό. Αλλά σε πολλές περιπτώσεις, ο παλιός καθαρισμός, μπορεί να επηρεάσει την κλίμακα.


RE: Μιση δραχμουλα - sroussos - 02/07/17 07:10:35

Μια χαρά πήγε . Με τον Καραμίτσο το έστειλες; Περιμένω και γώ να τα παραλάβω πέντε που έστειλα .Πήγαν καλά περισσότερα μετά την παραλαβή.