Συλλεκτικό Στέκι
1λ - 2λ - 1δρ 1832 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: 'Οθωνας (1832-1862) (https://syllektiko-steki.gr/forum-11.html)
+--- Νήμα: 1λ - 2λ - 1δρ 1832 (/thread-1087.html)



1λ - 2λ - 1δρ 1832 - orfeas - 13/05/17 07:12:06

Αγαπητέ Νίκο,

Στο θέμα 20 δρ 1833 έγραψες για την κοπή των νομισμάτων του 1832 στην Αθήνα.

Η σειρά του 1832 κόπηκε στο Μόναχο και όχι στην Αθήνα

Για να μην χαλάσουμε το θέμα το μεταφέρω εδώ, βάζοντας και κάποιες παλαιότερες αναρτήσεις μου στο άλλο φόρουμ, ώστε να υπάρχουν και εδώ


(12/05/17 20:30:40)ukobke Έγραψε:  
 
Σύμφωνα με τις πηγές στο Μόναχο κόπηκαν τα νομίσματα όλα τα νομίσματα ΧΑΛΚΙΝΑ και ΑΣΗΜΕΝΙΑ με χρονολογία 1833-1834. (Δεν αναφερόμαστε στο Παρισινό)
Στο Ελληνικό νομισματοκοπείο κόπηκαν 1λ και 2λ του 1832 καθώς χάλκινα 1836-1857, ασημένια 1842-1847, δραχμή 1832 και η κουκουβάγια.
 
Αναφέρουν λοιπόν, ότι όλες οι μήτρες που κόπηκαν από τους Βαυαρούς βρίσκονται στο Βαυαρικό Μουσείο του Μονάχου.


Για το συγκεκριμένο θέμα των νομισμάτων του 1832 επικρατούσαν κάποιες θεωρίες που έλεγαν ότι αφού ο Οθωνας ήρθε το 1833 στην Ελλάδα, άρχισε με την σειρά του 1833 και η σειρά του 1832 ίσως να ήταν και πλαστά. Κάποιοι άλλοι υπερθεμάτιζαν με την θεωρία ότι μετά το 1836 που έγινε το Νομ/πείο των Αθηνών, έκοψε και τα νομίσματα του 1832 για να υπάρχει όλη η σειρά νομισμάτων για όλα τα χρόνια της βασιλείας ( λες και δεν έλειπαν και του 1835).
Και άλλες πολλές θεωρίες-εικασίες που ανατρέπονται από νεώτερες θεωρίες

Η άποψή μου είναι ότι έχουν κοπεί κανονικά το 1832 στο Μόναχο και τα έφεραν ο Οθωνας και οι αντιβασιλείς στην Ελλάδα. Την έχω πεί και την λέω εδώ και πολλά χρόνια σε πολλές παρέες φίλων συλλεκτών και την ξέρουν αρκετοί.

Για την άποψή μου αυτή με έπεισαν εκτός των άλλων και κάποιες περικοπές από το βιβλίο του Maurer.

 
Eνας από τους αντιβασιλείς, ο Georg Ludwig von Maurer το 1834 έγραψε το βιβλίο “Das Griechische Volk” σε 2 τόμους που εκδόθηκε στην Χαϊδελβέργη το 1835.
Για όσους ενδιαφέρονται το βιβλίο αυτό έχει μεταφρασθεί στα Ελληνικά “ Ο Ελληνικός Λαός“ (μετάφρ. Ολγα Ρουμπάκη, Εκδόσεις Αφοι Τολίδη, Αθήνα 1976) και αργότερα άλλες επανεκδόσεις που βρίσκονται εύκολα σε πολλά βιβλιοπωλεία ή Internet.

Σημ Με πλάγια γράμματα είναι αυτούσια από τον 1ο τόμο του βιβλίου.

Στην σελ. 442 γράφει ότι για να έρθουν στην Αθήνα έπρεπε να βρούν χρήματα (έγιναν διαπραγματεύσεις ανάμεσα στην Βαυαρική Κυβέρνηση, τον βαρώνο Άϊχταλ και τον βαρώνο Ρότσιλντ), να ετοιμαστεί ένας στρατός, να υπογραφούν συμβάσεις κλπ. 
«Ολες αυτές οι απαραίτητες συμβάσεις επικυρώθηκαν επιτέλους στις 9 Δεκεμβρίου 1832, οπότε αμέσως, μέσα σε δυο μέρες – στις 10 και 11 Δεκεμβρίου – ξεκίνησαν όλα τα μέλη της Αντιβασιλείας.

[i]Αλλά από την στιγμή αυτή πέρασε ακόμα κάμποσος καιρός ώσπου να παραλάβουμε τα μετρητά και έως ότου φθάσει ο στρατός στην Τεργέστη . . . .»
[/i]
Στην σελ. 443 γράφει :
«Πρέπει να προσθέσω ότι η Αντιβασιλεία, προτού ακόμη έρθει στην Ελλάδα, είχε αποφασίσει να εφαρμόσει ένα καλύτερο νομισματικό σύστημα, και αφού πήρε τη σχετική εξουσιοδότηση από την Α.Μ τον Βασιλέα της Βαυαρίας, είχε αρχίσει να κόβει τα νέα ελληνικά νομίσματα στο βασιλικό Νομισματοκοπείο του Μονάχου. . . . . .»

Στην σελ. 589 γράφει :
« Το νομισματικό σύστημα.

[i]. . . . . .  Είπαμε κι΄αλλού ότι πριν ακόμη ξεκινήσουμε από το Μόναχο είχαμε αποφασίσει να καθιερώσουμε νέο νομισματικό σύστημα και πράγματι έγινε η εισαγωγή αυτού του νομίσματος, αλλά το σχετικό διάταγμα εκδόθηκε στο Ναύπλιο, το Φεβρουάριο του 1833.»
[/i]

Και συνεχίζει  για τις αξίες, μέταλλο, περιεκτικότητα κλπ κλπ

Νομίζω ότι αυτά τα στοιχεία που γράφτηκαν σε ανύποπτο χρόνο, πολύ κοντινό στα γεγονότα (1834) και από κάποιον που ήταν μέσα στα πράγματα επιβεβαιώνουν την άποψη της κοπής στο Μόναχο
 

Ένα άλλο γεγονός που συνηγορεί στην άποψή μου είναι ότι, όταν το 2007 βρέθηκαν στο Νομισματικό Μουσείο όλες οι μήτρες των νομισμάτων που κόπηκαν στην Αθήνα, καθώς και άλλων που δεν κόπηκαν (1/2 δρ 1838 Χάγερ, 20 δρ 1846, 1855, 40 δρ 1834 κλπ) δεν υπήρχαν οι μήτρες των 1832-1833-1834.

 ορφεας



RE: 1λ - 2λ - 1δρ 1832 - ukobke - 13/05/17 18:11:05

Μπράβο Ορφέα ! Ωραίο θέμα.

Νομίζω το ισχυρότερο επιχείρημα είναι ότι δεν υπάρχουν οι μήτρες στην Ελλάδα. Τα υπόλοιπα ιστορικά γεγονότα που ανέφερες τα γνωρίζω, αλλά υπάρχει και η θεωρία του 1832. Σε αυτά που ανέφερες, δεν υπάρχει συγκεκριμένη αναφορά για το 1832 (στη ξένη βιβλιογραφία) εξ όσων θυμάμαι.

Επίσης, το ότι κανείς δεν είναι σίγουρος για τον αριθμό της ποσότητας, συνηγορεί επίσης, άσχετα αν παλαιοί καλοί ερευνητές επιμένουν ή αναφέρονται για Νομισματοκοπείο Αθηνών.

Άλλα επιχειρήματα που συνηγορούν στην άποψή σου είναι η τελειότητα της κοπής καθώς και η μη αναφορά στη ποσότητα που κόπηκε.

Αντίθετο επιχείρημα είναι η ποιότητα εκτύπωσης. Είμαι σίγουρος ότι έχεις παρατηρήσει δύο ειδών εκτυπώσεις. Η μία είναι από "κουρασμένες" μήτρες και η άλλη από (ας τις πούμε) κανονικές. Τις εκτυπώσεις από τις κουρασμένες μήτρες τις παρατηρούμε μόνο στο δίλεπτο 1832. Σε κανένα άλλο χάλκινο νόμισμα Μονάχου δεν παρατηρείται εκτύπωση από "κουρασμένες" μήτρες.
Οι εκτυπώσεις μεταγενέστερα όλων των χάλκινων στην Αθήνα, είναι ανάγλυφες αλλά όχι τέλειες όπως του Μονάχου.


Μου δίνεις όμως την ευκαιρία να βγάλω τη δική μου σκέψη που είχα για αρκετά χρόνια, που είναι ότι το 2λεπτο τυπώθηκε και Αθήνα και Μόναχο. Μας έδωσαν (κάποια κουρασμένη μήτρα) και τυπώσαμε κι εμείς. Ίσως την καταστρέψαμε  ή την επιστρέψαμε αργότερα...

Το μονόλεπτο μόνο Μόναχο...

Χαίρομαι που το έβγαλες το θέμα γιατί τελικά δεν ήμουν ο μόνος με διαφορετικές σκέψεις για το 1832...


RE: 1λ - 2λ - 1δρ 1832 - nikos11 - 15/01/19 08:45:53

Πρόσφατα μου ξέφυγε ένα όμορφο λεπτό του 1832 και ψάχνοντας μέσα στο φόρουμ, "έπεσα" επάνω σε αυτή την απόλυτα πειστική (κατά τη γνώμη μου) ανάρτηση του αγαπητού Ορφέα σχετικά με τον τόπο κοπής της σειράς του 1832.


RE: 1λ - 2λ - 1δρ 1832 - STEL2 - 15/01/19 09:32:20

ukobke Έγραψε:  
 
Σύμφωνα με τις πηγές στο Μόναχο κόπηκαν τα νομίσματα όλα τα νομίσματα ΧΑΛΚΙΝΑ και ΑΣΗΜΕΝΙΑ με χρονολογία 1833-1834. (Δεν αναφερόμαστε στο Παρισινό)
Στο Ελληνικό νομισματοκοπείο κόπηκαν 1λ και 2λ του 1832 καθώς χάλκινα 1836-1857, ασημένια 1842-1847, δραχμή 1832 και η κουκουβάγια.
 
Αναφέρουν λοιπόν, ότι όλες οι μήτρες που κόπηκαν από τους Βαυαρούς βρίσκονται στο Βαυαρικό Μουσείο του Μονάχου.


Να συμπλρώσω και τ' ασημένια 1851,55, εκτός αν θεωρείς οτι κόπηκαν στην Βιέννη