Συλλεκτικό Στέκι
Νομισματα δαλματιας και αλβανιας και γκαρδιακος! - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Ενετικά / Οθωμανικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-88.html)
+--- Νήμα: Νομισματα δαλματιας και αλβανιας και γκαρδιακος! (/thread-1059.html)



Νομισματα δαλματιας και αλβανιας και γκαρδιακος! - Μολοσσος - 04/05/17 23:19:32

απο ολα τα ενετικα νομισματα εκεινα με τα οποια τα εχω βρει πιο πολυ μπαστουνια ειναι τα δαλματιας και αλβανιας! και τουτο γιατι αν και βγαινουν πολλα τετοια νομισματα καθε μερα, ωστοσο ειναι εξαιρετικα δυσκολη η κατηγοριοποιηση τους σε ποικιλιες! ξεκινησα με το βιβλιαρακι του γκαρδιακου αλλα συντομα διαπιστωσα οτι αν και εχει πολλες ποικιλιες στο βιβλιο του, πολλα απο τα νομισματα που εβρισκα δεν ταυτιζονταν με το βιβλιο! τελικα γενναται το ερωτημα, ειδε οντως ολες αυτες τις διαφορετικες ποικιλιες ο Γκαρδιακος? ειναι τοσο εκτεταμενη η κοπη των νομισματων αυτων που καποιες ποικιλιες που ενδεχομενως να ειδε ο γκαρδιακος εμεις με το ιντερνετ και τις πολλες φωτογραφιες που βλεπουμε να μην τις εχουμε πετυχει ακομα? και αντι αυτου να βρισκουμε νεες ποικιλιες που ο γκαρδιακος δεν ειχε δει?

τα βασικα προβληματα των νομισματων αυτων ειναι!

η χαμιλη κατασταη με φθορες και διαβρωσεις που συνηθως βρισκονται αυτα τα νομισματα!

τα αδυναμα πατηματα που συνηθως εχουν λογω της προχειρης και κακης πιοτητας κατασκευης!

οι πολυ μικρες τελειες που υπαρχουν σε καποια νομισματα που πραγματικα αναρωτιεσαι ειναι τελεια η οχι?

ανεβαζω ενα σολδιο που αγορασα προσφατα το οποιο αν και σε σχετικα καλη κατασταση εχει αδυναμο πατηματακι εκει μετα το DAL με αποτελεσμα να μη μπορουμε με βεβαιοτητα να πουμε αν εχει τελεια η οχι και σαν συνεπεια να μην μπορει να κατηροριοποιηθει ως ποικιλια!

περιμενω τις αποψεις σας μιας και βλεπω οτι υπαρχει αρκετα ζωηρη κοινοτητα συλλεκτων στο φορουμ!


RE: Νομισματα δαλματιας και αλβανιας και γκαρδιακος! - μαρκος - 05/05/17 00:12:21

Οντως αυτο που γραφεις ισχυει,μια τελεια τα αλλαζει ολα  και αλλες μικροδιαφορες .Εχω βρει και εγω νεα ποικιλια που δεν την αναφερει ο Γκαρδιακος και θα την ανεβασω τις επομενες μερες,βεβαια εχει φθορα αλλα κανει μπαμ .Το σολδιο αυτο το εχω και εγω και θα το κοιταξω αυριο και θα γραψω την γνωμη μου.Το εχω ξαναγραψει και το ξαναγραφω δοξα και τιμη στον Γκαρδιακο στον Λαμπρου αλλα και σε οποιον εχει βαλει εστω και ενα λιθαρακι σε πολυ δυσκολες εποχες με καθολου μεσα και παρα πολυ τρεξιμο και ψαξιμο,πιστευω ακραδαντα οτι στις Δαλματιες υπαρχουν και αλλες ποικιλιες ,μαζευω και εγω αλλα ειμαι σε νηπιακο σταδιο εχω 16 διαφορετικες .


RE: Νομισματα δαλματιας και αλβανιας και γκαρδιακος! - haros - 05/05/17 01:17:08

Δεν εχω ασχοληθει καθολου με αυτα, τα βρισκω ενδιαφεροντα.
Να ρωτησω κατι.
Η αλλαγη στην θεση των τελειων γινοταν επιτηδες για να ξεχωριζουν ποια εχουν χτυπηθει που,(κατι σαν νομισματοσημο) η ηταν τυχαιο γεγονος κατα την χαραξη της καθε μητρας, εβαζε ο καθε χαρακτης τις τελειες οπου του κατεβαινε?


RE: Νομισματα δαλματιας και αλβανιας και γκαρδιακος! - ukobke - 05/05/17 09:36:14

Λέγεται, ότι η εξέλιξη του πολιτισμού του ανθρώπου έως το 1940 είναι ίση με την εξέλιξη στο χρονικό διάστημα  1940-1980.

Αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι ότι προσπαθούμε να δούμε αυτή τη νομισματική περίοδο με τα μάτια μιας σύγχρονης συλλογής νομισμάτων.

Το "χτύπημα" των νομισμάτων της Βενετοκρατίας, πιο πολύ θα τα προσομοίαζα με τη τεχνολογία "χτυπήματος" των αρχαίων νομισμάτων, παρά με τη "ματιά" των σύγχρονων.

Με λίγα λόγια ΚΑΘΕ νόμισμα είναι διαφορετικό από άλλο. Οι ανατροπές (που είναι ΟΛΕΣ διαφορετικές) γιατί να μη τα κάνουν (διαφορετική) ποικιλία και να τα κάνουν μία τελίτσα;

Δεν είμαι αντίθετος σε αυτά που γράφονται, αλλά απλά προβληματίζομαι.

Είμαστε σε θέση να ορίσουμε ποιο είναι το ΚΑΝΟΝΙΚΟ νόμισμα στα Βενετσιάνικα, ώστε να ορίσουμε τα αποκλίνοντα; (Στο Καποδίστρια που δεν έχει σχέση με αυτή τη περίοδο αλλά με τη σύγχρονη, είναι γνωστό ποιο είναι πρώτη κοπή).

Απλά το βάζω σαν θέμα με ερωτήματα που με έχουν απασχολήσει...


RE: Νομισματα δαλματιας και αλβανιας και γκαρδιακος! - coll - 05/05/17 13:32:53

Ειναι απολυτα σωστος ο συλογισμος .
Η διαφορετικοτητα ειναι δεδομενη και συνεπως η εννοια της ποικιλιας αοριστη, ή και αυθαιρετη.

Περαν τουτου μια και ο φιλος μας ζητησε αποψη πανω σε κατι πολυ συγκεκριμενο (αν και ο ιδιος ειναι απολυτα γνωστης της δυσκολιας να αποφανθει κανεις με σιγουρια και απο μια φωτο )η προσωπικη μου αποψη καθαρα απο αυτο που βλεπω  ειναι οτι οι πιθανοτητητες ειναι υπερ της ποικιλιας .


RE: Νομισματα δαλματιας και αλβανιας και γκαρδιακος! - μαρκος - 05/05/17 17:35:34

(05/05/17 01:17:08)haros Έγραψε:  Δεν εχω ασχοληθει καθολου με αυτα, τα βρισκω ενδιαφεροντα.
Να ρωτησω κατι.
Η αλλαγη στην θεση των τελειων γινοταν επιτηδες για να ξεχωριζουν ποια εχουν χτυπηθει που,(κατι σαν νομισματοσημο) η ηταν τυχαιο γεγονος κατα την χαραξη της καθε μητρας, εβαζε ο καθε χαρακτης τις τελειες οπου του κατεβαινε?
Δημητρη δεν υπαρχει απολυτη απαντηση σε αυτο το ερωτημα,σε καποιες περιπτωσεις ο χαρακτης εκανε τα δικα του ,σε καποιες αλλες αναλογως τον χαλκο που ειχαν αποθεμα εκοβαν κιολας(Birbir-Κροατια).Παντως πολλες δεν ηταν τυχαια οι αποστασεις κτλ μιλαμε για 50 ποικιλιες και βαλε οποτε τιποτα δεν ηταν τοσο τυχαιο,υπαρχει θεμα με μαργαριτες ,με αστερια ,με αποστασεις γραμματων και πολλα αλλα που δυστυχως ο γραπτος λογος δεν μπορει να διατυπωσει,.Επειδη ηταν ενα νομισμα οι Δαλματιες το οποιο κυκλοφορησε πανω απο 100 χρονια αλλα αρχεια δεν υπαρχουν τοσο δυνατα οσο στα χρυσα ασημενι κ.ο.κ μια και ολα ηταν αμελητεα και χωρις ενδιαφερον δεν μπορουμε να ειμαστε απολυτοι για τιποτα,θελει ερευνα και μαλιστασε μουσεια ανα την παλαι ποτε Ενετικη κυριαρχια στα οποια βρεθηκαν μαζεμενα τετοια νομισματα,δεν ξερω αν σε διαφωτισα ή σε μπερδεψα περισσοτερο μια και αυτα θα ηταν κλαυτερα απο κοντα μαζι με τα νομισματα για συγκριση.Πολυ σωστα τα ερωτηματα του κυριου Νικου,απο την στιγμη που ξερουμε λιγα πραγματα ειναι δυσκολο πολυ να ειμαστε σαφεις,προσπαθουμε να προσεγγισουμε μια ποικιλια με τον καταλογο του Γκαρδιακου για παρδειγμα αλλα δεν εχουμε και αλλο ενα μετρο συγκρισης.Εδω λοιπον ερχεται η απαντησ η οποια ειναι αυτη που προτεινε ο Μαλεφακης να κατσουμε ολοι κατω και αθροιστηκα να προσπαθησουμε να δωσουμε απαντησεις σε ολα αυτα ,δια της τριβης παραγεται θερμοτης Wink


RE: Νομισματα δαλματιας και αλβανιας και γκαρδιακος! - Μολοσσος - 08/05/17 15:28:34

(05/05/17 01:17:08)haros Έγραψε:  Δεν εχω ασχοληθει καθολου με αυτα, τα βρισκω ενδιαφεροντα.
Να ρωτησω κατι.
Η αλλαγη στην θεση των τελειων γινοταν επιτηδες για να ξεχωριζουν ποια εχουν χτυπηθει που,(κατι σαν νομισματοσημο) η ηταν τυχαιο γεγονος κατα την χαραξη της καθε μητρας, εβαζε ο καθε χαρακτης τις τελειες οπου του κατεβαινε?

σε αυτην την περιοδο δεν καταγραφουμε μητρες οπως στον καποδιστρια ουτε θεση των τελειων κτλ, καταγραφουμε απλα συνδυασμους τελειων και ροζετων, αρθμο γραμματων πχ COR, CORF, CORFU και βεβαια ατελειωτα ορθογραφικα λαθη! πχ ALM αντι για ALB και πολλα ακομα στα κρητικα 15, 30  και 60 τορνεσια που ειναι στα ελληνικα και εκει πραγματικα γινεται πανιγυρι!


RE: Νομισματα δαλματιας και αλβανιας και γκαρδιακος! - Μολοσσος - 08/05/17 15:40:14

(05/05/17 09:36:14)ukobke Έγραψε:  Λέγεται, ότι η εξέλιξη του πολιτισμού του ανθρώπου έως το 1940 είναι ίση με την εξέλιξη στο χρονικό διάστημα  1940-1980.

Αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι ότι προσπαθούμε να δούμε αυτή τη νομισματική περίοδο με τα μάτια μιας σύγχρονης συλλογής νομισμάτων.

Το "χτύπημα" των νομισμάτων της Βενετοκρατίας, πιο πολύ θα τα προσομοίαζα με τη τεχνολογία "χτυπήματος" των αρχαίων νομισμάτων, παρά με τη "ματιά" των σύγχρονων.

Με λίγα λόγια ΚΑΘΕ νόμισμα είναι διαφορετικό από άλλο. Οι ανατροπές (που είναι ΟΛΕΣ διαφορετικές) γιατί να μη τα κάνουν (διαφορετική)  ποικιλία και να τα κάνουν μία τελίτσα;

Δεν είμαι αντίθετος σε αυτά που γράφονται, αλλά απλά προβληματίζομαι.

Είμαστε σε θέση να ορίσουμε ποιο είναι το ΚΑΝΟΝΙΚΟ νόμισμα στα Βενετσιάνικα, ώστε να ορίσουμε τα αποκλίνοντα; (Στο Καποδίστρια που δεν έχει σχέση με αυτή τη περίοδο αλλά με τη σύγχρονη, είναι γνωστό ποιο είναι πρώτη κοπή).

Απλά το βάζω σαν θέμα με ερωτήματα που με έχουν απασχολήσει...

δεν υπαρχει κανονικο και ποικιλια! ειναι μια συλλογη που εχουμε ξεχωρισει οσοι ασχολουμαστε τι ειναι ποικιλια και τι οχι! οι ανατροπες στα συγκεκριμενα ειναι τυχαιες και δεν αποτελουν καμια ιδιαιτεροτητα! κατα τη δικη μου αποψη πρωτα σε ενδιαφερον ερχονται τα ορθογραφικα σφαλαματα! σαν ο κυβρντης ενα πραγμα. μετα ερχονται τα περισσοτερα η λιγοτερα γραμματα και τελος οι τελειες, ροζετες κτλ! τωρα σχετικα με το τι παρουσιαζει ενδιαφερον και τι οχι η αν ειναι ματαιοτητα κτλ, πες μας εσυ γιατι η δραχμη 1847 ειναι διαφορετικο νομισμα απο τη δραχμη 1833 να σου πω και εγω για τις 2 τελειες η δυο γραμματα παραπανω! οσον αφορα τα νομισματα του κυβερνητη συγκρινονται περισσοτερο με τα παλιοτερα εντικα κτλ παρα με τα επομενα οθωνες κτλ λογω των μηχανηματων που τα εκοβαν και λογω της καθιερωσης των master dies στα τελευταια.