Συλλεκτικό Στέκι
soldino, 4 ποικιλίες; - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Ενετικά / Οθωμανικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-88.html)
+--- Νήμα: soldino, 4 ποικιλίες; (/thread-1028.html)

Σελίδες: 1 2 3


RE: soldino, 4 ποικιλίες; - malef13 - 29/04/17 01:35:23

Σαφώς και οι δύο δεν είναι οι πιο δύσκολες, απλά είναι λίγο πιο δύσκολες σε σχέση με τις απλές. 
  
  Τώρα, και εγώ πιστεύω πως οι 4 ροζέττες είναι μακράν οι πιο δύσκολες στα σολδινάκια. Για το άλλο που ανέβασες θυμάμαι όταν μου είχες πρωτοστείλει το λινκ του και το είχα δει και είχα πάθει την πλάκα. Μην ξεχνάς όμως πως το είχα δει και live όταν είχα πάει Φλωρεντία με το σχολείο  Tongue Απλά σχετικά με το 4Τ δεν νομίζω να έχει κοπεί άλλο και το όλο θέμα πρέπει να έγινε με κάποιον μαγικό τρόπο στην κοπή του. Μπάμπη δες π.μ. σου έστειλα ένα λίνκ.


RE: soldino, 4 ποικιλίες; - georok - 29/04/17 08:01:12

(29/04/17 01:00:53)μαρκος Έγραψε:  
(28/04/17 23:25:15)malef13 Έγραψε:  
.Βιβλιο οπως γραφει και ο Γιαννης μονο αθροιστικα αλλα δυστυχως οπως και στον Κυβερνητη υπαρχει μυστικοπαθεια .

 Η μυστικοπάθεια είναι το χειρότερο πράγμα για τον συλλεκτισμό. Τρανό παράδειγμα πόσοι καποδίστριες έχουν χαθεί στα χυτήρια.
Εγώ όποτε βρίσκω κάτι καινούριο το μοιράζομαι.


RE: soldino, 4 ποικιλίες; - smartmorpheus - 29/04/17 10:12:09

Δεν πειράζει βρε Γιώργη όπως είδες δεν είναι όλα τα δάκτυλα ίδια υπάρχουν και άνθρωποι που χαμογελάνε... Wink


RE: soldino, 4 ποικιλίες; - Μολοσσος - 02/05/17 21:13:52

τα ενετικα αυτα οπως και ολα τα ενετικα ελληνικου ενδιαφεροντος οπως τα λεμε υπαρχουν σε παρα πολλες ποικιλιες! για να ταξινομηθουν ομως σε ενα βιβλιο χρειαζεται χρονια μελετης, καταγραφων, συλλογης φωτογραφιων κτλ! ενα ζητημα ειναι οτι τα νομισματα αυτα συνηθως βρισκονται σε χαμηλες καταστασειι με φθορες, αδυναμα πατηματα, διαβρωσεις κτλ και δεν μπορεις να εισαι σιγουρος τι ακριβως ειναι και αν εχει η οχι τελεια ροζετα κτλ! προυποθετουν δηλαδη καποια σχετικα καλη κατασταση διατηρησης και αυτο κοιταω να τηρω στη συλλογη μου! σολδινια εχω κανα 7ρι διαφορετικα απο οτι θυμαμαι με διαφορες στις ροζετες, στις τελειες κτλ! το 4Τ ομοιλογω οτι δεν το ειχα ξαναδει!

και μια απαντηση σε οσους λενε περι μυστηκοπαθειας κτλ! παλουκαρια μου ειναι απλα τα πραγματα! μασημενη τροφη εδιναν οι γιαγιαδες στα μωρα πριν 100 χρονια που δεν υπηρχαν τα μουλτι! οποιος θελει μασημενη τροφη δεν εχει να κατσει να τη μασησει μονος του! βλεπετε τι γινεται οταν ενα νομισμα ειναι γνωστο οτι ειναι σπανιο και εμφανιζεται καπου! πεφτει πανω και οι κουτση μαρια και γινεται που@@να το θεμα! οποτε οποιος θελέι γνωση ας αφιερωσει χρονο απο την προσωπικη του ζωη και να κανει αρχειο και να ξερει τι ειναι σπανιο και τι οχι! 

δηλαδη ρε παιδακι μου τρωω τις ωρες μου και κανω αρχειο περιμενοντας να ερθει το σπανιο νομισμα να το παρω κανα κατοσταρικο παρακατω γιατι λεφτα δεν υπαρχουν, και να πιαστω κοτσος να τα γραψω ολα στο φορουμ η να τα πω στο γιωργο, τον κωστα η τον πετρο και οταν βγει το νομισμα να με χτυπησουν ολοι ακομα και αυτοι που δεν ενδιαφερονται πραγματικα ετσι για το ντορος να γινεται, και να με χραιωνουν κατοσταρικα και χιλιαρικα επιδη εβαλα τα χερακια μου και εβγαλά τα ματακια μου! πως σας φιανεται?


RE: soldino, 4 ποικιλίες; - ukobke - 02/05/17 21:47:36

Προφανώς περιμένεις να περάσουν ΟΛΑ τα ελληνικά νομίσματα από τα χέρια σου!

Πριν από ελάχιστες μέρες ο Ορφέας έβαλε όλο το forum να ψάχνει για το πεντάλεπτο του 1833 λέγοντας ότι μόνο ένα υπάρχει. (Συμπτωματικά ξέρω το δεύτερο). Φαίνεται ότι έχασε την ευκαιρία να βρει δεύτερο και να το μοσχοπουλήσει...

Πριν ελάχιστους μήνες δημοσίευσα το μεγάλο και μικρό 5άρι στο 5λεπτο του 1895. Ήδη η PCGS το διαχώρισε σε wide και narrow. Ήδη τρεις μέχρι σήμερα με ρώτησαν εάν μπορούν να το χρησιμοποιήσουν (απορώ γιατί με ρώτησαν... φυσικά και μπορούν).

Τελικά υπάρχουν συλλέκτες και συλλέκτες. Σίγουρα αποτελείς κατηγορία μόνος σου.


RE: soldino, 4 ποικιλίες; - Μολοσσος - 02/05/17 22:04:33

το τι αποτελω ασε να το ξερω εγω καλυτερα και οι φιλοι μου! οσο για τις πληροφοριες και τη γνωση υπαρχουν διαφορων ειδων πληροφοριες αυτες που ανεφερες παραπανω σαφως και ειναι πληροφοριες που μιραζοντα! και εγω εχω βοηθησει πολυ κοσμο και στα φορουμ και εκτος! αυτο ομως, απο το να μιραστω τα παντα απεχει πολυ! οταν μαζεψω ολες τις ποικιλιες θα σκεφτω αν θα δωσω οτι επιπλεον γνωση εχω πανω σε αυτες και λεω θα σκεφτω γιατι ειναι αδικο για καποιον που ερχεται πισω και εχει κανει και αυτος το ιδιο με θυσια προσωπικου χρονου και κοπο να του καταστησω τη γνωση αυτη αχρηστη!

κατα τη γνωμη μου πληροφοριες οπως ενα καινουριο νομισμα η μια καινουρια ποικιλια κτλ ασφαλως και πρεπει να γινονται κτημα των πολλων! πληροφοριες ομως του τυπου ποσα υπαρχουν και ποιος τα χει θα πρεπει ο συλλεκτης να τα παιρνει μαζι του! εκτος απο το πλεονεκτημα που θελει να εχει οταν χτιζει τη συλλογη, πρεπει οταν εγκαταλειπει να αφηνει και καποιο μυστηριο κατι να ανακαλυψει και η επομενη γενοια!


RE: soldino, 4 ποικιλίες; - ukobke - 02/05/17 22:21:35

Δεν χρειάζεται να είσαι απολογητικός.

Έγραψες μια άποψη και ΕΣΥ ζήτησες τη γνώμη μας.

Τώρα γράφεις "το τι αποτελώ"... κλπ κλπ.

Μάθε να δέχεσαι την γνώμη των άλλων και μάλιστα όταν τη ζητάς εσύ ο ίδιος.

Αφού πιστεύεις ότι εκφράζεις σωστή άποψη δικαίωμά σου.

Προφανώς ο Ορφέας, εγώ και οι περισσότεροι που μοιραζόμαστε τις γνώσεις μας με άλλους, κάπου είμαστε λάθος.

Αναφέρω τον Ορφέα γιατί έχει σημασία. Πως λέμε "ουδείς πιο αχάριστος του ευεργετηθέντος"....


RE: soldino, 4 ποικιλίες; - georok - 02/05/17 22:23:18

Ναι εγω ειμαι της λογικης να προωθειται ο συλλεκτισμος και οχι να τα κραταω για μενα μήπως βρω κατι τσαμπα.
 Παντως εκτιμώ την ειλικρίνεια.


RE: soldino, 4 ποικιλίες; - Μολοσσος - 03/05/17 00:31:12

παρθεεεεεεενες μουουουου! ο αναμαρτητος πρωτος χορευει μπαλετο που ελεγε και μια ψυχη που δεν ειναι πια στα φορουμ!

δε με πειραζει η αποψη σου αλλα με πηρες λιγο απο τα μουτρα και μαλιστα δε σχολιασα αυτο που ειπες οτι θελω να περασουν ολα τα νομισματα απο τα χερια μου! αυτο που κολαει μπορεις να μου πεις? πως εβγαλες αυτο το συμπερσμα? εγω μιλαω για νομισματα που μου λειπουν και ενω ξερω οτι ειναι σπανια προτιμω να το κρατησω για μενα για να μην χτυπηθω στο κεφαλι οταν ερθει εκεινη η ωρα! τα 2/3 απο τους καποδιστριες ετσι τους μαζεψα! τι πιο ορθολογικο! δε νομιζω να υπαρχει συλλεκτης που δεν το εχει κανει αυτο!

κακως πιανεις στο στομα σου εναν τριτο που μαλιστα δεν συμετεχει στην κουβεντα! και με λες και ευεργετηθεντα αχαριστο! αληθεια τι ξερεις εσυ για μενα πως βγαζεις αυτο το συμπερασμα? ξερεις πως συμπεριφερομαι στους φιλους μου? το οτι δεν κανω βουκινο στα φορουμ οτι παραπανω μπορει να ξερω με κανει αυτοματα και αχαριστο? και σε ποιον χρωσταω χαρη στο φιναλε? οταν με ρωταγες για μια 267 που ειχες σου ειπα τις σωστες πληροφοριες αυτες που σου ειπαν και αλλοι η οχι? αλλα εσυ νομιζες οτι ειχες βρει το κερας της αμαλθειας και δεν πιστευες με τιποτα!
φιλε νομιζω οτι αντιλαμβανεσαι λαθος γιατι γραφεις πολυ ασχετα πραγματα! εγω εκανα αυτη τη νυξη γιατι παρατηρειται συχνα στα φορουμ το φαινομενο να λενε τους καποδιστριακηδες μυστικοπαθεις και κρυψινους! για να το λυσουμε μια και καλη λοιπον οσοι δεν ικανοποιειστε απο την εγρασια του πητερ και θελετε κατι παραπανω ο Ορφεας σας εδειξε τον τροπο καντε αρχειο και θα εχετε προσωπικη αποψη για τα παντα! ακομα και αν δε θελετε να κανετε τοσο εξειδικευμενο ακομα και οι σημειωσεις βοηθουν!

τωρα αν εσυ φιλε νικο καταλαβεις αλλα απο το παραπανω και αρχισεις να γραφεις αλλα τι να σου πω... απο μενα πρεπει να κλεισει εδω αυτη η παρενθεση και να συνεχιστει το ωραιο θεμα με τι ποικιλιες των ενετικων!


RE: soldino, 4 ποικιλίες; - ukobke - 03/05/17 07:14:18

Στο ξαναλέω ΕΣΥ ζήτησες άποψη.

Δηλαδή για μια 267 όπως λες που έβγαλα στο forum τότε να σε ευχαριστήσω για το ευεργέτημα. Επειδή είμαι τωρινός συλλέκτης και όχι παλιός σαν κι εσένα, προφανώς και νόμιζα ότι είχα πλουτίσει και είχε στρέψει τις ελπίδες μου στις τεράστιες γνώσεις σου. Προφανώς τη σημεριμή μιζέρια μου την οφείλω σε σένα που δεν με πλούτισες μέσω της 267.

Πραγματικά ο τρόπος (συλλεκτικής) συμπεριφοράς είναι δικός σου και δικαίωμά σου. Όταν όμως ζητάς να τον κρίνουν, να δέχεσαι και την κριτική.

Όσο αφορά τα τρίτα πρόσωπα όπως τον Ορφέα και άλλους, είναι επειδή αποτελούν θετικό παράδειγμα προς μίμηση στη συλλεκτική κοινότητα τουλάχιστον στο θέμα της διάδοσης της γνώσης.

Δεν έχω τίποτα απολύτως εναντίον σου. Το μόνο που πήρα προσωπικά είναι ο τρόπος τοποθέτησής σου για τη 267, τη στιγμή που γνωρίζεις ότι δεν με ενδιαφέρουν οι Καποδίστριες.

Δεν έχω διάθεση να συνεχίσω και έκανα άσκημα που απάντησα στη κριτική -να το επαναλάβω- που εσύ ζήτησες.