Συλλεκτικό Στέκι
Ιωάννης Καποδίστριας - Η δολοφονία του, δύο διαφορετικές προσεγγίσεις - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Καποδίστριας (1828-1831) (https://syllektiko-steki.gr/forum-10.html)
+--- Νήμα: Ιωάννης Καποδίστριας - Η δολοφονία του, δύο διαφορετικές προσεγγίσεις (/thread-1072.html)

Σελίδες: 1 2 3


RE: Ιωάννης Καποδίστριας - Η δολοφονία του, δύο διαφορετικές προσεγγίσεις - haros - 07/05/17 21:04:40

Ηταν αλλες εποχες, υπο το τωρινο πρισμα φανταζει αποτροπαια η δολοφονια αυτου του μεγαλου ανδρα, εκεινη την εποχη ομως οι αντιπαλοι του τον εβλεπαν ως τυραννο και η δολοφονια του απο τους Μαυρομιχαλαιους, με τους οποιους υπηρχε μεγαλη εχθρα, (για τους γνωστους λογους) δεν ηταν κατι ουτε περιεργο, ουτε απροσμενο.(για τις τοτε συνθηκες και τα τοτε ηθη.).
  Οι Αγγλογαλλοι τον ηθελαν να φυγει απο την μεση,(θεωρωντας τον οργανο των Ρωσσων) τωρα το εαν αυτοι οργανωσαν τα παντα η απλως ενθαρρυναν τους Μαυρομιχαλαιους, δεν νομιζω οτι θα το μαθουμε ποτε.
 Ομως το να υποστηριζεται οτι οι Μαυρομιχαλαιοι ηταν αμετοχοι στην δολοφονια, μου φαινεται σαν μια προσπαθεια του Μανιατη συνταξιουχου στρατιωτικου να αποσεισει απο την ιστορια του τοπου του την ευθυνη που ιστορικα εχει αποδοθει για την δολοφονια του μεγαλου αυτου ανδρα.
 Οσο για τις καταθεσεις και τις μαρτυριες κλπ που επικαλειται, ειναι γνωστο οτι σε ενα τετοιο περιστατικο, παντα υπαρχουν αντικρουομενες  μαρτυριες των αυτοπτων μαρτυρων, συν οτι πολλοι δεν θα ηθελαν να μπλεξουν παραπανω με βεντετες κατονομαζοντας  προσωπα.


RE: Ιωάννης Καποδίστριας - Η δολοφονία του, δύο διαφορετικές προσεγγίσεις - xmac - 07/05/17 23:34:48

Τύραννο τον έβλεπαν μερίδα από τους κοτσαμπάσηδες,  οι προεστοί (ίσως οι πιο πολλοί διότι δεν ήθελαν να χάσουν τα προνόμιά τους), φυσικά και οι Μαυρομιχαλαίοι και Κουντουριώτηδες και άλλοι που ήθελαν να κάνουν το δικό τους... Οι πιο πολλοί στρατιωτικοί και ο λαός  τον υπεραγαπούσε. Οι Μαυρομιχάληδες σίγουρα συμμετείχαν στην δολοφονία του μαζί με τα 2 άτομα που είχαν ως έργο να τους παρακολουθούν και τους πήραν με το μέρος τους. Επίσης άλλα 2 άτομα βρίσκονταν εκεί με ξένα χαρακτηριστικά!!! που εξαφανίστηκαν μετά τη δολοφονία. Σίγουρη ανάμειξη είχαν οι Αγγλογάλλοι, ας ανοίξουν το φάκελλο με τον Καποδίστρια... για να δούμε πόσα απίδια έχει ο σάκκος! ή μάλλον τα έγραφα...

ΥΓ. Το να ισχυρίζονται κάποιοι δημοκράτες της εποχής (όπως πχ. ο μαλάκας ο Κοραής από μακρόθεν) ότι ο Καποδίστριας ήταν τύραννος επειδή κατάργησε το σύνταγμα και πήρε τις εξουσίες πάνω του είναι εκ της πονηράδας τους... Πως θα έκαναν ότι ήθελαν αν υπήρχαν νόμοι όπως τους ήθελαν όλοι αυτοί; ο κυβερνήτης ήθελε να έχει τις εξουσίες πάνω του ώστε να έχει γρήγορες και άμεσες αποφάσεις λόγω των καταστάσεων της εποχής. Ο πόλεμος όταν ανέλαβε την εξουσία ήταν εν εξελίξει και οι αποφάσεις έπρεπε να ήταν ανθρώπου σαν του Καποδίστρια σοφές και με πολύ διπλωματική πείρα. Ποιο από τα βόδια που υπήρχαν τότε θα ήταν ικανό να κάνει κάτι τέτοιο; μήπως τα ξεφτέρια - μέλη της επιτροπής, οι μεγάλοι πολιτικάντηδες, που πήγαν στην Αγγλία για να πάρουν δάνεια και να διαπραγματευτούν κατασκευή πολεμικών πλοίων; και μόλις τους είδαν και τους κατάλαβαν οι Άγγλοι τους  έγδαραν; άνθρωποι σαν το Καποδίστρια δεν υπήρχαν τότε πολλοί! συγκεκριμένα υπήρχε ένας! και λέγονταν ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ.


RE: Ιωάννης Καποδίστριας - Η δολοφονία του, δύο διαφορετικές προσεγγίσεις - ukobke - 08/05/17 13:15:03

Οι Μαυρομιχαλαίοι θέλανε το τελωνείο στη Μάνη και τα έσοδα να τα καρπούνται οι ίδιοι. Αυτός ήταν ο λόγος της δολοφονίας.

Τα υπόλοιπα... υψηλή ραπτική.


RE: Ιωάννης Καποδίστριας - Η δολοφονία του, δύο διαφορετικές προσεγγίσεις - sac - 08/05/17 19:33:53

Φίλε μου Νίκο (11)... κάτι φυτίλια που πας και βάζεις...

Θα ξεκινήσω με τις δολοφονίες των Κενενταίων (sic), ειδικά του Τζον, που ούτε για τον δολοφόνο είμαστε σίγουροι, ούτε για τα κίνητρα μπορόύμε να πούμε κάτι "οριστικό".

Θα θυμίσω τις δολοφονίες του Τζον Λένον και του Ούλοφ Πάλμε. Δολοφονήθηκαν από ψυχοπαθείς που ήθελαν να γίνουν διάσημοι. Όπως και ο Ηρόστρατος που κατέστρεψε τον ναό της Αρτέμης στην Έφεσο για να μείνει στην ιστορία.

Ενδιαφέρουσα η προσπάθεια διαλεύκανσης της δολοφονίας του Καποδίστρια, αλλά...



Παρόλο που τα δύο άρθρα αναφέρονται στην δολοφονία του Καποδίστρια και όχι "στα έργα του και στις ημέρες του", θα υποκύψω στον πειρασμό να γράψω κάποια "γενικότερα" πράγματα...

Καταρχήν, δουλειά της Ιστορίας δεν είναι να κάνει τον αστυνόμο και τον δικαστή. Δουλειά της Ιστορίας είναι... εχμμμμ... πρώτα από όλα "να ξεχωρίζει το σημαντικό από το δευτερεύον".

Το μόνο (ίσως) που συμφωνούμε όλοι είναι ότι ο Καποδίστριας ήταν ένας εμπειρότατος πολιτικός. Οπότε, το πρώτο ερώτημα που μου δημιουργείται εμένα είναι πώς κατάφερε να δημιουργήσει τόσες αντιπαλότητες. Οι σχέσεις του με την "αντιπολίτευση" ήταν μηδενικές. Είναι λογικό αυτό για έναν έμπειρο πολιτικό;

Έφερε τη χώρα στα πρόθυρα του εμφυλίου πολέμου και μάλιστα περισσότερες από μία φορές. Τόσο με την ανοιχτή αντίθεσή του με τους Μαυρομιχαλαίους, όσο και με τα γεγονότα του εμπρησμού του ναυστάθμου από τον Μιαούλη. Είναι λογικό αυτό για έναν έμπειρο πολιτικό;

Μα θα μου πείτε "φταίγανε οι άλλοι". Είναι απάντηση αυτή για έναν έμπειρο πολιτικό;



Προχωρώ σ' εκείνο το: "Οι Αγγλογαλλοι τον ηθελαν να φυγει απο την μεση,(θεωρωντας τον οργανο των Ρωσσων)". Το διαβάζω συχνά, αλλά δεν μου στέκει καθόλου.

Αν Ο Καποδίστριας ακολουθούσε φιλορωσική πολιτική, τότε ήταν λάθος του. Ένας έμπειρος πολιτικός, που είχε διατελέσει χρόνια υπουργός εξωτερικών, και καταλάβαινε ότι πρέπει να τα έχει καλά με "όλους" και ήξερε και τον τρόπο.

Αν οι Α*γλογάλλοι πίστευαν ότι ο Καποδίστριας ακολουθούσε φιλορωσική πολιτική, τότε το πιθανότερο είναι να ισχύει. Ούτε χαζοί ήταν οι Α*γλογάλλοι, ούτε μύριζαν τα νύχια τους και τις γυάλινες σφαίρες για να βγάλουν συμπεράσματα που αφορούσαν την πολιτική τους.

Όπως και να το δει κανείς, αν ο Καποδίστριας ήρθε σε αντίθεση με τους Α*γλογάλλους, ήταν λάθος του.


RE: Ιωάννης Καποδίστριας - Η δολοφονία του, δύο διαφορετικές προσεγγίσεις - sac - 08/05/17 19:43:56

(07/05/17 23:34:48)xmac Έγραψε:  Οι πιο πολλοί στρατιωτικοί και ο λαός  τον υπεραγαπούσε.

Θέλω να προσθέσω μερικά ακόμα, σχετικά με αυτά που γράφει ο αγαπητός μου Μπάμπης.

Αν ήταν έτσι τα πράγματα, γιατί δεν έβγαινε να καταγγείλει στον λαό τους κοτσαμπάσηδες και την ολιγαρχία που εμπόδιζαν το έργο του; Γιατί δεν στηρίχτηκε στον λαό για να αντιμετωπίσει όλους αυτούς που δεν ήθελαν να χάσουν τα προνόμιά τους;

Η ακαδημαϊκή ιστοριογραφία θεωρεί ότι το σημαντικότερο πρόβλημα της πολιτικής του Καποδίστρια ήταν η αριστοκρατική του καταγωγή και η αριστοκρατική του νοοτροπία. Από τη στιγμή που δεν θεωρούσε τον "λαό" (συμπεριλαμβανομένων και των κοτζαμπάσηδων) ικανό να εξουσιάσει την πατρίδα του, επόμενο ήταν να έρθει σε αντίθεση με όλον τον κόσμο.


RE: Ιωάννης Καποδίστριας - Η δολοφονία του, δύο διαφορετικές προσεγγίσεις - xmac - 08/05/17 20:25:52

(08/05/17 13:15:03)ukobke Έγραψε:  Οι Μαυρομιχαλαίοι θέλανε το τελωνείο στη Μάνη και τα έσοδα να τα καρπούνται οι ίδιοι. Αυτός ήταν ο λόγος της δολοφονίας.

Τα υπόλοιπα... υψηλή ραπτική.

Αυτό και όχι μόνο!


RE: Ιωάννης Καποδίστριας - Η δολοφονία του, δύο διαφορετικές προσεγγίσεις - xmac - 08/05/17 20:30:23

(08/05/17 19:43:56)sac Έγραψε:  
(07/05/17 23:34:48)xmac Έγραψε:  Οι πιο πολλοί στρατιωτικοί και ο λαός  τον υπεραγαπούσε.

Θέλω να προσθέσω μερικά ακόμα, σχετικά με αυτά που γράφει ο αγαπητός μου Μπάμπης.

Αν ήταν έτσι τα πράγματα, γιατί δεν έβγαινε να καταγγείλει στον λαό τους κοτσαμπάσηδες και την ολιγαρχία που εμπόδιζαν το έργο του; Γιατί δεν στηρίχτηκε στον λαό για να αντιμετωπίσει όλους αυτούς που δεν ήθελαν να χάσουν τα προνόμιά τους;

Η ακαδημαϊκή ιστοριογραφία θεωρεί ότι το σημαντικότερο πρόβλημα της πολιτικής του Καποδίστρια ήταν η αριστοκρατική του καταγωγή και η αριστοκρατική του νοοτροπία. Από τη στιγμή που δεν θεωρούσε τον "λαό" (συμπεριλαμβανομένων και των κοτζαμπάσηδων) ικανό να εξουσιάσει την πατρίδα του, επόμενο ήταν να έρθει σε αντίθεση με όλον τον κόσμο.

Ο λαός τι να κάνει; ρακένδυτοι και ξυπόλυτοι μπροστά στα μπαξίξια και τον "στρατό" των κοτσαμπάσηδων; φυσικά ο λαός τα γνώριζε όλα και τον στήριζε γιατί ήταν ο μόνος που είχε να νοιάζεται για αυτόν.


RE: Ιωάννης Καποδίστριας - Η δολοφονία του, δύο διαφορετικές προσεγγίσεις - sac - 08/05/17 20:36:56

Μπάμπη μου, ο λαός που δεν κόλωσε μπροστά στον Δράμαλη και στον Κιουταχή, θα κόλωνε μπροστά στους Μαυρομιχάληδες και στους Κουντουριώτηδες;

Τέσπα, πες μου για την παραγγελία.


RE: Ιωάννης Καποδίστριας - Η δολοφονία του, δύο διαφορετικές προσεγγίσεις - xmac - 08/05/17 20:42:06

Προχωρώ σ' εκείνο το: "Οι Αγγλογαλλοι τον ηθελαν να φυγει απο την μεση,(θεωρωντας τον οργανο των Ρωσσων)". Το διαβάζω συχνά, αλλά δεν μου στέκει καθόλου.

Αν Ο Καποδίστριας ακολουθούσε φιλορωσική πολιτική, τότε ήταν λάθος του. Ένας έμπειρος πολιτικός, που είχε διατελέσει χρόνια υπουργός εξωτερικών, και καταλάβαινε ότι πρέπει να τα έχει καλά με "όλους" και ήξερε και τον τρόπο.

Αν οι Αγγλογάλλοι πίστευαν ότι ο Καποδίστριας ακολουθούσε φιλορωσική πολιτική, τότε το πιθανότερο είναι να ισχύει. Ούτε χαζοί ήταν οι Αγγλογάλλοι, ούτε μύριζαν τα νύχια τους και τις γυάλινες σφαίρες για να βγάλουν συμπεράσματα που αφορούσαν την πολιτική τους.

Όπως και να το δει κανείς, αν ο Καποδίστριας ήρθε σε αντίθεση με τους Αγγλογάλλους, ήταν λάθος του.
[/quote]

Αυτό που προσπαθούσε να αποφύγει ο Καποδίστριας όπως ο διάολος το λιβάνι ήταν αυτό ακριβώς. Να μην δώσει αφορμή ότι είναι φιλικά διακείμενος προς τους Ρώσους. Και δεν ήταν κάποια πράξη που έκανε για να το πει ο οποιοσδήποτε. Το είχε αποδείξει άλλωστε. Ούτε τα λεφτά δεν δέχτηκε της ισόβιας σύνταξης που του έδωσε ο τσάρος δεν δέχτηκε για να μπορεί να πει ακόμα και σε αυτόν "όχι" αν χρειαζόταν. Τέλος πάντων, η αλήθεια είναι ότι οι Ρώσσοι τον στήριξαν περισσότερο από όλους τους "συμμάχους" σε ότι ζήτησε ο κυβερνήτης. Όσο για την καταγωγή του αυτό δεν εμπόδισε καθόλου τον απλό λαό να τον θεωρεί πατέρα του! και να τον υπεραγαπά! Είπαμε οι σκούληκες ήταν άλλοι μαζί με τα συμφέροντά τους, ακριβώς εκεί που έβρισκαν έρεισμα οι Αγγλογάλλοι για να χώνονται παντού.


RE: Ιωάννης Καποδίστριας - Η δολοφονία του, δύο διαφορετικές προσεγγίσεις - xmac - 08/05/17 20:43:05

(08/05/17 20:36:56)sac Έγραψε:  Μπάμπη μου, ο λαός που δεν κόλωσε μπροστά στον Δράμαλη και στον Κιουταχή, θα κόλωνε μπροστά στους Μαυρομιχάληδες και στους Κουντουριώτηδες;

Τέσπα, πες μου για την παραγγελία.

Παναθεμά σε από το ένα θέμα στο άλλο με πας!  Big Grin Big Grin Big Grin θα σου στείλω πμ.