Συλλεκτικό Στέκι
100leva1912 original η όχι - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Διάφορα Ξένα Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-89.html)
+--- Νήμα: 100leva1912 original η όχι (/thread-1065.html)

Σελίδες: 1 2


RE: 100leva1912 original η όχι - solferino - 06/05/17 20:05:20

Σωστά Δημήτρη.  

Κάτι το νόμισμα καθ εαυτό έχει τα στοιχεία του ρεστραικ.


RE: 100leva1912 original η όχι - haros - 06/05/17 20:12:17

Στην περιπτωση δε του 20δραχμου, η NGC ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΩΣΤΗ, δεν γραφει πουθενα για mint error.
Γραφει μονο τον βαθμο και την ποικιλια.

Το mint error το γραφει μονο ο Καραμητσος στην περιγραφη του και ειναι προφανες λαθος που θα πρεπει να διορθωσει.Inside slab by NGC "AU 58 - MINT ERROR REV BRANCHES INCOMPLETE". (Hellas 117). 
Φυσικα οποιος ασχολειται εστω και ελαχιστα με Ελληνικα νομισματα, ξερει οτι η ποικιλια με τους ατελεις μισχους δεν εχει μεγαλυτερη τιμη απο το κανονικο, οσα Mint error να γραφονται (κατα λαθος φυσικα) στις περιγραφες των δημοπρατων


RE: 100leva1912 original η όχι - gkounto - 06/05/17 20:29:45

Nαι σύμφωνοι Δημήτρη δεν το γράφει μεν αλλά το αφήνει υπονούμενο ως σφάλμα έτσι όπως το λέει. Νομίζω αν έγραφε "variety with incomplete...." θα ήταν καλύτερα γιατί έτσι θα αναγνώριζε τις δύο ποικιλιες.
Σχετικά με το Βουλγάρικο έχεις δίκιο, ειναι το λεγόμενο (απο τους ίδιους) clerical error.


RE: 100leva1912 original η όχι - haros - 06/05/17 20:47:58

Ο Καραμητσος ειναι λαθος γιατι χρησιμοποιει εισαγωγικα σε αυτο που γραφει Inside slab by NGC "AU 58 - MINT ERROR REV BRANCHES INCOMPLETE". (Hellas 117). 

Ενω η ngc αναγραφει "AU58 REV BRANCHES INCOMPLETE " 
Εχεις δικιο, θα επρεπε η NGG να αναφερει και την λεξη variety,  παντως σε οσα mint errors εχω δει σλαμπαρισμενα ως τετοια, η λεξεις mint error αναγραφονται σαφως στο ταμπελακι.



RE: 100leva1912 original η όχι - nikos11 - 06/05/17 20:55:25

Πάντως με το κέρμα του θέματος, είναι χοντρή πατάτα...


RE: 100leva1912 original η όχι - gkounto - 06/05/17 21:04:32

Εχω παρατηρήσει οτι mint error γράφουν στα προβλήματα της εκτύπωσης πχ "off centre" που έγιναν δηλαδή στο Νομισματοκοπείο, ενώ ποικιλίες του τύπου overdates, η λάθος γράμμα που έχουν προκύψει απο τον χειριστη της πρέσας (19oς αιώνας) τα αναφέρουν απλά σαν varieties η και καθόλου γράφοντας απλά το σφάλμα αλλά ΄οχι ως τέτοιο (πχ inverted A for V in Victoria η στα δικά μας ΚΑΗΟΔΙΣΤΡΙΑΣ κλπ)


RE: 100leva1912 original η όχι - GKCollect - 06/05/17 21:07:34

Για το 100 Leva, έχω επιφύλαξη για το αν η εταιρία έγραψε στο κουτί το Original.


Για το 20 Δρχ 1833, Προφανώς τους ζητήθηκε να γραφτεί το συγκεκριμένο κείμενο και πληρώθηκαν για να το γράψουν. Έτσι και αυτοί το έγραψαν. Γνωρίζουν όμως ότι δεν είναι σφάλμα αλλά δεν ξαναέπεσαν στην παγίδα να αναγράψουν Variety. Διότι, αν έγραφαν το Variety τότε δε θα έπρεπε να πληρωθούν για την αναγραφή. Το συγκεκριμένο το έκανα θέμα και στην NGC, διότι για κάποια νομίσματα πληρώθηκαν και τελικά έγραψαν 'Variety .... '. Με λίγα λόγια τους είπα : Αφού αναγνωρίζετε ποικιλία, για ποιον λόγο ζητάτε να πληρωθείτε για την αναγραφή της ;


RE: 100leva1912 original η όχι - haros - 06/05/17 21:17:34

Κωστη, η αναγραφη της ποικιλιας ( variety) πληρωνεται εξτρα ενα δεκαπενταρι, τικαρεις το κουτακι που γραφει " variety" οταν τα στελνεις και αναγραφεται μονο εαν ειναι αναγνωρισμενη.(και τους γραφεις ποια ειναι, η τους αφηνεις να την βρουν αυτοι).
Το ιδιο και στο Mint error.

Εννοεις οτι εδω τους ζητηθηκε να γραψουν στο pedigree αντι για "φουφουτος collection" την φραση " REV BRANCHES INCOMPLETE", ξερω και γω, τι να πω, μπορει να ειναι και ετσι, αλλα κανονικα δεν γραφουν κατα παραγγελια τετοιες αναγραφες, μονο τα ονοματα των συλλογων κλπ.


(καποια στιγμη σκεφτηκα να στειλω την συλλογη μου να γραφτει σε ολα "haros collection", αλλα μετα λεω ασε, αμα πανε οι κληρονομοι μου να την σκοτωσουν, ποιος θα θελει νομισμα που γραφει πανω ΧΑΡΟΣ?? ΟΥΧΑΧΑΧΑΧΑ..... Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin )


RE: 100leva1912 original η όχι - ukobke - 07/05/17 11:38:32

Δημήτρη, το Χάρος δεν είναι συντομογραφία του Χαρούμενος ; Cool